Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

24. septembra 2018

Káva a spánok – je dobré piť kávu pred spaním?



Káva je obľúbeným nápojom, bez ktorého si mnohí ľudia nedokážu predstaviť ani jeden deň.



Zdieľať
Káva a spánok – je dobré piť kávu pred spaním?

Je ideálnym spoločníkom, s ktorým začíname ráno a pri ktorom si vieme v akúkoľvek hodinu dňa príjemne oddýchnuť. Ľudia kávu pijú kvôli povzbudzujúcim účinkom kofeínu, ale aj pre jej lahodnú chuť.

Niektorí odborníci tvrdia, že káva nie je pre naše zdravie prospešná, iní, že ľudskému organizmu nemôže uškodiť. Je pravda, že aj kvalitná káva ovplyvňuje aj náš spánok? Myslíte si, že vám večerná káva pomôže prekonať únavu a dobehnete vďaka nej to, čo ste cez deň zmeškali?

Je vedecky dokázané, že kofeín, teda látka, ktorú obsahuje káva, má povzbudivý účinok na ľudský organizmus. Mnohí ľudia ju preto pijú nielen kvôli jej nezameniteľnej chuti a aróme, ale aj v prípade, že sa potrebujú ráno prebrať či nabrať nový dych v práci. Iní po vypití kávy ihneď zaspia. Je pravda, že by sa káva nemala piť pred spaním?

Kofeín a jeho vplyv na náš organizmus

Káva je neodmysliteľnou súčasťou dnešného moderného a hektického spôsobu života. Ide o lahodný nápoj, ktorý sa získava z kávových zŕn, teda z plodov rastliny s názvom kávovník. Má väčšinou výraznú tmavohnedú až čiernu farbu a typickú aromatickú vôňu.

Neodmysliteľnou súčasťou kávy je kofeín. Ide o alkaloid, ktorý povzbudzuje srdcovú činnosť. Kofeín je tiež stimulátorom centrálnej nervovej sústavy, čo znamená, že zlepšuje vnímanie, urýchľuje tok myšlienok, ale zároveň zvyšuje krvný tlak. Zmenšuje pocit únavy a stimuluje mozog k vyššiemu výkonu.

Negatívne účinky kávy

V niektorých prípadoch káva nepôsobí iba pozitívne, pretože niektorí ľudia sú na vplyv kofeínu náchylnejší alebo to s množstvom vypitej kávy preháňajú. V takých prípadoch môže káva spôsobovať trasenie rúk, nepokoj či poruchy vnímania. Ak trpíte pálením záhy, kávu by ste mali takisto vynechať, pretože po jej vypití dochádza k prekysleniu žalúdka.

Kofeín má močopudné účinky a dehydruje organizmus, preto je dobré k šálke kávy vždy vypiť aj pohár vody. Kofeín zvyšuje srdcovú činnosť, no môže tiež prispieť k ochoreniu srdca či obličiek. Kávu by si mali budúce mamičky odoprieť v období tehotenstva. Kofeín má totiž schopnosť preniknúť cez placentu až k plodu a spôsobiť zastavenie jeho rastu.

Kávu vynechajte, ak sa chcete dobre vyspať

Za prijateľné množstvo kávy sa považuje maximálne 5 šálok denne, je to však individuálne. Častým pitím kávy si telo vytvára voči pôsobeniu kofeínu imunitu. To je jeden z dôvodov, prečo na niektoré osoby účinkuje intenzívne a na iné nemá takmer žiadny vplyv. Ak sa chcete dobre vyspať, kávu vynechajte aspoň 4 až 6 hodín pred spaním.

Káva môže zmeniť biorytmus

Existujú priame aj nepriame dôvody, prečo je zlé piť kávu pred spaním. Vysvetľuje to aj taliansky denník Corriere della Sera, ktorý priniesol výsledky výskumu laboratória molekulárnej biológie v Cambridgei. Podľa tohto výskumu má kofeín vplyv na zmenu našich biologických hodín.

Všetci v sebe máme tzv. cirkadiánny rytmus, ktorý dáva nášmu telu signály. Na základe neho vieme, kedy je vhodné ísť spať a kedy sa zobudiť. Kofeín dokáže nabúrať prirodzené fungovanie tohto biorytmu. Je to z toho dôvodu, že kofeín spomalí produkciu hormónu melatonínu, ktorý ovplyvňuje spánok, a oneskoruje ho približne o 40 minút.

Ak to s kofeínom pred spaním preženiete, má to na vás rovnaký vplyv ako jet lag, teda porucha spánku vyplývajúca z narušenia biorytmov po rýchlom leteckom prekonaní niekoľkých časových pásiem. Pomýlené biologické hodiny zvyšujú riziko mnohých chorôb od rakoviny až po cukrovku. Je teda isté, že nevhodné pitie kávy – príliš neskoro večer a vo väčšom množstve – nielen narúša spánok, ale spôsobuje aj mnohé ďalšie zdravotné problémy.

Zaujímavosť o kofeíne

Ľudia si často mylne myslia, že čím je káva menšia, tým je aj silnejšia. Zvláštnosťou, o ktorej mnohí konzumenti kávy vôbec nevedia, je, že kofeín sa vo vode rozpína. Platí preto, že čím väčším množstvom vody kávu zalejete, tým viac je v nej kofeínu, tým je káva silnejšia a jej účinok je výraznejší. Pokiaľ nepijete bezkofeínovú kávu.

Kedy je teda vhodný čas na poslednú kávu?

Káva nás všetkých spája. Je zvykom mnohých ľudí, že si kávu doprajú hneď ráno po prebudení alebo po príchode z práce a príjemne si pri nej odpočinú. Možno sa chcú iba zabaviť a porozprávať sa pri šálke kávy s rodinou. Alebo z nej chcú vyťažiť energiu a bdelosť, aby získali z dňa ešte o pár hodín viac a mohli sa venovať svojim koníčkom.

Vedci tvrdia, že najneskôr by sme si mali dopriať poslednú šálku kávy okolo piatej hodiny podvečer. Ak však patríte k ľuďom, ktorí sú na kofeín citlivejší, alebo nie ste na kávu zvyknutí, mali by ste si ju dať ešte skôr.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Med sa cez jeseň konzumuje častejšie, v horúcom čaji účinky nestráca (18. 9. 2018)
 Radíme: Po letných horúčavách potrebuje auto dôkladnú kontrolu (11. 9. 2018)
 RADÍME: Rodičia by mali deti upozorniť, ako v škole predísť úrazom (6. 9. 2018)
 Radíme: Rodičia by mali počítať so zvýšenými výdavkami aj na jeseň (30. 8. 2018)
 Radíme: Zápach z úst najúčinnejšie vyrieši dentálna hygiena (27. 8. 2018)
 RADÍME: Dovolenku vám môžu znepríjemniť aj mokré plavky (30. 7. 2018)
 SPRÁVNA VÝBAVA CESTOVATEĽA: V batožine by nemala chýbať lekárničku (25. 7. 2018)
 Kde všade sa môžete okúpať na Slovensku - stav kúpalísk v lete 2018 (9. 7. 2018)
 DOVOLENKA V CHORVÁTSKU: Ak idete požičaným autom,odložte si potvrdenie (4. 7. 2018)
 Pieskoviská predstavujú riziko, deťom ich však netreba zakazovať (2. 7. 2018)



nasledujúci článok >>
Ako uspieť na sociálnych médiách?
<< predchádzajúci článok
To najlepšie z ochotníckeho divadla uvedie festival Ochotníci

Káva a spánok – je dobré piť kávu pred spaním? - diskusné fórum čitateľov