Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. mája 2007

Zlúčením fakúlt chce UMB ročne ušetriť 10 miliónov korúnVčlenenie Filologickej fakulty (FiF) do Fakulty humanitných vied (FHV) banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB), ktoré minulý týždeň odsúhlasil akademický senát tejto univerzity, nebude ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 21. mája (WEBNOVINY) - Včlenenie Filologickej fakulty (FiF) do Fakulty humanitných vied (FHV) banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB), ktoré minulý týždeň odsúhlasil akademický senát tejto univerzity, nebude znamenať nijaké obmedzenie doterajších študijných programov. Na dnešnej tlačovej besede to zdôraznila rektorka UMB Beata Kosová s tým, že práve vďaka zlúčeniu fakúlt budú mať aj terajší študenti FiF istotu, že doštudujú, čo začali. Samostatná FiF by totiž podľa nej nemala šancu prejsť na budúci rok komplexnou akreditáciou, keďže nemá dostatok potrebných kvalitných vedeckých výstupov. Zároveň nemá dostatok financií na mzdy, s pôvodným rozpočtom by vystačila len do konca júla. „Vedenie fakulty navrhovalo drastické úsporné opatrenia vrátane zníženia počtu učiteľov o tretinu pri zvýšení počtu študentov. Akademický senát univerzity to vyhodnotil ako nereálne. Pri zlúčení fakúlt bude potrebné prepustiť zhruba šestinu učiteľov FiF teda 11 až 12 učiteľov, zároveň odídu všetci 16 administratívni pracovníci,“ povedala Kosová.

Včelenie FiF do FHV je súčasťou programu stabilizácie UMB, ktorý pred týždňom prijal akademický senát. Program počíta aj so zlučovaním ďalších piatich až šiestich dvojíc katedier viacerých fakúlt, ktoré sú duplicitné, keďže ponúkajú rovnaké alebo podobné programy.

UMB zápasí s nedostatkom financií na mzdy. Tento rok jej chýba vyše 50 miliónov korún, z toho FiF vyše 10 miliónov. Okrem toho zo mzdových prostriedkov na tento rok doplatila univerzita vyše 40 miliónov na vlaňajšie mzdy. Zlúčením FiF s FHV by podľa Kosovej mohli ročne ušetriť vyše 10 miliónov korún. „Môžeme robiť tú istú činnosť pri tom istom počte študentov za cenu o 10 miliónov korún nižšiu,“ uviedla Kosová. Dodala, že spojením sa vytvoria možnosti na akreditáciu ďalších študijných programov, čo prinesie ďalšie možnosti získať financie.

Spolu s ďalšími úspornými opatreniami by chcela UMB tento rok ušetriť okolo 40 miliónov korún. Rektorát už začiatkom roka zoštíhlili o 12 miest, ďalších 20 pracovníkov odíde z troch fakúlt k 1. júnu, UMB už to ohlásila ako hromadné prepúšťanie. „Pri 1 250 zamestnancoch však to číslo dvadsať neznie tak hrozne ako samotné slovo hromadné prepúšťanie,“ povedala Kosová. Dodala, že odchod zamestnancov z UMB bude pokračovať, popri spájaní duplicitných pracovísk však pôjde viac o prirodzený odchod alebo nepredĺženie končiacich sa pracovných pomerov na určitú lehotu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Členovia mediálneho výboru NR osobne preveria situáciu v SRo
<< predchádzajúci článok
Audrey Tautou si zahrá návrhárku Coco Chanel