25. februára 2018

ZOH 2018 v Pjongčangu (online hokej – finále): OŠR (Rusko) – Nemecko

Rusko tesne zdolalo Nemecko, v dramatickom finále rozhodlo predĺženie

PJONGČANG 25. februára - Hokejisti Ruska pod hlavičkou Olympijskí športovci z Ruska získali zlaté olympijské medaily na XXIII. zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. V nedeľňajšom finále zdolali 4:3 po predĺžení reprezentáciu Nemecka, ktorá absolvovala premiérový duel o zlato pod piatimi kruhmi.

Nemci i tak dosiahli najväčší úspech svojho hokeja, ich doterajších maximom boli olympijské bronzy v rokoch 1932 a 1976. Rusi na ZOH triumfovali prvýkrát od Albertville 1992, vtedy tiež štartovali po olympijskou vlajkou ako Spoločný tím. Ešte ako Sovietsky zväz získali sedem olympijských titulov.

Zaujímavosťou je, že hráčov OŠR na olympijskom turnaji v Pjongčangu zdolali iba Slováci hneď v úvodný deň mužského turnaja.

Obaja súperi v úvodnej dvadsaťminútovke nevyužili po jednej presilovke. Skóre zápasu otvoril v poslednej sekunde prvej časti obranca Viačeslav Vojnov. V druhej časti vyrovnal nemecký útočník Felix Schütz.

V 54. minúte poslal Rusov do vedenia NIkita Gusev, ale vzápätí odpovedal Dominik Kahun a v 57. min pridal tretí nemecký gól obranca Jonas Müller. Duel poslal do predĺženia v hre bez brankára opäť Nikita Gusev. V extra dvadsaťminútovke rozhodol najmladší útočník ruského tímu Kirill Kaprizov.

V predĺžení sa mužské olympijské finále rozhodovalo naposledy vo Vancouveri 2010, domáci Kanaďania vtedy zdolali Američanov.

Úspechom v nedeľňajšom finále sa o jednu osobu rozšíril prestížny Triple Gold Club, keď 39-ročný ruský útočník Pavel Daciuk v minulosti získal titul majstra sveta v Helsinkách 2012 a okrem toho bol dvakrát víťazného kádra Detroitu v bojoch o Stanleyho pohár v NHL (2002 a 2008).

OŠR (Rusko) – Nemecko 4:3

Hlasy po zápase /zdroj: championat.ru/:

Iľja Kovaľčuk, útočník OŠR a MVP turnaja: "Je to veľmi drahá medaila, ktorú venujem otcovi do neba. Bol to jeho sen. Ukázalo sa, že to bol náročný turnaj. Náš tréner dal dokopy správny tím, mnohí hráči takýto turnaj hrali po prvý raz. Bolo dôležité, že sme našli sily na vyrovnanie."

Pavel Dacjuk, útočník OŠR: "Víťazstvom na olympiáde som si splnil svoj posledný sen."

Vjačeslav Vojnov, obranca OŠR: "Táto medaila je rovnako cenná, ako keby na turnaji hrali hráči z NHL. Možno to bolo trochu iné, ale emócie sú rovnaké."

Kirill Kaprizov, útočník OŠR a autor "zlatého" gólu: "Som veľmi rád, že Iľja Kovalčuk a Pavel Dacjuk získali olympijské zlato. Môžem hrať na ľade kdekoľvek, Pavel ma naučil veľa vecí."

Marco Sturm, tréner Nemecka: "Všetci sme si mysleli, že budeme sledovať finále olympijského turnaja doma z gauča. Ale my sme boli tu. Chlapci privezú domov striebro a mali by byť veľmi hrdí."

Moritz Müller, obranca Nemecka: "Boli sme kúsok od víťazstva, teraz sme smutní a bolí to. Ale my sme sem neprišli ako favorit a to čo sme urobili, je malý zázrak."

David Wolf, hráč Nemecka: "Pred turnajom sme si hovorili, že by bolo dobré uspieť. Ale že získame striebro? Tomu by sme neuverili. Teraz sa môžeme vrátiť domov hrdí."

Ruskí hokejisti so zlatými medailami po finálovom zápase na ZOH 2018 v Pjongčangu, v ktorom zdolali Nemcov 4:3 po predĺžení. Pjongčang, 25. február 2018.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Hokej - muži (finále)

• Gangneung Hockey Centre

OŠR (Rusko) – Nemecko 4:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 2:2 – 1:0)

19:59 – 1:0 V.  Vojnov (N. Gusev, K. Kaprizov)
29:32 – 1:1 F. Schütz (B. Macek, P Hager)
53:21 – 2:1 N. Gusev (K. Kaprizov)
53:31 – 2:2 D. Kahun (F. Mauer, Y. Ehliz)
56:44 – 2:3 J. Müller (Y. Ehliz, F. Hördler)

57:49 S. Kalinin – 2 min. (podrazenie)
69:11 P. Reimer – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 28:24, vylúčenia: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: M. Lemelin (USA), A. Rantala (Fín.) – J. Dahmen (Švéd,), S. Suominen (Fín.)

OŠR: Košečkin – Vojnov, Gavrikov, Kiselevič, Nesterov, Zub, Zubarev, J. Jakovlev – Kalinin, Andronov, Kovaľčuk – Kaprizov, Daciuk, N. Gusev – Barabanov, Prochorkin, Širokov – Grigorenko, Kablukov, Telegin – Moziakin
Rusko: Aus den Birken – Boyle, Ehrhoff, Y. Seidenberg, J. Müller, Hördler, M. Müller, B. Krupp – Schütz, Hager, Macek – Noebels, M. Goc, Reimer – Kink, Kahun, Mauer – Ehliz, Fauser, Plachta – Wolf

Prvá tretina sa niesla v znamení mierneho tlaku Rusov, ale zároveň aj nemeckej húževnatej obrany. Favorit mal puk častejšie na hokejkách, ale ťažko sa presadzoval v útočnom pásme, pretože súper jeho hráčov občas aj zdvojoval. Nemci síce hrali presilovku už po pätnástich sekundách hry, ale nič z nej nevyťažili a potom prišli prvé šance výberu OŠR. Najskôr mal Aus den Birken plné ruky práce pri šanci Mozjakina, onedlho netrafil bránku v dobrej pozícii Kovalčuk. V 12. minúte prišiel faul Nemecka a v presilovke mal ďalšiu dobrú možnosť Dacjuk. Košečkin na druhej strane príliš veľa práce nemal, strelecká aktivita po 20 minútach vyznela v prospech jeho spoluhráčov v pomere 12:6. Keď už sa zdalo, že nerozhodný stav vydrží aj do začiatku druhej tretiny, našiel Gusev pred bránkou Vjačeslava Vojnova a ten sekundu pred koncom poslal svoj tím do vedenia.

V druhom dejstve sa obraz hry nezmenil, favorit bol častejšie pri puku i v útočnom pásme, ale ruská prevaha stále nebola výrazná. Nemci bránili veľmi dobre a Aus den Birken ich podržal pri strelách Mozjakina i Kablukova. V polovici zápasu sa po pravej strane predral Felix Schütz, bekhendom poslal puk na bránku a ten prepadol Košečkinovi za chrbát - 1:1. To Nemcov vyburcovalo a hoci sa vzápätí museli brániť v oslabení, ich brankár bol v kľúčových momentoch zápasu pripravený. Naopak, po peknej akcii mohol otočiť skóre Kahun. Po druhej tretine viedli na strely ruskí hokejisti 21:14.

V tretej tretine sa najskôr dostali do prečíslenia Telegin s Kablukovom, strelu prvého z nich Aus den Birken vyrazil ramenom. Košečkin musel na druhej strane zasahovať po strelách zo strednej vzdialenosti, Nemci sa pomaly začali strelecky doťahovať. Zverenci trénera Marca Sturma boli s pribúdajúcim časom čoraz viac odhodlanejší a obetavejší. Individuálna zručnosť Rusov bola zrejmá, ale kolektívny a takticky disciplinovaný výkon Nemcov im robil problémy. V 54. minúte priblížil svojim spoluhráčom olympijské zlato Nikita Gusev, keď z pravej strany prestrelil Aus den Birkena, no nemecký úder prišiel vzápätí. Dominik Kahun využil chybu Rusov a sám pred bránkou poslal puk za Košečkina. Hneď z ďalšieho protiútoku mohol dokonca dokonať obrat Macek, ale ruský gólman jeho strelu vytesnil. Nemci cítili šancu, Rusi boli evidentne zaskočení a necelé štyri minúty pred koncom im senzačné olympijské zlato priblížil Jonas Müller. Tréner Znarok vsadil na jednu kartu, odvolal Košečkina aj napriek tomu, že na trestnej lavici sedel Kalinin a jeho risk vyšiel. Senzáciu odvrátil 55 sekúnd pred koncom vyrovnávajúcim gólom Gusev. V predĺžení mali viac síl Rusi, najskôr zahodil obrovskú šancu Kovalčuk a potom opečiatkoval Dacjuk žrď, ale v 70. minúte pri vylúčení Reimera rozhodol Kirill Kaprizov.

Rusi odštartovali turnaj senzačnou prehrou so Slovákmi (2:3), keď premárnili dvojgólové vedenie. V ďalších dvoch zápasov v „slovenskej“ B-skupine si však napravili chuť. Slovincov deklasovali 8:2 a Američanov zdolali 4:0. Podobne ako Česi vyhrali základnú skupinu a postupovali priamo do štvrťfinále, v ktorom nedali šancu Nórom (6:1). V semifinále si potom poradili s Čechmi (3:0).

Nemci sú najväčším prekvapením turnaja. V C-skupine síce veľa „vody nenamútili“, keď získali iba dva body za výhru po samostatných nájazdoch nad Nórmi. Fínom podľahli 2:5 a Švédom 0:1. V zápase o postup do štvrťfinále však zdolali Švajčiarov (2:1 po predĺžení) a v súboji o postup do semifinále senzačne vyradili už spomínané „tri korunky“ (4:3 po predĺžení). Ďalším prekvapujúcim výsledkom bolo ich semifinálové víťazstvo nad Kanadou (4:3).

Bronzové medaily získali hokejisti Kanady, ktorí v zápase o tretie miesto zdolali Čechov 6:4.