Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

07. apríla 2007

Korytnačka písmenková začína v prírode robiť problémyKorytnačka písmenková ozdobná, ktorá bola privezená do obchodov na Slovensko v 80 -tych rokoch sa dnes voľne vyskytuje v našej prírode a začína robiť problémy. "Táto korytnačka je predátorom. ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Korytnačka písmenková ozdobná, ktorá bola privezená do obchodov na Slovensko v 80 -tych rokoch sa dnes voľne vyskytuje v našej prírode a začína robiť problémy. "Táto korytnačka je predátorom. Konzumuje iné živočíchy od vodných bezstavovcov až po stavovce. Žerie napríklad žubrienky, ale aj dospelé jedince žiab, ktoré sú u nás chránené," povedal dnes pre agentúru SITA zoológ Štátnej ochrany prírody Roman Rajtar. Korytnačka písmenková ozdobná sa zároveň stala konkurentom v boji o potravu pre niektoré naše plazy, napríklad užovku obojkovú.

Korytnačka písmenková ozdobná sa dala v 80 - tych rokoch u nás bežne kúpiť v obchodoch. "Malá korytnačka nebola väčšia ako desaťkorunáčka. Po troch rokoch však dosiahla veľkosť 15 centimetrov a štvorročné už merajú 20 centimetrov," uviedol Rajtar. Takáto veľká korytnačka už potrebovala dennú starostlivosť, akou je okrem kŕmenia aj každodenná výmena vody. "Keď sa chovatelia o takéto korytnačky nedokázali postarať vypustili ju do prírody. Prvé kusy sa našli v roku 1989," povedal Rajtar.

Uvedená korytnačka sa vyskytuje najmä v blízkosti veľkých miest. "Je to v okolí Bratislavy, Nitry, Zvolena, Banskej Bystrice, Košíc a Prešova," informoval Rajtar Najlepšie podmienky na prežitie zimy má však najmä v nížinách. "Na naše podnebie si privykla. V Amerike sa vyskytuje od Kanady až po Mexiko," uviedol.

Vo voľnej prírode sa podľa oficiálnych údajov vyskytuje 500 korytnačiek písmenkových ozdobných. "Dá sa však predpokladať, že sú ich tisíce. Ich presný počet je ťažké odhadnúť, pretože žije skrytým životom najmä vo vode. Na breh vylieza len, aby sa ohriala na slnku," povedal Rajtar.

Na problém korytnačky písmenkovej ozdobnej už reagovala aj slovenská legislatíva. Jej dovoz bol zakázaný ešte v roku 2001. Následne v roku 2005 bola zakázaná aj držba tohto druhu korytnačky. "Dnes sú v predajniach iné druhy korytnačiek, ktoré nie sú natoľko vitálne a zimu vo voľnej prírode by neprežili," dodal Rajtar.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Školy zrejme budú vyučovať mediálnu výchovu
<< predchádzajúci článok
Horská služba pripravuje inštruktáž o lavínach

Korytnačka písmenková začína v prírode robiť problémy - diskusné fórum čitateľov

A co s nou?10.8. 16:55:18