Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

22. marca 2012

Najhoršia časť dlhovej krízy sa skončila, tvrdí ECBNajhoršia časť dlhovej krízy v eurozóne sa skončila a Európska centrálna banka (ECB) je pripravená konať, ak sa zvýšia inflačné riziká, povedal šéf ECB Mario Draghi v rozhovore pre nemecký denník ...Zdieľať
bezdomovci FRANKFURT 22. marca (WEBNOVINY) - Najhoršia časť dlhovej krízy v eurozóne sa skončila a Európska centrálna banka (ECB) je pripravená konať, ak sa zvýšia inflačné riziká, povedal šéf ECB Mario Draghi v rozhovore pre nemecký denník Bild.


Zároveň dodal, že dve mimoriadne operácie ECB na podporu likvidity v podobe lacných úverov pre komerčné banky nepredstavujú hrozbu pre infláciu. "Ak sa výhľad pre infláciu zhorší, okamžite podnikneme preventívne opatrenia," dodal Draghi.

Podľa neho je to najhoršie z krízy za nami a situácia sa stabilizuje. "Najdôležitejšie údaje z eurozóny ako inflácia, stav bežného účtu a rozpočtové deficity sú lepšie než napríklad v USA," uviedol. Dôvera investorov sa podľa neho vracia a ECB nemusela už niekoľko týždňov nakupovať vládne dlhopisy.

Inflácia v eurozóne dosiahla vo februári úroveň 2,7 %, keď ju nahor ťahali vyššie ceny energií. Vládnu však obavy, že dve operácie ECB, cez ktoré si banky požičali viac ako 1 bil. eur, môže infláciu ešte zvýšiť.

Draghi sa snažil rozptýliť tieto obavy a povedal, že banky použili peniaze od ECB na pokrytie svojich finančných potrieb a do reálnej ekonomiky sa nedostalo veľa peňazí. "Operácia ECB nezvyšuje infláciu. Budeme veľmi pozorne sledovať, či a ako sa peniaze dostanú do ekonomického systému," dodal.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Taliansky parlament schválil reformy, Montiho kabinet žije
<< predchádzajúci článok
Opitý muž sa vyhrážal granátom, vo vrecku ale nemal nič