Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2019

Zhromaždenie OBSE ocenilo výsledky slovenského predsedníctvaÚradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák sa vo štvrtok vo Viedni spoločne s ďalšími predstaviteľmi OBSE rozlúčil so šéfom Osobitnej pozorovateľskej misie na Ukrajine (SMM) ...Zdieľať
Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák sa vo štvrtok vo Viedni spoločne s ďalšími predstaviteľmi OBSE rozlúčil so šéfom Osobitnej pozorovateľskej misie na Ukrajine (SMM) Ertugrulom Apakanom Foto: TASR - Pavol Demeš
Bratislava 4. decembra (TASR) - Zástupcovia Parlamentného zhromaždenia (PZ) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ocenili výsledky predsedníctva SR v OBSE. Stalo sa tak na stredajšom zasadnutí Byra PZ OBSE v Bratislave, ktoré otvoril štátny tajomník rezortu diplomacie a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).


Slovenské predsedníctvo bolo ocenené v praktickej časti, kde vznikli pracovné skupiny a formáty na výmenu poznatkov medzi OBSE a medzinárodnými organizáciami a platformami, akou je aj Úrad OSN pre boj proti terorizmu. Slovensko bolo pritom prvou predsedníckou krajinou, ktorá implementovala dohodu o spolupráci medzi OBSE a EÚ.

"Výročné zasadnutie byra sa končí prijatím deklarácie, ktorá určuje zásadné body spolupráce a úlohy na úrovni spolupráce parlamentov účastníckych krajín OBSE," približuje tlačový odbor.

PZ OBSE, ktorého primárnou úlohou je podpora medziparlamentného dialógu, má 323 členov, poslancov národných parlamentov účastníckych štátov. Na jeho čele stojí predseda, ktorým bol vlani zvolený George Tsereteli. Najvýznamnejšou úlohou a vzájomnou interakciou OBSE a PZ OBSE je spoločná účasť na pozorovaní volieb vrátane parlamentných volieb na Slovensku. Počas roka 2019 je pritom v regióne OBSE takmer 20 volebných procesov. Ich spravodlivý a transparentný priebeh podľa rezortu diplomacie priamo vplýva na stabilitu regiónu.

Stredajšie zasadnutie predchádza Ministerskej rade OBSE, ktorá je ústredným rozhodovacím orgánom organizácie. Jej výročné zasadnutie sa začne vo štvrtok (5. 12.). Počas nasledujúcich dvoch dní (5. – 6. 12.) sa tak v Bratislave stretnú ministri zahraničných vecí 57 účastníckych štátov a 11 partnerských štátov organizácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Študentom v Žiari priblížili príbeh rozpadu bývalej Juhoslávie
<< predchádzajúci článok
Nevyhnutná oprava mosta v Iliaši obmedzí motorovú dopravu

Zhromaždenie OBSE ocenilo výsledky slovenského predsedníctva - diskusné fórum čitateľov