Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2019

EÚ vyšle do Kosova 61 volebných pozorovateľovFederica Mogheriniová, archívna snímka.Zdieľať
Federica Mogheriniová, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 13. septembra (TASR) - Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová oznámila, že Únia vyšle na októbrové predčasné parlamentné voľby v Kosove tím 61 pozorovateľov. Ich vyslanie má ukázať, že Kosovo je "naďalej politickou prioritou" EÚ, zdôraznila Mogheriniová.


Podľa nej voľby "prichádzajú v dôležitom momente", ktorý by malo Kosovo využiť na to, aby dosiahlo výrazný pokrok na ceste k EÚ, zaviedlo reformy a znormalizovalo svoje vzťahy so Srbskom.

Predčasné voľby v Kosove sa budú konať 6. októbra po tom, ako v júli odstúpil zo svojej funkcie predseda vlády Ramush Haradinaj, bývalý veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).

Haradinaj odstúpil, keď bol predvolaný vypovedať pred haagsky súd pre vojnové zločiny spáchané v Kosove. Odvtedy vedie vládu ako dočasný premiér, ktorý má doviesť krajinu do predčasných volieb.

Rokovania medzi Kosovom a Srbskom, ktoré sprostredkovala Európska únia, uviazli vlani na mŕtvom bode po tom, čo sa Kosovo rozhodlo uvaliť 100 percentnú daň na tovary dovážané zo Srbska.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Medzi autobusom košickej MHD a stĺpom zostala zakliesnená žena
<< predchádzajúci článok
Britský expremiér Cameron nevylučuje druhé referendum o brexite

EÚ vyšle do Kosova 61 volebných pozorovateľov - diskusné fórum čitateľov