Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. októbra 2019

Británia sa teší na prevzatie kontroly nad svojou obchodnou politikouIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ženeva 9. októbra (TASR) - Británia sa teší na "prevzatie kontroly" nad svojou obchodnou politikou po tom, ako koncom tohto mesiaca opustí Európsku úniu (EÚ). Povedala to na konferencii Svetovej obchodnej organizácie (WTO) britská ministerka obchodu Liz Trussová.


Podľa písomnej verzie jej prejavu sa Británia chystá využiť túto príležitosť a bude schopná "určiť si vlastnú obchodnú politiku prvýkrát po takmer polstoročí a znovu zaujať svoje miesto vo WTO ako úplne nezávislý suverénny štát".

Trussová vystúpila na podujatí za zatvorenými dverami, ktoré usporiadala medzinárodná obchodná komora a na ktorom sa zúčastnili britské podniky a diplomati.

Vo vyhlásení vydanom pred prejavom uviedla, že "Británia je blízko prevzatia kontroly nad svojou obchodnou politikou".

"Žijem v stále protekcionistickejšom svete a je životne dôležité - teraz viac ako kedykoľvek predtým, aby Británia a ďalší členovia WTO plávali pod vlajkou voľného obchodu," skonštatovala.

Prejav ministerky bol zverejnený v čase, keď sa rozhovory medzi Britániou a EÚ ocitli na pokraji kolapsu, len tri týždne pred vypršaním času na nájdenie dohody o riadnom odchode.

Trussová v príhovore trvala na tom, že odchod Británie z bloku bude prospešný pre krajinu a tiež pre medzinárodný obchodný systém, ktorý v súčasnosti čelí útokom.

"Našu novoobjavenú slobodu využijeme na presadzovanie voľného, spravodlivého medzinárodného obchodu založeného na pravidlách s WTO uprostred," uviedla.

Americký prezident Donald Trump opakovane zaútočil na WTO a začal obchodné spory najmä s Čínou, ale aj s európskymi spojencami.

Začiatkom tohto mesiaca Washington oznámil, že od 18. októbra zavedie clá na európsky tovar v hodnote 7,5 miliardy USD (6,83 miliardy eur) ako odvetu za nezákonné dotácie pre európsky koncern Airbus. Clá zasiahnu širokú škálu produktov od francúzskych syrov po škótsku whisky.

(1 EUR = 1,0986 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ÚVO nariadil zrušiť tender rezortu vnútra na nákup kamier
<< predchádzajúci článok
M. Lajčák si nemyslí, že by sa mal zapájať do kampaní Smeru-SD

Británia sa teší na prevzatie kontroly nad svojou obchodnou politikou - diskusné fórum čitateľov