Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2007

Na Filipínach počas kampane strieľajú na starostovStarosta mesta na severe Filipín podľahol v pondelok strelným zraneniam a ďalší prežil pokus o atentát v krajine, kde sa stupňuje násilie pred májovými regionálnymi a parlamentnými voľbami. Doteraz ...Zdieľať

MANILA 30. apríla (WEBNOVINY) - Starosta mesta na severe Filipín podľahol v pondelok strelným zraneniam a ďalší prežil pokus o atentát v krajine, kde sa stupňuje násilie pred májovými regionálnymi a parlamentnými voľbami. Doteraz zahynulo takmer tridsať ľudí počas kampane pred voľbami 14. mája, v ktorej o voličov bojujú súperiaci kandidáti, z nich mnohí členovia tradičných politických klanov.

Starostu mesta San Carlos, nachádzajúceho sa 160 kilometrov severne od hlavného mesta Manila, Juliana Resuella postrelil v sobotu večer počas mestskej slávnosti muž, ktorému podal ruku. Podľa polície pri útoku zahynul člen starostovho sprievodu, ktorý ho chcel chrániť, a piati ďalší boli zranení. Polícia nikoho nezatkla, z útoku však podozrieva nepriateľov starostu. Ako uviedla, na jej odporúčanie bude oblasť pod kontrolou volebnej komisie, ktorá má právomoc použiť miestnu políciu na potlačenie násilia.

Pri inom útoku zraneniu unikol starosta mesta Morong v provincii Bataan, keď útočníci v sobotu strieľali na jeho dom z automatických zbraní. Filipínska prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová v súvislosti s eskaláciou násilia vyzvala ozbrojené zložky, aby podporili políciu a volebné orgány a zastavili násilnosti.

Takmer 87 tisíc kandidátov sa uchádza o 17 tisíc národných a regionálnych postov, vrátane všetkých 265 kresiel v Snemovni reprezentantov a polovice z 24 miest v Senáte. Budúce zloženie filipínskeho parlamentu by mohlo byť určujúce pri rozhodovaní o zotrvaní Arroyovej na poste do konca funkčného obdobia, teda do roku 2010. Prezidentka prežila dva pokusy opozície o odvolanie.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aspoň tri obete streľby v nákupnom centre v Kansas City
<< predchádzajúci článok
Barroso nesúhlasí s prípadným vetom Ruska

Na Filipínach počas kampane strieľajú na starostov - diskusné fórum čitateľov