Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. mája 2007

Členovia mediálneho výboru NR osobne preveria situáciu v SRoČlenovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá chcú osobne preveriť situáciu v Slovenskom rozhlase (SRo). Koaličná časť výboru schválila na dnešnom mimoriadnom rokovaní venovanom ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) - Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá chcú osobne preveriť situáciu v Slovenskom rozhlase (SRo). Koaličná časť výboru schválila na dnešnom mimoriadnom rokovaní venovanom výlučne situácii v SRo poslanecký prieskum vo verejnoprávnom rozhlase. Mal by sa uskutočniť do 10. júna. Návrh predložil člen výboru Ján Podmanický (Smer-SD). Prešla tiež Podmanického požiadavka na generálnu riaditeľku SRo Miloslavu Zemkovú, aby výboru predložila personálnu štruktúru zamestnancov a spolupracovníkov SRo s vyčíslením miezd a iných odmien vyplatených od začiatku tohto roka.

Členovia mediálneho výboru za vládne strany odhlasovali aj deväť uznesení, ktoré predložil podpredseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD). Päť z nich je adresovaných Rozhlasovej rade. Výbor v nich od rady žiada okrem iného - súhrnnú analýzu reakcií poslucháčov na programové zmeny, ktoré spustilo nové vedenie SRo začiatkom tohto roka. Chce tiež prehľad opatrení nového manažmentu a ich dopad na program. Žiada radu, aby podporila zachovanie Symfonického orchestra SRo (SOSR) v podobe symfonického telesa. Chce tiež, aby rada posúdila, či SRo dodržiava zákon a zabezpečuje prieskumy rozhlasového trhu a mediálneho prostredia. Rada by mala odpovedať do 10. júna. Do konca októbra by pre výbor mala vypracovať analýzu toho, ako sa programové zmeny v SRo odrazili na sledovanosti jednotlivých okruhov SRo a porovnať tieto údaje v obdobiach od apríla do mája 2006 a 2007. Mediálny výbor na návrh Jarjabka požiadal Dozornú komisiu SRo o vyhodnotenie ekonomickej efektivity zmien, ktoré začalo nové vedenie rozhlasu od 1. júla 2006.

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá sa dnes obrátil aj na Telekomunikačný úrad SR. Chce, aby posúdil dopady zmien v pokrytí územia Slovenska po úpravách frekvencií využívaných SRo na šírenie jednotlivých programových okruhov. Od Rady pre vysielanie a retransmisiu chce zas informácie o počte podnetov a sťažností na verejnoprávny rozhlas od júla 2006, o ich štruktúre a uzneseniach, ktoré k nim prijala. Výbor tiež ministerstvu kultúry odporúča otvoriť verejnú diskusiu o riešení problémov rozhlasu. Aj zo záverov diskusie odborníkov, ale aj občanov by mal rezort pripraviť legislatívne opatrenia, ktoré by zaručili zachovanie verejnoprávneho charakteru médií financovaných občanmi - teda nielen SRo, ale aj STV.

Na mimoriadnom rokovaní mediálneho výboru sa zúčastnilo vedenie SRo. Generálna riaditeľka odpovedala na kritické vystúpenia členov výboru, ale aj množstva ďalších hostí najmä zlým systémom financovania rozhlasu, ktoré nezodpovedá jeho úlohám. Okrem iného zdôraznila, že SRo nedostal prostriedky od štátu na stredné vlny. Zo zákona ich však má platiť štát. Návrh Ágnes Biró (SMK), aby výbor vyzval ministerstvo kultúry na poskytnutie týchto prostriedkov, však neprešiel. Podľa Zemkovej by sa situáciou v SRo mal zaoberať aj legislatívny výbor NR SR. Zdôraznila, že viac ako počúvanosť je pre vedenie SRo podstatná dôveryhodnosť, a tá je v súčasnosti približne 75-percentná.

Na diskusii, v ktorej odznievali názory, že SRo si neplní svoje verejnoprávne poslanie, nerozvíja kultúru poslucháčov či neposkytuje vyvážené spravodajstvo, sa zúčastnili aj zástupcovia novinárskych organizácií. K téme prepúšťania v SOSR prišli okrem zástupcov orchestra aj operní speváci Miroslav Dvorský a Jolana Fogašová a ďalší.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PSA rozširuje ponuku o autá s panoramatickou strechou
<< predchádzajúci článok
Zlúčením fakúlt chce UMB ročne ušetriť 10 miliónov korún