Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

23. marca 2020

Ako sa chrániť pred koronavírusom? Päť najdôležitejších pravidiel prevencie

Zdieľať
Ako sa chrániť pred koronavírusom? Päť najdôležitejších pravidiel prevencie

 

Umývajte si ruky – často a dôkladne

Hygiena rúk je jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred vírusovými a bakteriálnymi ochoreniami. Zo zásady sa preto tváre dotýkajte len čistými rukami a rovnakú zásadu uplatňujte aj pri konzumácii jedla.

Ako prvý poukázal na dôležitosť umývania rúk vo vzťahu k prevencii maďarský lekár Ignác Filip Semmelweis. Už na prelome 19. storočia si tento múdry muž, ktorý bol v tom čase primárom pôrodnice vo Viedni, všimol pozoruhodnú vec: keď si lekári pomáhajúci pri pôrodoch dezinfikovali ruky, rodičky v oveľa menšej miere zomierali na bakteriálne infekcie, tzv. horúčku šestonedelôk.

Dodržiavajte sociálny odstup

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) radí udržiavať najmenej metrovú vzdialenosť od človeka, ktorý kýcha alebo kašle. Za bezpečné však vedci neoznačujú ani rozprávanie sa tvárou v tvár.

Aj pri ňom sa totiž do vzduchu uvoľňujú drobné kvapôčky obsahujúce vírus a vy ich môžete vdýchnuť. Vzájomnému kontaktu sa snažte vyhýbať najmä v uzavretých priestoroch, kde sa vírus vo vzduchu udrží dlhšie.

Noste rúška

Rúško alebo iná ochrana tváre môže spomaliť šírenie koronavírusu, pretože eliminuje šírenie kvapôčok do okolia. Mali by ste však vedieť, ako si ho nasadiť a správne používať.

Chirurgické rúška sú jednorazové a po 2-3 hodinách strácajú ochranný efekt. Aby bolo účinné, rúška nasadeného na tvári by ste sa už nemali dotýkať rukami. Aj pred jeho nasadzovaním by ste si mali ruky umyť či vydezinfikovať. To isté urobte po sňatí masky, ktorú by ste mali zahadzovať do uzavretej smetnej nádoby.

Bavlnené rúška môžete použiť niekoľkokrát po sebe, po pár hodinách by ste ich však rovnako mali vymeniť – za čisté, resp. opraté a vyžehlené.

Noste rukavice

Podľa prvotných výskumov sa môže koronavírus na niektorých povrchoch udržať až 72 hodín. Nakaziť sa ním teoreticky môžete aj prostredníctvom kontaminovaného predmetu, pri manipulácii s peniazmi či pri podaní ruky s infikovaným.

Do obchodu a MHD sa preto snažte nosiť rukavice, ideálne jednorazové plastové, ktoré po použití vyhoďte do zmiešaného odpadu.

Zostaňte doma

Prenos infekcie hrozí všade tam, kde sa zgrupujú ľudia – v obchodoch, MHD, ale aj vo výťahu či na ihriskách. Najmä starší ľudia nad 60 rokov by mali zvážiť svoj pohyb vonku, pretože práve oni sú vystavení najväčšiemu riziku zdravotných komplikácií po nákaze koronavírusom.

Doma zostaňte najmä vtedy, keď sa u vás objavia príznaky respiračnej infekcie, boli ste v kontakte s nakazeným alebo ste docestovali z krajiny s výskytom koronavírusu – vtedy sa na vás vzťahuje povinná 14-dňová karanténa. Za jej nedodržanie hrozí pokuta 1 659 eur. Pri podozrení na koronavírus neodkladne kontaktujte svojho lekára alebo linky Úradu verejného zdravotníctva SR.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku máme ďalší prípad. Matovič chce viac testov, ale nie trápnymi rýchlotestami (online) (23. 3. 2020)
 Nitrianska cestovka Aeolus úplne zastavila predaj letných zájazdov, v Česku voči nej vedú konanie (23. 3. 2020)
 Volkswagen žiada od Matovičovej vlády „kurzarbeit“, odstávku predĺžil aj v bratislavskom závode (23. 3. 2020)
 Sulík pripravil návrh na odvolanie Kičuru, Matovič chce vyšetriť aj podozrivú kúpu luxusných bytov (23. 3. 2020)
 Minister Mikulec nevylúčil núdzový stav pre celé Slovensko, ale rozhodnúť musí ústredný krízový štáb (23. 3. 2020)
 Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu? (23. 3. 2020)
 Šiesti obvodní lekári v Púchove sú v karanténe, u jedného potvrdili koronavírus (23. 3. 2020)
 Slováci sa pre koronavírus zásobujú potravinami, v obchodoch minuli už desiatky miliónov eur (23. 3. 2020)
 Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne (23. 3. 2020)
 Trump vyslal Národnú gardu do troch štátov, súčasnú krízu označil za vojnu (23. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Ako sa prenáša koronavírus? Vo vzduchu vydrží až 30 sekúnd
<< predchádzajúci článok
Slovenská firma vyvinula softvér na kontrolu rúšok, môžu ho použiť v obchodoch aj v doprave

Ako sa chrániť pred koronavírusom? Päť najdôležitejších pravidiel prevencie - diskusné fórum čitateľov