Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy

Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

22. marca 2012

Najhoršia časť dlhovej krízy sa skončila, tvrdí ECBNajhoršia časť dlhovej krízy v eurozóne sa skončila a Európska centrálna banka (ECB) je pripravená konať, ak sa zvýšia inflačné riziká, povedal šéf ECB Mario Draghi v rozhovore pre nemecký denník ...Zdieľať
bezdomovci FRANKFURT 22. marca (WEBNOVINY) - Najhoršia časť dlhovej krízy v eurozóne sa skončila a Európska centrálna banka (ECB) je pripravená konať, ak sa zvýšia inflačné riziká, povedal šéf ECB Mario Draghi v rozhovore pre nemecký denník Bild.


Zároveň dodal, že dve mimoriadne operácie ECB na podporu likvidity v podobe lacných úverov pre komerčné banky nepredstavujú hrozbu pre infláciu. "Ak sa výhľad pre infláciu zhorší, okamžite podnikneme preventívne opatrenia," dodal Draghi.

Podľa neho je to najhoršie z krízy za nami a situácia sa stabilizuje. "Najdôležitejšie údaje z eurozóny ako inflácia, stav bežného účtu a rozpočtové deficity sú lepšie než napríklad v USA," uviedol. Dôvera investorov sa podľa neho vracia a ECB nemusela už niekoľko týždňov nakupovať vládne dlhopisy.

Inflácia v eurozóne dosiahla vo februári úroveň 2,7 %, keď ju nahor ťahali vyššie ceny energií. Vládnu však obavy, že dve operácie ECB, cez ktoré si banky požičali viac ako 1 bil. eur, môže infláciu ešte zvýšiť.

Draghi sa snažil rozptýliť tieto obavy a povedal, že banky použili peniaze od ECB na pokrytie svojich finančných potrieb a do reálnej ekonomiky sa nedostalo veľa peňazí. "Operácia ECB nezvyšuje infláciu. Budeme veľmi pozorne sledovať, či a ako sa peniaze dostanú do ekonomického systému," dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taliansky parlament schválil reformy, Montiho kabinet žije
<< predchádzajúci článok
Opitý muž sa vyhrážal granátom, vo vrecku ale nemal nič

Najhoršia časť dlhovej krízy sa skončila, tvrdí ECB - diskusné fórum čitateľov