Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

06. februára 2022

Ako vyčistiť žehličku od spálenín a vodného kameňaVaša stará žehlička už neplní svoj účel ako predtým? Alebo má na žehliacej ploche napálenú látku?Zdieľať
Ako vyčistiť žehličku od spálenín a vodného kameňa

Nemusíte ju vyhadzovať, stačí ju len poriadne vyčistiť. Potrebovať na to budete iba pár bežných produktov. Moderné žehličky už majú samočistiace funkcie, ktoré vám uľahčia prácu, ale aj tak je vždy dobré žehličku vyčistiť ešte manuálne. Ako teda na spáleniny a vodný kameň?

Ocot zatočí s vodným kameňom

Obyčajná voda v naparovacích žehličkách vedie k tvorbe vodného kameňa. Zo žehličky sa uvoľňuje hnedá tekutina, ktorá kontaminuje oblečenie a ničí ho. Najprv zmiešajte vodu a bežný stolný ocot v rovnakom pomere. Nalejte túto tekutinu do žehličky, postavte ju zvisle a jednoducho zapnite. Nechajte desať minút pôsobiť a odparovať tekutinu. Potom do lievika nalejte obyčajnú destilovanú vodu a postup opakujte.

Ak to nepomôže, vezmite sáčok kyseliny citrónovej a rozpustite ho v pohári teplej vody. Opakujte rovnaký postup ako pri riešení vyššie. Ako posledný krok naplňte nádrž minerálnou vodou sýtenou oxidom uhličitým a ešte raz opakujte odparovanie. Aby ste predišli ďalším problémom, nepoužívajte vodu z kohútika, ale filtrovanú alebo prevarenú vodu. Preventívne nádrž vyčistite raz za dva týždne alebo podľa frekvencie používania.

Spáleniny odstráni jedlá sóda alebo zubná pasta

Pokiaľ vás trápi znečistená žehliaca plocha, zmiešajte jedlú sódu a ocot do hustej pasty. Túto zmes naneste na škvrny a potom utrite čistou handričkou. Podobne môžete použiť aj zubnú pastu, ktorú po ploche žehličky natriete a následne utrite. Ďalej sa dá použiť aj voda zmiešaná s octom v rovnakom pomere. Zapnite žehličku na minimálny výkon a vatovým tampónom namočeným v zmesi utrite všetky otvory.

Pokiaľ sa vám stále nedarí zbaviť sa škvŕn, nasypte na plát alobalu trochu soli. Zapnite žehličku na najnižší výkon a soľ jednoducho prežehlite. Pokiaľ máte na žehliacej ploche zvyšky spálenej látky, navlhčite handričku do acetónu a utrite povrch. Pre predĺženie životnosti žehličky raz za čas utierajte žehliacu plochu mäkkou špongiou namočenou v mydlovom roztoku.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Školské prázdniny 2021/2022 - Termíny školských prázdnin v školskom roku 2021/2022 (31. 1. 2022)
 Máte problém so spánkom? Vyskúšajte túto vojenskú techniku. Uspí vás do dvoch minút (29. 1. 2022)
 Radíme: Zmierňovať príznaky COVID-19 možno aj liekmi bez predpisu (26. 1. 2022)
 Radíme: Sviatky bez tráviacich ťažkostí? Toto sú rady odborníkov (20. 12. 2021)
 Prechladnutie, chrípka alebo zápaly dutín. Ako sa im vyhnúť? (19. 12. 2021)
 O KOĽKEJ CHODÍTE SPAŤ? Vedci zistili najzdravší čas zaspávania (11. 11. 2021)
 4 typy bolesti hlavy. Tu je návod, ako sa každej z nich zbaviť (17. 10. 2021)
 Jednoduchý spôsob, ako zbaviť muža chrápania. Jeden pohár na noc pre úplné ticho (10. 10. 2021)
 Doprajte si cesnak každý deň! Nebudete ľutovať! (26. 9. 2021)
 Vyrobte si zázračnú majoránkovú masť (26. 9. 2021)nasledujúci článok >>
5 chýb, ktoré väčšina z nás robí pri používaní mobilného telefónu
<< predchádzajúci článok
Máte viac ako 40 rokov? Pozor! Mali by ste pracovať iba 3 dni v týždni. Experti vám vysvetlia prečo