Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. júna 2019

ZUZANA ČAPUTOVÁ ZLOŽILA SĽUB, UJÍMA SA FUNKCIE PREZIDENTKY SRInauguráciu prezidentky Slovenskej republiky sledujeme ONLINE.Zdieľať
Čaputová

Bratislava 15. júna  - 17:35
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala seniorov na slávnostný obed.


17:30
Prezidentka SR Zuzana Čaputová ukázala podľa politologičky Anety Világi na svojej inaugurácii snahu predniesť štátnicky prejav. Ako vysvetlila pre TASR, snažila sa neprinášať kritiku bez vízie zmeny.

17:01
Symbolické odovzdanie úradu prezidentke Zuzane Čaputovej.


16:42

"Pani prezidentke Zuzane Čaputovej želám veľa šťastia pri jej práci pre Slovensko a pre všetkých jeho občanov. Teším sa na spoluprácu v prospech ľudí našej krásnej krajiny," reagovala ministerka vnútra SR Denisa Saková.16:17

Inauguráciu prezidentky SR Zuzany Čaputovej a jej nástup do funkcie si v sobotu všimli aj maďarské médiá.

16:03

Predseda hnutia Sme rodina a poslanec NR SR Boris Kollár si myslí, že novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová mala veľmi pekný prejav. "Je veľmi dôležité, aby bola prezidentkou pre všetkých Slovákov, nielen pre Progresívne Slovensko," uviedol Kollár pre TASR.

16:00

Zuzana Čaputová bude skvelá prezidentka. Na sociálnej sieti to uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Jej inauguráciu považuje za historický okamih. Podpredseda strany Ivan Štefunko pre TASR doplnil, že Čaputová to zvládne, pretože má plno rozvážnosti a múdrosti. Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka vyzdvihol jej vnútornú silu.


15:53
Cieľom obeda pre viac ako 40 seniorov z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska v Prezidentskom paláci je podľa slov kancelárie upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov a obyvateľky Slovenska.

15:2515:11
Prezidentka SR Zuzana Čaputová po prevzatí úradu hostí viac ako 40 seniorov z domovov sociálnych služieb z celého Slovenska na slávnostnom obede v Prezidentskom paláci. Podávajú sa tri chody a dezert, priblížila Kancelária prezidenta SR.

14:55
Bývalý prezident SR Andrej Kiska úradoval v sobotu v Prezidentskom paláci naposledy. Poobede symbolicky odovzdal palác novej hlave štátu Zuzane Čaputovej.14:40
Zuzana Čaputová si ide prevziať Prezidentský palác. Odovzdá jej ho bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý ju už trpezlivo čaká.14:37
Na záver slávnostnej bohoslužby zaznieva skladba "Hallelujah" z oratória Mesiáš od anglicko-nemeckého skladateľa Georga Friedricha Händela.

14:34

Dómom sv. Martina sa nesú tóny Te Deum. Te Deum je ďakovnou bohoslužbou, ktorá sa slúži na počesť nového prezidenta od čias prvého československého prezidenta Tomáša Garriguea Masaryka.
14:24

Predseda organizácie Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Igor Rintel tiež prehovoril k prezidentke počas ekumenickej bohoslužby.

14:14

"Prijmite naše úprimné pozdravy," povedal v Dóme sv. Martina generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivan Eľko.

14:06

Zuzana Čaputová, ktorá v sobotu ujala funkcie hlavy štátu, si zvyká na oslovenie prezidentka. "Je to veľmi nová skúsenosť...Pre mňa je za tým pojmom skryté to, prečo som do kandidatúry išla, a to je služba ľuďom, ako som povedala aj v inauguračnom prejave, neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť, myslím to úprimne," uviedla v rozhovore pre RTVS po inaugurácii.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová v bratislavských uliciach 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR Jaroslav Novák

 


14:02

Láskavosť, silu a trpezlivosť, okrem iného, zaželal novej prezidentke Zuzane Čaputovej bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Počas slávnostnej homílie na ekumenickej bohoslužbe slova Te Deum v Dóme svätého Martina jej tiež poprial, aby jej skutky boli skutočné dobré a osožné pre všetkých občanov Slovenska. Pomôcť jej v tom podľa jeho slov môže "práve srdce ženy a matky".

 

Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová (tretia sprava) a jej dcéry počas ekumenickej pobožnosti Te Deum v Katedrále sv. Martina 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR - Jaroslav Novák

 


13:53

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) gratuloval novozvolenej prezidentke SR Zuzane Čaputovej. "Pani prezidentke želám, aby bola vo svojom pôsobení úspešná," napísal na sociálnej sieti. Teší sa na spoluprácu v prospech Slovenska a jeho občanov.


13:37
V Dóme sv. Martina sa začala slávnostná ekumenická bohoslužba za prítomnosti novej prezidentky a politikov.

 

Na snímke vlajky Európskej únie, Slovenskej republiky a v pozadí Bratislavský hrad 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR - Martin Baumann

 


13:34

"Byť prezidentom SR je prejav najväčšej národnej cti". Vyhlásil to predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, podľa ktorého si to prezidentka SR Zuzana Čaputová uvedomuje.

Danko želá Zuzane Čaputovej, aby bola prezidentkou, ktorá bude ľuďom pomáhať hľadať pravdu, cestu, pomáhať zachovať si národnú identitu a aby im pomohla zachovať si ľudskosť. Hovoril to na inauguračnej schôdzi, na ktorej Čaputová zložila ústavou predpísaný sľub a ujala sa funkcie prezidentky SR.

 

Na snímke zvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) skladá sľub predpísaný Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivanovi Fiačanovi (druhý vľavo), v pozadí druhý sprava bývalý prezident SR Andrej Kiska a v pozadí vpravo predseda NR SR Andrej Danko počas slávnostnej schôdze NR SR v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR - Martin Baumann

 13:33
Predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára teší, že prezidentka SR Zuzana Čaputová neprichádza s čiernymi okuliarmi. Praje jej úspešné napĺňanie mandátu a aby bola prezidentkou všetkých občanov vrátane menšín.

13:30

Podpredseda SNS Jaroslav Paška drží prezidentke SR Zuzane Čaputovej palce, aby sa naplnili pozitívne ciele, ktoré si stanovila.

13:28

Podpredseda vlády Richard Raši želá prezidentke SR Zuzane Čaputovej, aby ani na chvíľu nezabudla, že reprezentuje všetkých občanov Slovenska. "Želám Vám veľa dobrých rozhodnutí v prospech Slovenska a nás všetkých, ktorí v tejto krásnej krajine žijeme," doplnil na sociálnej sieti.

13:25
13:22

Inauguračný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej bol viac občiansky orientovaný, než striktne politický, zdôraznil ekologický aspekt a ambíciu aktívneho prezidentovania. Čaputová má štýl prejavu, v ktorom si každý nájde svoje. Pre TASR to povedal sociológ a výkonný riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích.

13:20

"Zazneli pekné slová, teraz nastáva čas na skutky". V reakcii na inauguračný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej to povedal predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Vyzdvihol Čaputovej apel na dôstojnosť života každého človeka.

"Najviac ma zaujal apel na dôstojnosť života každého človeka a prísľub, že bude hlasom tých ľudí, ktorých nie je počuť. To sú dva hlavne ciele aj môjho pobytu v politike. Pekné slova zazneli a teraz nastáva čas na skutky," povedal Matovič s tým, že jej drží palce. Prejav označil za hlboký a pekný.

13:14

ZUZANA ČAPUTOVÁ prechádza do Dómu sv. Martina.13:11

Zuzana Čaputová chce byť prezidentkou všetkých občanov Slovenska, budeme sa tešiť na naplnenie jej slov skutkami. V reakcii na prejav novej prezidentky to pre TASR povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. Príhovor zhodnotila pozitívne, vyzdvihla, že Čaputová v ňom myslela na viaceré skupiny obyvateľstva.

13:10

Prečítajte si plné znenie inauguračného prejavu novej prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
TOTO je inauguračný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej

13:0412:59

Prezidentka si podáva ruky s bežnými ľuďmi a s deťmi, ktorí ju prišli podporiť v jej novej funkcii. Prechádza ulicami Starého Mesta za búrlivého potlesku.

12:56
Nová prezidentka kráča na prehliadku Ozbrojených síl Slovenskej republiky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.


12:55

Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky očakáva, že zmena na prezidentskom poste bude znamenať i väčšiu a trvalú proaktivitu v prípade záujmu o problematiku národnostných menšín. "Aj od morálnej podpory zo strany najvyššej autority krajiny bude záležať, či sa menšiny budú na Slovensku cítiť doma,“ upozornil Bukovszky.

12:38

Prehliadka Ozbrojených síl Slovenskej republiky na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.
12:29

Prvá časť inauguračného dňa sa končí.12:25
 

PREZIDENTKA VOLÁ PO PRÁVNOM ŠTÁTE A SPRAVODLIVOSTIPrezidentka Zuzana Čaputová zdôrazňuje potrebu právneho štátu a rovnosti pred zákonom. Vo svojom inauguračnom prejave skritizovala korupciu či nedotknuteľnosť vybraných osôb. Musí sa to podľa nej stať minulosťou. Volá po spravodlivosti a dôstojnom živote pre mladých aj starých ľudí, prekonávaní rozdielov. V súvislosti s menovacími právomocami uviedla, že bude do funkcií menovať len profesionálne a osobnostne najlepších.
12:22
 

PREZIDENTKA Z. ČAPUTOVÁ SA HLÁSI K EÚ A NATOVo svojom inauguračnom prejave sa nová prezidentka prihlásila k proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenska. Európska únia je podľa nej pre Slovensko životným a hodnotovým priestorom. Severoatlantická aliancia zas obranným a bezpečnostným pilierom. Poukázala aj na hrozby ako je klimatická kríza.12:10

"Ponúkam rozum, srdce a ruky. Neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť očanom, obyvateľom Slovenska," uviedla v inauguračnom prejave Zuzana Čaputová. Slovensko považuje za vitálnejšie, než sa samo vidí. V príhovore sa dotkla minulosti, ale hľadí aj do budúcnosti.
 

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) po zložení sľubu predpísaného Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivanovi Fiačanovi, vľavo bývalý prezident SR Andrej Kiska na slávnostnej schôdzi NR SR v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR Martin Baumann

 

PREZIDENTKA Z. ČAPUTOVÁ CHCE SLÚŽIŤ OBČANOM A SLOVENSKUPrezidentka SR Zuzana Čaputová nechce z úradu vládnuť, ale slúžiť ľuďom a Slovensku. Povedala to vo svojom inauguračnom prejave po tom, čo na slávnostnej schôdzi Národnej rady SR zložila ústavou predpísaný sľub a ujala sa funkcie. Sľubuje, že bude slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Chce prispieť ku konštruktívnej spolupráci.

Atmosféra počas jej prejavu.
 

Ľudia napäto počúvajú príhovor novej prezidentky SR. Zuzany Čaputovej.

Foto: TABLET.TV

 


12:08
Slovensko má novú prezidentku.
 

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu po zložení sľubu predpísaného Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivanovi Fiačanovi na slávnostnej schôdzi NR SR v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR Martin Baumann

 12:05

Zuzana Čaputová zložila do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenskej prezidentky. Urobila tak na sobotňajšej slávnostnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Fiačan zloženie sľubu v zmysle ústavy potvrdil, čím sa Čaputová ujala funkcie.

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony," citovala Čaputová Ústavu SR. Ak by sľub odmietla, alebo by ho zložila s výhradou, nemohla by stáť na čele štátu.


11:55
Andrej Danko otvára slávnostnú schôdzu Národnej rady SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky Slovenskej republiky. "Sláva víťazovi, česť porazeným," komentoval s poďakovaním všetkým, ktorí sa podieľali na voľbe prezidentky a rovnako Slovákom a Slovenskám, že sa volieb zúčastnili. Povedal tiež, že budúca prezidentka nebude mať ľahkú úlohu, pretože súčasný svet je "prirýchly" a niekedy "bezcitný". V príhovore komentuje aj prekrúcanie faktov a pravdy. Prezidentke praje, aby ľuďom pomohla zachovať si ľudskosť.

Danko poďakoval dosluhujúcemu prezidentovi Kiskovi za jeho prácu na poste prezidenta. Pripomenul prezidentské voľby aj úlohy prezidenta SR. "Je veľmi dôležité, aby prezident konal iba podľa kompetencií jasne definovaných v ústave," povedal Danko.

Byť prezident Slovenska je podľa Danka prejavom dôvery občanov a najvyššej cti národa. "Zároveň záväzok byť prezidentom všetkých," podotkol.

11:53
Zbor spieva hymnickú pieseň Aká si mi krásna, ty rodná zem moja. Do miestnosti kráča Zuzana Čaputová.

 

Na videosnímke Zuzana Čaputová

Foto: Teraz.sk

 


11:50

Andrej Danko, Ivan Fiačan a Andrej Kiska čakajú na príchod Zuzany Čaputovej.

 

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko a predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan.

Foto: Teraz.sk

 


11:42
Za veľkého potlesku prichádza Zuzana Čaputová. Na sebe má elegantné a strohé belasé šaty z dielne Borisa Hanečku. Začína sa šiesta inaugurácia prezidenta SR.
 

Na snímke vľavo Zuzana Čaputová.

Foto: Teraz.sk

 
11:34
Na miesto inaugurácie dorazil tesne pred Andrejom Kiskom aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Po nich prišiel predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Andrej Danko (SNS).
 

Na videosnímke P. Pellegrini.

Foto: Teraz.sk

 

Na snímke prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou pri odchode z Prezidentského paláca v Bratislave 15. júna 2019.

Foto: TASR Michal Svítok

 


11:27
Andrej Kiska odchádza s manželkou z prezidentského paláca za zvukov slovenskej hymny. Presunie sa do bratislavskej Reduty.

11:21
Bývalí slovenskí prezidenti aj politici sa schádzajú v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave. Poslanci prišli na inauguráciu autobusom. Medzi hosťami sa objavil emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Prišli aj dcéry prezidentky Ema a Laura a tiež jej partner Peter Konečný.
 

Na snímke sprava bývalý prezident Rudolf Schuster, bývalý prezident SR Ivan Gašparovič a jeho manželka Silvia Gašparovičová pred slávnostnou schôdzou NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky SR Zuzany Čaputovej v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave.

Foto: TASR Martin Baumann

 


11:14
„Miešajú sa silné emócie, ktoré určite prežíva celá rodina. Sú to ale krásne chvíle,“ komentoval brat Zuzany Čaputovej Daniel Strapák pre RTVS. Tiež dodal, že Čaputová je "prezidentkou z ľudu, čo pre ňu však môže byť výhodou".

11:13
Nový hovorca prezidentky Martin Strižinec pre RTVS uviedol, že Zuzana Čaputová v utorok prijme v Prezidentskom paláci premiéra Pellegriniho a predsedu parlamentu Danka. Vo štvrtok pôjde Čaputová na návštevu Česka. Budúci týždeň navštívi aj Brusel.

11:12
Končiaci prezident Andrej Kiska sa lúči s prezidentským palácom prehliadkou čestnej stráže.

11:05
Okrem slovenskej hymny zaznie prezidentke aj pieseň Aká si mi krásna...Autorom textu piesne bol básnik a prekladateľ Peter Dobroslav Bella Horal, rodák z Liptovského Mikuláša. Pieseň Aká si mi krásna skomponoval Eugen Suchoň nie ako ponášku na ľudovú pieseň, ale na slová básne Návrat, ktorú napísal básnik pod pseudonymom Horal.

11:04
Kancelária Prezidenta SR zabezpečí preklad prejavu do posunkovej reči.

11:02
Slávnostný sľub zloží Zuzana Čaputová na originál Ústavy Slovenskej republiky z roku 1992.
 

Na snímke deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky, ústava Slovenskej republiky a štátny znak Slovenskej republiky.

Foto: TASR/Michal Svítok

 10:48
V budove Slovenskej filharmónie je už všetko prichystané na zloženie slávnostného sľubu.

10:24
Predseda strany SMER – SD Robert Fico blahoželá prezidentke SR Zuzane Čaputovej k dnešnej inaugurácii a nástupu do funkcie. Z dôvodu účasti na dlhodobo plánovanej súkromnej udalosti mimo Bratislavy sa však nemôže dnes osobne inaugurácie zúčastniť. 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Politologička: V prejave Čaputovej bolo vidno snahu o štátnicky prejav (15. 6. 2019)
 Inauguračný prejav novej prezidentky Zuzany Čaputovej (15. 6. 2019)
 Prejav prezidentky Čaputovej prekvapil analytika Baránka. Bol jedným z najlepších, aké kedy počul (15. 6. 2019)
 Maďarské médiá si všímajú inauguráciu prezidentky SR Zuzany Čaputovej (15. 6. 2019)
 Z. Čaputová hostí v Prezidentskom paláci seniorov na slávnostnom obede (15. 6. 2019)
 Arcibiskup Zvolenský zaželal prezidentke láskavosť i trpezlivosť (15. 6. 2019)
 Danko otvoril schôdzu, na ktorej sa Čaputová ujme prezidentského úradu (15. 6. 2019)
 Zuzana Čaputová sa ujme úradu prezidentky SR (15. 6. 2019)
 Z. Čaputová zverejnila nové mená svojich poradcov (5. 6. 2019)
 TOTO SÚ PRVÍ TRAJA ĽUDIA, KTORÝCH SI Z. ČAPUTOVÁ BERIE DO PALÁCA (28. 5. 2019)nasledujúci článok >>
Zomrel významný teológ Zdeněk Kučera
<< predchádzajúci článok
Pri čistení hotelového septiku zahynulo sedem ľudí

ZUZANA ČAPUTOVÁ ZLOŽILA SĽUB, UJÍMA SA FUNKCIE PREZIDENTKY SR - diskusné fórum čitateľov