Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

06. júna 2012

Zotavovanie eurozóny je podľa centrálnej banky ohrozenéEkonomické zotavovanie eurozóny ohrozujú zväčšujúce sa riziká, povedal po stredajšom zasadaní Európskej centrálnej banky (ECB) jej šéf Mario Draghi. “Ekonomický rast eurozóny zostáva ...Zdieľať
peniaze FRANKFURT 6. júna (WEBNOVINY) - Ekonomické zotavovanie eurozóny ohrozujú zväčšujúce sa riziká, povedal po stredajšom zasadaní Európskej centrálnej banky (ECB) jej šéf Mario Draghi.


“Ekonomický rast eurozóny zostáva slabý, pričom zväčšujúca sa neistota oslabuje dôveru a náladu, čo zväčšuje riziko zhoršenia ekonomického výhľadu,” povedal Draghi na tlačovej konferencii po tom, ako ECB rozhodla, že svoju hlavnú úrokovú sadzbu ponechá na nezmenenej úrovni 1 %.

ECB však nečakane svoju prognózu hospodárskeho rastu eurozóny v tomto a budúcom roku v podstate nezmenila.

Banka naďalej predpokladá vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny v pásme, ktorého dolnou hranicou je pokles o 0,5 % a hornou hranicou rast HDP o 0,3 %. ECB mierne zúžila prognózu pre budúci rok a predpokladá, že HDP sa bude vyvíjať v pásme, ktorého dolnou hranicou je stagnácia a hornou rast o 2 %.

V predošlej prognóze rátala s možnosťou rastu až o 2,2 %. Draghi ďalej oznámil, že ECB bude prinajmenšom do 15. januára budúceho roka bankám neobmedzene poskytovať likviditu.

V októbri minulého roka ECB uviedla, že neobmedzený prístup k likvidite bankám eurozóny bude umožňovať do 10. júla.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi vyhlásil, že nie je vecou ECB, aby nahrádzala nedostatočnú činnosť iných inštitúcií, čím naznačil, že ďalšie kolo poskytovania mimoriadne lacných úverov komerčným bankám zatiaľ nie je v hre. Draghi sa takto vyjadril po stredajšom zasadaní ECB.

Začiatkom tohto roka ECB upokojila trhy tým, že do bankového systému napumpovala viac ako 1 bil. eur, keď v decembri a vo februári finančným podnikom poskytla trojročné pôžičky. Tento jej program je známy pod skratkou LTRO (Dlhodobá refinančná operácia, pozn. red.).

Na otázku o možnosti ďalšieho kola LTRO, Draghi odpovedal, že mnohé stresové ukazovatele sú teraz mierne lepšie, ako boli v novembri. “Niektoré problémy eurozóny nemajú nič do činenia s menovou politikou,” dodal Draghi. “To si musíme uvedomovať. A nedomnievam sa, že je správne, aby menová politika nahrádzala nedostatok činnosti iných inštitúcií,” poznamenal.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rodičia bojujúci za dobré školy sa už obrátili na premiéra
<< predchádzajúci článok
Opozícia zachraňovala druhý pilier bez KDH a matovičovcov