Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

05. marca 2023

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022 sú známi. Mimoriadnu cenu na galavečere odovzdali dvom osobnostiamSpevák Adam Ďurica, lekár Richard Imrich či sochár Milan Lukáč sú laureátmi 26. ročníka cien Krištáľové ...Zdieľať
6403d1da969b4696835486 676x451 5.3.2023  - Spevák Adam Ďurica, lekár Richard Imrich či sochár Milan Lukáč sú laureátmi 26. ročníka cien Krištáľové krídlo. Spolu s ďalšími osobnosťami ich ocenili v sobotu 4. marca v budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Laureáti oceneniaSpoločnosť laureátov sa tak rozrástla o 11 úspešných Slovákov, ktorí dosiahli vo svojom odbore výnimočné výsledky. Ďalší dvaja laureáti vstúpili do spoločnosti držiteľov Mimoriadnej ceny. V tlačovej správe o tom informovala Elena Slováková - Budinská z umeleckej a reklamnej agentúry Krištáľové krídlo.

Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia získala Eva Turáková, ktorá vytvorila základnú a materskú školu pre žiakov a deti s autizmom v Prešove. Adam Ďurica si prevzal ocenenie v kategórií Populárna hudba.

Skladby z jeho albumu Naše hriechy patria medzi tie najhranejšie. Zdeněk Březovják a Ján Koščo si odniesli cenu v kategórii Hospodárstvo. Sú spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá vyrába audioprodukty.

V kategórii Hudba získali ocenenie virtuózni umelci Janoska Ensemble. V kategórii Medicína a veda obdržal Krištáľové krídlo MUDr. Richard Imrich, ktorý sa podieľal sa na vývoji nového lieku nitizinon. Európska lieková agentúra ho schválila ako účinnú a bezpečnú liečbu pre ľudí s genetickým ochorením alkaptonúria, teda choroba čiernych kostí. V kategórii Inovácie a startupy dostal ocenenie Rastislav Hlaváč, zakladateľ spoločnosti Minit a spoluzakladateľ GRADIENT ECM.


Technologický podnikateľ, vizionár, stratég a investor vybudoval úspešný startup. Judit Pecháček (Bárdos), divadelná a filmová herečka, získala ocenenie v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Milan Lukáč, sochár, maliar a pedagóg, si odniesol cenu za Výtvarné umenie.

Mimoriadna cena Krištáľové krídlo za rok 2022


V kategórii Publicistika a literatúra ocenili Milana Kolcuna, glosátora, spisovateľa, prekladateľa a legendárneho turistického sprievodcu v Košiciach. Sprevádza už 30 rokov vo viacerých svetových jazykoch. V kategórií Šport sa stal laureátom Zdeno Chára, ktorý odohral za 24 rokov v zámorskej NHL 1 680 zápasov a získal Stanleyho pohár. Slovensko reprezentoval sedemkrát na MS a trikrát na ZOH.

Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo udelili dvom osobnostiam. Umelcovi, akademickému maliarovi Alexejovi Vojtáškovi, ktorý patrí medzi najvýznamnejších slovenských výtvarníkov a zástupcovi oblasti hospodárstva Štefanovi Mácsadimu, predstaviteľovi obchodného reťazca COOP Jednota Slovensko.


Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré vo svojom odbore dosiahli mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.
 Zdroj: SITA.sk - Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022 sú známi. Mimoriadnu cenu na galavečere odovzdali dvom osobnostiam © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Porota Krištáľového krídla rozhodla o finálových nomináciách (22. 12. 2022)
 Krištáľové krídlo za rok 2021 pozná svojich laureátov (21. 3. 2022)
 Krištáľové krídlo pozná nominované osobnosti, Svitko je laureátom Mimoriadnej ceny (21. 12. 2021)
 Krištáľové krídlo zverejňuje finálové nominácie za rok 2020 (17. 11. 2020)
 FOTO a VIDEO: Krištáľové krídlo 2017 získalo jedenásť osobností SR (22. 1. 2018)
 VIDEO: Slovenské osobnosti si prebrali Krištáľové krídlo za rok 2016 (30. 1. 2017)
 Krištáľové krídlo za rok 2016 získalo dvanásť slovenských osobností (29. 1. 2017)nasledujúci článok >>
Český lev: 30. ročník ovládol výpravný historický film Il Boemo,získal 6 sošiek
<< predchádzajúci článok
Eros Ramazzotti sa v Košiciach predstaví na MDŽ. Aké skladby zaspieva?