Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. apríla 2021

Karanténa aj práva žien, ombudsmanka Patakyová predstavila správu o svojej činnosti za rok 2020Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania ...Zdieľať
img_4118 676x451 20.4.2021 (Webnoviny.sk) - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu.


Ľudia sa na ňu obracali v súvislosti s povinnou štátnou karanténou, právom na vzdelávanie detí či porušovaním práv žien počas pôrodu. Zaoberala sa tiež situáciou ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK).

Československé dôchodky


Patakyová v utorok predstavila správu o činnosti za rok 2020 vo Výbore Národnej rady SR (NR SR) pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Výbor vzal správu na vedomie a odporučil ju plénu parlamentu na prerokovanie a vzatie na vedomie. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

Okrem podnetov namietajúcich protipandemické opatrenia sa ombudsmanka venovala aj problémom mimo pandémie – dlhodobo nevyriešeným vyhradeným priestorom na policajných staniciach, takzvaným „československým dôchodkom“ či napríklad nerovnakému prístupu k materskému pre všetkých zamestnancov a zamestnankyne.

Patakyová v roku 2020 upozorňovala na nedostatky pri realizovaní povinnej štátnej karantény. Odporúčala prehodnotiť systém tak, aby nedochádzalo k porušovaniu základných práv pri jej výkone. V danej veci sa obrátila s podaním na Ústavný súd.

Prieskum envirozáťaží


Taktiež sa zasadzovala o dodržiavanie práv žien počas pôrodu, kedy im v prvej aj druhej vlne bola odopieraná možnosť sprevádzajúcej osoby alebo boli oddeľované od novonarodených detí.

Ombudsmanka tiež pri vykonaní analýzy koncom roka poukázala na riziká spojené s porušovaním práv detí na vzdelávanie, keď zatvorenie škôl začalo nadobúdať trvalý charakter.

Verejná ochrankyňa práv v uplynulom roku zrealizovala prieskum zameraný na envirozáťaže. Upozornila, že odďaľovanie ich likvidácie prináša riziká týkajúce sa porušenia práva na priaznivé životné prostredie a práva na ochranu životného prostredia.

Patakyová v minulom roku využila svoje oprávnenie obrátiť sa na Ústavný súd vo veci nerovnakého prístupu k materskému pre hasičov, policajtov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stáže.

Národná cena za dizajn


V podaní namieta, že táto skupina ľudí má nárok len na nižší príspevok v porovnaní so zamestnancami a zamestnankyňami z iných odvetví. Na verdikt Ústavného súdu ešte čaká.

V roku 2020 pracovala Kancelária verejného ochrancu práv celkovo s 3 727 agendovými písomnosťami a riešila 7 konaní z vlastnej iniciatívy verejnej ochrankyne práv. Z tohto počtu agendových písomností bolo 2 453 podnetov.

V minulom roku získala ombudsmanka ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu od francúzskeho a nemeckého ministerstva zahraničných vecí a Ocenenie za prínos k cieľom udržateľného rozvoja (SDGs) od Nadácie Pontis v kategórii Verejný sektor.

Vizuálna identita Kancelárie verejného ochrancu práv vyhrala Národnú cenu za dizajn.


Zdroj: Webnoviny.sk - Karanténa aj práva žien, ombudsmanka Patakyová predstavila správu o svojej činnosti za rok 2020 © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Okolo mojej cely sa potáca kostra, napísal Navaľnyj. Jeho lekárov nepustili do väzenskej nemocnice
<< predchádzajúci článok
Deti sa môžu zapojiť do 21. ročníka projektu Detský čin roka, rátajú sa aj každodenné drobné skutky

Karanténa aj práva žien, ombudsmanka Patakyová predstavila správu o svojej činnosti za rok 2020 - diskusné fórum čitateľov