Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júna 2019

Ženy vo Švajčiarsku štrajkujú za spravodlivejšie platy a rovnoprávnosť



Na snímke účastníčky celoštátneho štrajku švajčiarskych žien za rovnosť miezd vyplácaných mužom i ženám v Lausanne 14. júna 2019.



Zdieľať
Na snímke účastníčky celoštátneho štrajku švajčiarskych žien za rovnosť miezd vyplácaných mužom i ženám v Lausanne 14. júna 2019. Foto: TASR/AP
Bern 14. júna (TASR) - V mnohých švajčiarskych mestách sa v piatok konali protestné akcie organizované ženami - členkami odborov, podnikateľkami či političkami. Išlo im o rovnoprávne postavenie s mužmi, najmä čo sa týka otázky platového ohodnotenia. Informovali o tom agentúra DPA i viaceré švajčiarske médiá.


Zástupkyne štrajkujúcich žien predložili parlamentu petíciu s 11.000 podpismi, ktoré začali zbierať už 8. marca počas Medzinárodného dňa žien. Žiadajú v nej zníženie daňového zaťaženia hygienických produktov, akými sú menštruačné vložky a tampóny, z terajších 7,7 na 2,5 percenta.

Odbory vo svojom manifeste okrem rovnakej mzdy mužov a žien žiadajú aj uznanie a spravodlivé prerozdelenie práce v domácnosti a opatrovateľstva. Požadujú aj všeobecné skrátenie pracovného času, aby bolo možné lepšie prerozdelenie platenej a neplatenej práce.

Štrajk považujú za dôležitý aj političky Elisabeth Ackermannová zo strany zelených (GPS) a Eva Herzogová zo Sociálnodemokratickej strany Švajčiarska (SP). Uviedli, že mnohé z požiadaviek prvého štrajku spred 28 rokov ešte stále nie sú splnené.

Parlament v hlavnom meste Bern prerušil o 11.00 h na štvrťhodinu zasadanie a poslankyne sa pridali k protestujúcim ženám na námestí, ktoré svoju nespokojnosť dávali najavo búchaním do panvíc, píšťalkami či hrkálkami.

Podľa denníka Neue Zürcher Zeitung sa na viacerých protestných akciách zúčastnilo približne 4000 žien, v Bazileji ich bolo zhruba 2000.

Aktivistky v Zürichu napríklad zablokovali hlavný dopravný uzol, píše denník Basler Zeitung. Asi stovka žien sa presunula na hlavnú stanicu, kde zastavili dopravu na križovatke a obmedzili premávku električiek, autobusov i áut. Uskutočnila sa tam i ďalšia akcia, keď ženy ťahali na vozíku po moste zhruba 1,5 metra vysokú napodobeninu klitorisu.

V Luzerne sa na námestí pred divadlom zhromaždili stovky žien za zvuku sirén, zvonenia budíkov a pískania. Transparent umiestnený na budove divadla niesol nápis "Na javisku života. Rovnoprávnosť — nová inscenácia jednej tragédie."

V Bazileji vyjadrili štrajkujúcim ženám podporu i pracovníci mestskej upratovacej služby.

Ženy vo Švajčiarsku zarábajú mesačne v hrubom podľa údajov štatistického úradu z roku 2016 v priemere 6491 frankov (takmer 5800 eur).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obnovená výhybňa košickej detskej železnice umožní križovanie vlakov
<< predchádzajúci článok
Po útoku na medikov vstúpili tisíce lekárov po celej Indii do štrajku

Ženy vo Švajčiarsku štrajkujú za spravodlivejšie platy a rovnoprávnosť - diskusné fórum čitateľov