Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

29. marca 2020

Zomrel poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki, vo veku 86 podľahol vážnej chorobe


Tagy: úmrtie

Vo veku 86 rokov zomrel významný poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki. Podľa zdrojov blízkych jeho rodine umelec skonal v nedeľu po "dlhej a vážnej chorobe". Asociácia Ludwiga ...Zdieľať
poland_obit_penderecki_75793 0122fc19bb094c818654d6b2c05653dd 676x576 29.3.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 86 rokov zomrel významný poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki. Podľa zdrojov blízkych jeho rodine umelec skonal v nedeľu po "dlhej a vážnej chorobe".


Asociácia Ludwiga van Beethovena, ktorú založila skladateľova manželka Elžbieta Penderecká, vo vyhlásení pre agentúru The Associated Press (AP) Pendereckého opísala ako "významného Poliaka, vynikajúceho tvorcu a humanistu", ktorý bol jedným z najuznávanejších poľských skladateľov na svete.
 

Krzysztof Eugeniusz Penderecki


Krzysztof Eugeniusz Penderecki sa narodil 23. novembra 1933 v meste Debica. Bol významným predstaviteľom hudobnej avantgardy druhej polovice dvadsiateho storočia. V 50. a 60. rokoch minulého storočia experimentoval s hudbou i formou, neskôr sa venoval klasickým formám ako symfónie alebo oratóriá. Medzi jeho známe diela patrí napríklad Žalospev obetiam Hirošimy. Jeho hudba sa tiež objavila vo filmoch, ako napríklad Osvietenie (1980) Stanleyho Kubricka či Prekliaty ostrov (2010) od Martina Scorseseho.

Penderecki bol tiež hudobným pedagógom a v obci Luslawice vybudoval vzdelávacie a koncertné centrum. Medzi jeho vášne patrili stromy - doma mal rôzne kúsky z celého sveta.

Bol oceňovaným umelcom v Poľsku aj v zahraničí. Počas svojho života okrem iného získal aj štyri ceny Grammy.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki, vo veku 86 podľahol vážnej chorobe © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veľryby pre otepľovanie blúdia z chránených zón, čím sa zvyšuje riziko ich smrteľných kolízií s loďami
<< predchádzajúci článok
Epidemiológovia museli pre koronavírus zrušiť svadbu, nakoniec sa zosobášili v nemocnici (video)

Zomrel poľský skladateľ a dirigent Krzysztof Penderecki, vo veku 86 podľahol vážnej chorobe - diskusné fórum čitateľov