Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Koalícia neprišla na kontrolný výbor NBÚZa obštrukciu označili opoziční členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) neúčasť koaličných poslancov na výbore, pre ktorú nemohol otvoriť ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Za obštrukciu označili opoziční členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) neúčasť koaličných poslancov na výbore, pre ktorú nemohol otvoriť svoje plánovanie rokovanie. „Oni sa asi zľakli bodu rôzne, lebo v rámci tohto bodu sme chceli otvoriť kauzy, ktoré sa týkajú riaditeľa NBÚ Blanárika," konštatoval podpredseda výboru Iván Farkas z SMK a dodal, že „je to dosť veľký škandál, lebo tým pádom sa rúca ústavná forma kontroly bezpečnostnej zložky štátu poslancami Národnej rady v zmysle zákona a kompetencií poslancov v Národnej rade“.


Pavol Frešo z SDKÚ-DS tvrdí, že chýbajúce ospravedlnenie koaličných poslancov aj riaditeľa NBÚ je zarážajúce a svedčí o tom, „že koalícia ignoruje, akým spôsobom je rozdelená kontrola moci u nás". Inými slovami by som povedal, že si úplne vytreli podlahu, s tým, čo sme my ako kontrolný orgán, a to naozaj nenecháme tak," dodal Frešo.

Predseda výboru Anton Korba z SNS mal po neúspešnom pokuse o rokovanie naponáhlo, skonštatoval len, že výbor "nebol uznášaniaschopný, preložili sme to na utorok“ a odporučil novinárom, aby sa opýtali konkrétnych poslancov, prečo na rokovanie neprišli. Na adresu medializovaných informácii o možných kontaktoch šéfa NBÚ Františka Blanárika s komunistickou vojenskou kontrarozviedkou poznamenal, že nevie o dajakých nových skutočnostiach. Po doplnení otázky, že ide o medializované informácie o možnej spolupráci Blanárika s ŠtB do roku 1989 Korba dodal: „Ja som preštudoval tento spis a nevidím tam také dáke vážne dôvody, aby som sa tým zaoberal.“

Stanislav Kahanec upozornil, že opoziční členovia výboru už dvakrát priamo vyzvali, aby výbor prijal uznesenie vzhľadom na medializované informácie. Za najlepšiu cestu podľa poslanca považovali opätovnú previerku Blanárika. „Napriek tomu nebola ochota ani zo strany koaličných poslancov, ani šéfa NBÚ,“ uviedol Kahanec a dodal, že vyzvali premiéra, aby konal on, keďže žiadna odozva neprišla. Navrhli mu, aby vyzval Blanárika na odstúpenie. „Zrejme bude nutné, aby sme to urobili iným riešením, zrejme nejakou dohodou opozície v parlamente," uzavrel Kahanec, podľa ktorého už táto situácia nie je únosná.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico kritizuje banky kvôli financovaniu PPP projektov
<< predchádzajúci článok
Fico je rád, že Slovensko už neponúka iba lacnú pracovnú silu

Koalícia neprišla na kontrolný výbor NBÚ - diskusné fórum čitateľov