Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júla 2021

Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič


Tagy: úmrtie

Vo veku 93 rokov zomrel vo štvrtok 29. júla vo večerných hodinách zakladateľ a dlhoročný generálny riaditeľ Bienále ilustrácií Bratislava Dušan Roll. V tlačovej správe o tom informovala Hana Ondrejičková ...Zdieľať
thinkstockphotos 523626332 676x451 30.7.2021  - Vo veku 93 rokov zomrel vo štvrtok 29. júla vo večerných hodinách zakladateľ a dlhoročný generálny riaditeľ Bienále ilustrácií Bratislava Dušan Roll. V tlačovej správe o tom informovala Hana Ondrejičková z medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.


Roll sa narodil 28. januára 1928 v Martine, kde na miestnom gymnáziu aj zmaturoval. Po štúdiách na Právnickej fakulte a Vysokej škole stavebnej v Bratislave pôsobil vo vydavateľstve Osveta a neskôr vo vydavateľstve Mladé letá. V roku 1963 bol jedným zo spoluzakladateľov Bienále ilustrácií Bratislava (BIB).

V rokoch 1978 až 1981 pôsobil ako riaditeľ Slovenskej filmovej tvorby. V BIB zastával až do roku 2006 funkciu generálneho riaditeľa. Zároveň bol viceprezidentom a prezidentom Medzinárodnej únie pre detskú knihu, prezidentom medzinárodnej poroty Ceny Hansa Christiana Andersena, členom umeleckej komisie UNICEF v New Yorku a viacerých medzinárodných porôt v rámci UNESCO.

Zakladal medzinárodný filmový festival Agrofilm Nitra a pôsobil v porotách mnohých medzinárodných filmových festivalov. V roku 2008 mu prezident Ivan Gašparovič udelil vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Herci a tvorcovia novinky Známi neznámi vyrazia na celoslovenské turné
<< predchádzajúci článok
Nový ruský modul Nauka zapol omylom motory a vesmírnu stanicu ISS vytlačil zo svojej pozície

Zomrel Dušan Roll, zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava vyznamenal aj Gašparovič - diskusné fórum čitateľov