19. mája 2021

Obhájiť double sa na slovenskej scéne podarilo iba Interu Bratislava a AS Trenčín.

Slovan zdolal Žilinu a obhájil double

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v stredajšom finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu 2020/2021 nad MŠK Žilina 2:1 po predĺžení. Prvýkrát v klubovej histórii sa im podarilo obhájiť domáce double, keďže počas uplynulého víkendu spečatili zisk majstrovského titulu vo Fortuna lige. Za triumf v národnom pohári zinkasovali prémiu 50 000 eur, Žilinčanom patrí za finálovú účasť suma 20 000 eur.

Víťazstvo Slovana vo finále SP znamená, že po skončení nadstavbovej časti Fortuna ligy sa uskutoční baráž o zostávajúcu tretiu miestenku v novej európskej súťaži Európskej konferenčnej lige. Šancu zabojovať o ňu budú mať tímy na 4.-7. mieste tabuľky, okrem Žiliny aj FC ViOn Zlaté Moravce, AS Trenčín a jeden z dvojice MFK Ružomberok - ŠKF Sereď.

Slovan sa v novom ročníku predstaví v 1. predkole Ligy majstrov, FC DAC 1904 Dunajská Streda a Spartak Trnava začnú svoje účinkovanie v rovnakej fáze Európskej konferenčnej ligy.

Slovan chcel zaskočiť súpera hneď po úvodnom výkope, ktorý však hlavný rozhodca Kráľovič nechal zopakovať pre predčasné vybehnutie jeho hráčov na polovicu MŠK. Žilinčania čelili v úvode stretnutia piatim rohovým kopom, belasí však z týchto situácií vyťažili iba nepresné pokusy Čavriča a Rataa. Prvá strela smerujúca do priestoru brány patrila Žilinčanom. V 19. minúte našiel center Kiwiora kapitána Paura, jeho hlavičku k ľavej žrdi vyškriabal Šulla končekmi prstov do bezpečia. Rušné dianie na Národnom futbalovom štadióne pokračovalo. V 26. minúte stiahol rozbehnutého Hentyho za dres žilinský stopér Minárik, za čo videl od rozhodcu červenú kartu, keďže slovanistický útočník by inak postupoval sám na bránu. Tento moment ale šošonmi nezamával, nestiahli sa do obrannej ulity. Naopak, v 30. minúte otvorili skóre po parádnom voleji Kiwiora spoza šestnástky - 1:0. Slovan mohol odpovedať, hlavička Hentyho v ideálnej pozícii ale minula cieľ a so strelou Rataa si poradil Belko. Na opačnej strane nepochodil v 39. minúte v dobrej príležitosti Bernát.

Vladimír Weiss st. spravil cez polčasovú prestávku dve zmeny v zostave. Na trávnik poslal Strelca a svojho syna, aby naštartovali zaseknutý útočný motor favorita. Slovan sa usadil na polovici súpera, dvakrát sa v pokutovom území dostal do koncovky Weiss ml., ale čisté žilinské konto nezrušil. Podarilo sa to až v 61. minúte azda najlepšiemu hráčovi Slovana Hentymu, ktorý vyskočil najvyššie na center Medveděva a umiestnenou hlavičkou nedal Belkovi šancu - 1:1. Belasí hrajúci v početnej výhode ovládli dianie na ihrisku, ale pri výstavbe útočných akcií im chýbala väčšia nápaditosť. Žilina sa ubránila a doviedla zápas do predĺženia.

V ňom mal hneď na začiatku dobrú šancu Ďuriš, ktorý poriadne natiahol Šullu. Na opačnej strane mohlo zahrmieť po tom, ako Nono prihral do šestnástky Strelcovi, ale zblokovaný pokus mladého útočníka Slovana tesne minul bránu. V závere prvého predĺženia dostal Slovan možnosť kopať jedenástku po ruke Kiwiora v šestnástke, ktorého sa snažil obhodiť Henty. Hlavný arbiter si ešte preveril situáciu cez VAR a následne cez monitor za autovou čiarou a ukázal na biely bod, z ktorého Weiss ml. poslal svoj tím do vedenia. Brankár Belko nevystihol smer jeho strely - 1:2. Slovan v druhom predĺžení náskok ubránil, hoci v 111. minúte zabrnkal jeho priaznivcom na nervy Weiss mll., ktorý uvidel po druhom žltom napomínaní červenú kartu. So Žilinou neprehrali belasí ani piaty vzájomný súboj v tejto sezóne a v SP triumfovali jubilejný desiatykrát v jeho novodobej histórii. Obhájiť double sa predtým na slovenskej scéne podarilo iba Interu Bratislava a AS Trenčín.

Finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu 2020/2021:

MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava 1:2 pp (1:1, 1:0)

Góly: 30. Kiwior - 61. Henty, 105.+4 Weiss ml. (z 11 m). Rozhodovali: Kráľovič - Kováč, Poláček, ŽK: Ďuriš, Fazlagič, Javorček, Kurminowski - De Marco, Weiss ml., Šulla, Abena, Bajrič, ČK: 26. Minárik - 111. Weiss ml. po 2. ŽK, bez divákov.

Žilina: Belko - Anang, Minárik, Kiwior, Javorček (105.+9 Sluka) - Gono (78. Myslovič), Fazlagič, Bernát (40. Kopas) - Rusnák (78. Kaprálik), Paur (65. Kurminowski), Ďuriš (105.+9 Bičachčjan)

Slovan: Šulla - Medveděv, Abena, Božikov (105.+6 Bajrič), De Marco (78. Pauschek) - De Kamps (71. Nono), Holman (46. Strelec), Rabiu - Čavrič (78. Daniel), Henty, Ratao (46. Weiss ml.)

Cesta ŠK Slovan Bratislava za ziskom SP 2020/2021:

1. kolo: voľno

2. kolo: FK Beluša - ŠK Slovan 0:2

3. kolo: TJ Spartak Kvašov - ŠK Slovan 0:6

osemfinále: ŠK Slovan - MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:0

štvrťfinále: ŠK Slovan - FC Petržalka 5:1

semifinále: 1. zápas: ŠK Slovan - Dukla Banská Bystrica 3:0, odveta: Dukla Banská Bystrica - ŠK Slovan 1:3

2016: ŠK Slovan Bratislava - AS TRENČÍN 1:3 (0:0) / Trnava

2015: AS TRENČÍN - FK Senica 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), 3:2 v rozstrele z 11 m / Poprad

2014: Slovan Bratislava - MFK KOŠICE 1:2 (1:1) / Myjava

2013: MŠK Žilina - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:2 (0:1) / Ružomberok

2012: FK Senica - MŠK ŽILINA 2:3 pp (2:2, 1:1) / Bardejov

2011: ŠK SLOVAN BRATISLAVA - MŠK Žilina 3:3 (1:2, 2:2) po predĺžení, na pok. kopy 5:4 / Banská Bystrica

2010: FC Spartak Trnava - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) / Michalovce

2009: MFK KOŠICE - FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) / Senec

2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) / Žilina

2007: FC Senec - FC VION ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) / Bratislava

2006: Spartak Trnava - MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:4 / Bratislava

2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA - FC Artmedia Bratislava 2:1 / Nitra

2004: ARTMEDIA PETRŽALKA - Steel Trans Ličartovce 2:0 / Dunajská Streda

2003: MATADOR PÚCHOV - Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení / Topoľčany

2002: VTJ KOBA SENEC - Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pok. kopy 4:2 / Považská Bystrica

2001: INTER BRATISLAVA - MŠK SCP Ružomberok 1:0 / Dubnica nad Váhom

2000: INTER BRATISLAVA - 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:2 / Prešov

1999: SLOVAN BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 3:0 / Žiar nad Hronom

1998: SPARTAK TRNAVA - 1. FC Košice 2:0 / Bratislava

1997: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 1:0 / Trenčín

1996: CHEMLON HUMENNÉ - Spartak Trnava 2:1 / Vranov

1995: INTER BRATISLAVA - DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 3:1 / Dubnica

1994: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 2:1 po predĺžení / Brezno

1993: 1. FC KOŠICE - DAC Dunajská Streda 0:0, na pok. kopy 5:4 / Rimavská Sobota

1970: SLOVAN BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 2:2 a 1:0

Slovan po ligovom titule vyhral aj pohár, vo finále Slovnaft Cupu proti Žiline rozhodol penaltou v predĺžení
Slováci už trénovali v Daugave, pochvaľovali si zázemie

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v dnešnom finále Slovenského pohára nad MŠK Žilina po predĺžení a obhájil double - diskusné fórum čitateľov