Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

04. novembra 2021

Ministerstvo zdravotníctva SR odštartovalo vo vybraných regiónoch štúdiu na prítomnosť protilátok nového koronavírusu.Do štúdie sa zapoja občania s trvalými alebo prechodným bydliskom v danom regióne vo veku od 12 rokov, ktorí sú nezaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.Zdieľať
Rezort zdravotníctva spúšťa výskum o protilátkach proti koronavírusu

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odštartovalo vo vybraných regiónoch štúdiu na prítomnosť protilátok nového koronavírusu. Ako pre TASR povedali z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva, cieľom je spoznať imúnnosť voči ochoreniu COVID-19 u obyvateľov regiónov.


Séroepidemiologická štúdia rezortu zdravotníctva chce tiež odhadnúť regionálnu a celkovú epidemickú situáciu na území Slovenska a jej ďalší vývoj či vytvoriť podklady na optimalizáciu stratégie testovania a monitorovania prostredia.

Do štúdie sa zapoja občania s trvalými alebo prechodným bydliskom v danom regióne vo veku od 12 rokov, ktorí sú nezaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Zúčastniť sa na nej má 4800 osôb rozdelených podľa miesta trvalého či prechodného bydliska v Bratislave, Komárne, Považskej Bystrici, Čadci, Košiciach, Košiciach-okolí, Rimavskej Sobote, Lučenci a Kežmarku.

Nábor účastníkov realizovala pracovná skupina v spolupráci s miestnym či mestským úradom. Zber vzoriek a údajov sa bude realizovať vo verejných priestoroch mesta alebo obce počas jedného pracovného dňa. V každom z ôsmich vybraných okresov sa zber uskutoční na viacerých miestach. Jednotlivé lokality sú vybrané na základe údajov MZ SR o miere potvrdených prípadov nového koronavírusu vzhľadom na počet obyvateľstva.

Účasť v štúdii je podmienená poskytnutím krvi z prsta a vybraných anamnestických údajov. Odber realizuje zdravotnícky pracovník alebo študent všeobecného alebo zubného lekárstva štvrtého až šiesteho ročníka.

Pracovné skupiny zodpovedné za zber vzoriek (Lekárska fakulta Univerzity Komenského a Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach) doručia vzorky do laboratória Biomedicínskeho centra SAV. Po doručení do laboratória sa vysušené kvapky krvi vyštiknú kliešťami, protilátky sa následne extrahujú a analyzujú pomocou ELISA metódy.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Pribudlo rekordných 6713 nakazených na COVID-19 a 34 obetí (4. 11. 2021)
 V čoraz viac okresoch v Rakúsku platia kontroly pri vycestovaní (4. 11. 2021)
 Zaočkovaní by podľa premiéra Eduarda Hegera mali mať prístup do prevádzok aj v čiernych okresoch. (3. 11. 2021)
 Bude na Slovensku opäť lockdown? Ak sa situácia nezlepší, môže byť realitou už pred Vianocami (3. 11. 2021)
 Prieskum: Slováci neočakávajú, že dopady tretej vlny budú horšie (3. 11. 2021)
 Opatrenia proti koronavírusu sa možno sprísnia, Lengvarský rieši aj tvrdšie vynucovanie ich dodržiavania (3. 11. 2021)
 Hotely a ubytovacie zariadenia v Tatrách zívajú prázdnotou, COVID automat nepovažujú za fér (3. 11. 2021)
 Covid automat: Od pondelka 8. novembra už bude 36 okresov v najprísnejšej čiernej farbe covid automatu. (3. 11. 2021)
 Akvaparky v čiernych okresoch zatvárajú svoje brány, majitelia žiadajú prepracovanie COVID automatu (3. 11. 2021)
 Koronavírus: Pribudlo najviac prípadov v tretej vlne, prudko stúpol počet hospitalizovaných (3. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Toto môže urobiť iba zhúlený človek, zaútočil Fico na Sulíka a vyzýva Hegera, aby konal (video)
<< predchádzajúci článok
Severné a stredné Slovensko potrápi silný vietor, nebezpečenstvo vám hrozí najmä na horách

Ministerstvo zdravotníctva SR odštartovalo vo vybraných regiónoch štúdiu na prítomnosť protilátok nového koronavírusu. - diskusné fórum čitateľov