Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. júla 2018

RADÍME: Dovolenku vám môžu znepríjemniť aj mokré plavkyUrčitú formu vaginálnej infekcie prekoná aspoň raz za život každá druhá žena. Minimálne 30 percent žien pritom trpí týmito problémami opakovane. „Mnohé zápaly ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 30. júla (TASR) – Určitú formu vaginálnej infekcie prekoná aspoň raz za život každá druhá žena. Minimálne 30 percent žien pritom trpí týmito problémami opakovane. „Mnohé zápaly spôsobuje napríklad mokrý spodný diel plaviek," hovorí gynekológ Tomáš Fait.


Infekciu spúšťa kvasinka candida albicans, ktorej dôsledky trápia ženy najmä v letných mesiacoch. Až v polovici prípadov problémy nespôsobuje mykóza, ale rôzne bakteriálne infekcie. Zaparenie, ktoré vzniká aj pre mokré plavky, sa vie veľmi rýchlo premeniť na nepríjemný zápal. Vlhké a teplé prostredie na intímnych miestach totiž podporuje množenie baktérií aj kvasiniek, ktoré sú pôvodcami infekcie. Ženy sú na vznik vaginálnych infekcií a zápalov dolných močových ciest náchylné.

„Problémom zostáva, že mnohé ženy nevedia rozlišovať typ vaginálnej infekcie, a tak volia nesprávnu liečbu,“ doplnil Fait. Ženy si často mylne myslia, že ide o mykózu a zabúdajú na to, že častejšie sú iné typy infekcie, predovšetkým bakteriálne. Liečbu začnú s prípravkom, ktorý ju nemusí vyriešiť a ochorenie tak, naopak, predĺži.

Nežiaducim infekciám sa dá predísť správnou prevenciou. Elastické plavky, vyrobené zo syntetických materiálov, sú nevzdušné, čím zvyšujú riziko vaginálnych dysmikróbií. „Ďalším rizikom sú verejné bazény, ktoré prekypujú chlórom – tu hrozí chemická iritácia či nebezpečenstvo narušenia pošvového ekosystému baktériami. Rovnako tak sú rizikové prírodné nádrže, ktoré sa po niekoľkých dňoch horúčav zazelenajú sinicami a tie svojou agresivitou dráždia opäť oblasť genitálií,“ upozornil gynekológ. Dôležitou prevenciou je teda pravidelná výmena mokrých plaviek za suché.

Ženy, ktoré mykóza a bakteriálna infekcia trápia opakovane, by mali, najmä počas kúpacej sezóny, posilňovať rovnováhu svojej vaginálnej mikroflóry a dbať na intímnu hygienu. Pomôcť môžu prípravky obsahujúce kyselinu mliečnu a boritú, ktoré obnovujú prirodzené vaginálne pH, aloe vera a nechtík lekársky.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SPRÁVNA VÝBAVA CESTOVATEĽA: V batožine by nemala chýbať lekárničku (25. 7. 2018)
 Kde všade sa môžete okúpať na Slovensku - stav kúpalísk v lete 2018 (9. 7. 2018)
 DOVOLENKA V CHORVÁTSKU: Ak idete požičaným autom,odložte si potvrdenie (4. 7. 2018)
 Pieskoviská predstavujú riziko, deťom ich však netreba zakazovať (2. 7. 2018)
 Bolesť chrbta nepodceňujte, môže naznačovať zápalové ochorenie (23. 6. 2018)
 Mäta pieporná je nielen chutná ingrediencia, ale aj liečivá bylinka (17. 6. 2018)
 Pri úprave životosprávy treba mať dosiahnuteľné ciele, radí trénerka (6. 6. 2018)
 Pokazené auto na dovolenke nie je poistnou udalosťou (5. 6. 2018)
 Buďte ekologickejší každý deň: Tieto zásady by mal dodržiavať každý (1. 6. 2018)
 Tri spôsoby, ako zeleninu nenápadne prepašovať do každodennej stravy (1. 6. 2018)nasledujúci článok >>
Video: Mafia Corner, Stefi a Bastafix prespievali svetoznámy megahit! Novy singel ‘Échame La Culpa
<< predchádzajúci článok
Výstava v Baníckom múzeu približuje Rožňavu vo výtvarnej fotografii

RADÍME: Dovolenku vám môžu znepríjemniť aj mokré plavky - diskusné fórum čitateľov