Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2020

Desaťtisíce ľudí evakuovali z okolia sopky Taal, vedci očakávajú veľkú erupciuZ okolia filipínskej sopky Taal už evakuovali viac ako 30-tisíc obyvateľov po tom, ako začala chrliť lávu do výšky 500 metrov. Tamojšie úrady sa domnievajú, že svoje domovy bude musieť opustiť ešte viac ...Zdieľať
philippines_volcano_80065 e60d753e9f9b4da8807dd391a4ec6cf6 676x447 14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Z okolia filipínskej sopky Taal už evakuovali viac ako 30-tisíc obyvateľov po tom, ako začala chrliť lávu do výšky 500 metrov. Tamojšie úrady sa domnievajú, že svoje domovy bude musieť opustiť ešte viac ľudí. Stupeň varovania zvýšili na štvrtý z päťstupňovej škály, čo znamená, že v nasledujúcich hodinách či dňoch hrozí veľká erupcia.


Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie (Phivolcs) uviedol, že magma sa približuje ku kráteru. V okolí sopky zaznamenali už viac ako dvesto zemetrasení.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) predtým informoval, že v okruhu 14 kilometrov od sopky, teda v takzvanej "ohrozenej zóne", žije zhruba 450-tisíc ľudí. Úrady predtým dočasne zastavili prevádzku na medzinárodnom letisku v Manile. V regióne tiež zatvorili školy.

Taal sa nachádza uprostred jazera približne 65 kilometrov od Manily. V dôsledku erupcie vulkánu zomreli v roku 1965 stovky ľudí.


Zdroj: Webnoviny.sk - Desaťtisíce ľudí evakuovali z okolia sopky Taal, vedci očakávajú veľkú erupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Puigdemont sa chce vrátiť do Španielska, pred zatknutím by ho mohla ochrániť imunita europoslanca
<< predchádzajúci článok
Trnavská polícia rieši šokujúci prípad. Muž sa prišiel priznať, že pred rokmi zavraždil ženu

Desaťtisíce ľudí evakuovali z okolia sopky Taal, vedci očakávajú veľkú erupciu - diskusné fórum čitateľov