Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2023

Donald Tusk je vetrom zmien a najvplyvnejším človekom v Európe, medzi ľudí činu patrí Šefčovič aj LeyenováNajvplyvnejší človek v Európe je podľa spravodajského magazínu Politico poľský politik Donald Tusk. Potenciálny staronový poľský premiér, ktorý sľubuje obnovenie ...Zdieľať
donald tusk 676x451 30.11.2023 (SITA.sk) - Najvplyvnejší človek v Európe je podľa spravodajského magazínu Politico poľský politik Donald Tusk. Potenciálny staronový poľský premiér, ktorý sľubuje obnovenie demokratických štandardov a vzťahov s Európskou úniou, dominuje tohtoročnému rebríčku 28 vplyvných osôb, ktorý Politico zverejnilo v utorok.

Tuskova strana vyhrala voľby


Tusk, bývalý premiér a predseda Európskej rady a líder centristickej opozície, je podľa Politica „vetrom zmien“. Aliancia opozičných strán pod jeho vedením získala októbrových parlamentných voľbách väčšinu kresiel, čím porazila vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS), ktorej vláda nemá podporu.

Politico poukazuje na to, že Tuskov výkon, zabezpečený napriek čoraz zúfalejším pokusom PiS získať podporu pomocou štátom kontrolovaných médií a poľskej kasy, „ukázal, že aj v chybnom systéme je možné odraziť zakorenených populistov na platforme návratu k hlavnému prúdu“. Magazín upozorňuje, že zmeny sa však nestanú okamžite.

Politico rozdelilo svoj zoznam do troch kategórií Doers (ľudia činu), Disrupters (narušitelia) a Dreamers (idealisti). V prvej skupine je na vrchole talianska premiérka Giorgia Meloni, v druhej je prvá guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina a v tretej dominuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ľudia činu a narušitelia


Za človeka činu Politico, okrem iných zaradilo aj slovenského podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Spolu so Šefčovičom sú v kategórii Doers napríklad aj šéfka eurokomisie Ursula von der Leyen, francúzsky prezident Emmanuel Macron, vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak či turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Za narušiteľov označilo Politico napríklad katalánskeho politika Carlesa Puigdemonta, maďarského premiéra Viktora Orbána, nemeckú ministerku zahraničia Annalenu Baerbock či predsedu Európskej ľudovej strany Manfreda Webera.

Dreamers sú podľa magazínu napríklad aj ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, predsedníčka europarlamentu Roberta Metsola alebo český prezident Petr Pavel.


Zdroj: SITA.sk - Donald Tusk je vetrom zmien a najvplyvnejším človekom v Európe, medzi ľudí činu patrí Šefčovič aj Leyenová © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Automaty na syntetické drogy zmizli z obchodných centier, podľa školského referenta je čas na problémy upozorňovať
<< predchádzajúci článok
Cesty Žilinského kraja majú v tomto roku najviac smrteľných obetí na Slovensku