Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

23. septembra 2020

Facebook odstránil falošné účty, ktoré chceli narušiť politickú činnosť v USA a v ďalších krajináchSpoločnosť Facebook odstránila na svojich platformách malú sieť falošných účtov a stránok pôvodom z Číny, ktoré sa sústreďovali na ...Zdieľať
election_2020_security_15603 1aff567f1dbd40d6924ae6f46e5ab10d min 676x451 23.9.2020  - Spoločnosť Facebook odstránila na svojich platformách malú sieť falošných účtov a stránok pôvodom z Číny, ktoré sa sústreďovali na narušenie politickej činnosti v krajinách juhovýchodnej Ázie a USA.


Zároveň tiež odstránila sieť pôvodom z Filipín, ktorá sa zamerala na ovplyvňovanie verejnej mienky medzi tamojšími používateľmi. Informovala o tom na svojej webstránke.

Siete na filipínsku armádu a políciu


Sieť pôvodom z Filipín zverejňovala príspevky vo filipínčine a angličtine. Tie sa zameriavali na miestne spravodajstvo a udalosti týkajúce sa domácej politiky, vojenskej protiteroristickej činnosti, chystaného protiteroristického zákona, kritiky komunizmu, mladých aktivistov a opozície. Vyšetrovanie Facebooku odhalilo väzby siete na filipínsku armádu a políciu.

Prvá spomínaná sieť sa zamerala najmä na juhovýchodnú Áziu, pričom zverejňovala príspevky o súčasnom dianí vo svete v čínštine, filipínčine a angličtine.

Medzi témami boli napríklad záujmy Pekingu v Juhočínskom mori, Hongkong, podpora filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho a potenciálna kandidatúra jeho dcéry v prezidentských voľbách v roku 2020 či kritika nezávislej filipínskej mediálnej organizácie Rappler.

Činnosť siete v USA predstavovala menšiu časť jej úsilia. Facebook nespojil sieť priamo s čínskou vládou. Ľudia, ktorí za ňou stáli, sa podľa neho pokúšali utajiť svoju identitu a polohu pomocou virtuálnych súkromných sietí a iných metód.

Prezidentské voľby v USA


Aktivity siete pôvodom z Číny sa v USA sústredili na zverejňovanie materiálov pre a proti prezidentským kandidátom Peteovi Buttigiegovi, Joeovi Bidenovi a prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Americké tajné služby a úrady už dlhší čas varujú pred pretrvávajúcimi a potenciálnymi hrozbami možného zasahovania Číny, Ruska a Iránu do novembrových prezidentských volieb.

V utorok Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúr (CISA) napríklad varovali pred šírením dezinformácií týkajúcich sa výsledkov volieb, ktoré budú pravdepodobne šíriť zahraniční aktéri a kyberzločinci.

Agentúry poznamenali, že aj keby sa zahraničnému hráčovi podarilo manipulovať s webovou stránkou súvisiacou s voľbami, základné údaje by zostali neskompromitované. Informácie pochádzajú z agentúry AP a about.fb.com.


Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook odstránil falošné účty, ktoré chceli narušiť politickú činnosť v USA a v ďalších krajinách © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetová meteorologická organizácia potvrdila novú rekordne nízku teplotu na severnej pologuli
<< predchádzajúci článok
Na západnom pobreží Tasmánie uviazli stovky veľrýb, takmer 400 zvierat už uhynulo (foto+video)

Facebook odstránil falošné účty, ktoré chceli narušiť politickú činnosť v USA a v ďalších krajinách - diskusné fórum čitateľov