Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. decembra 2020

Neštandardná rekonštrukcia materskej školy, budovu čaká radikálne zníženie energetickej náročnostiBratislavská Karlova Ves v pondelok začala s hĺbkovou ekologickou obnovou Materskej školy (MŠ) Kolískova. "Nepôjde len o štandardnú rekonštrukciu budovy. Projekt počíta s radikálnym znížením ...Zdieľať
gettyimages 1127159370 676x452 7.12.2020 (Webnoviny.sk) - Bratislavská Karlova Ves v pondelok začala s hĺbkovou ekologickou obnovou Materskej školy (MŠ) Kolískova. "Nepôjde len o štandardnú rekonštrukciu budovy. Projekt počíta s radikálnym znížením energetickej náročnosti budovy, prispôsobením sa nepriaznivým dopadom klimatickej zmeny a podporou biodiverzity," informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.


"MŠ na Kolískovej ulici 14 má zo všetkých deviatich škôlok v Karlovej Vsi najväčšie náklady na energie. Po hĺbkovej obnove zníži uhlíkovú stopu najmenej o 56 percent a na spotrebe energie ušetrí minimálne 60 percent nákladov," doplnil hovorca.

Zelené fasády a solárne panely


Materská škola, ktorú navštevuje približne 120 detí, dostane zelené fasády, ktoré budú zavlažované zachytenou dažďovou vodou. Pribudnú aj solárne panely na ohrev teplej vody.

"Škôlka bude využívať na splachovanie a zavlažovanie zrážkovú vodu. Vzduch vo vnútri školy sa bude pravidelne vymieňať za pomoci systému riadeného vetrania s rekuperáciou," vysvetlil hovorca Karlovej Vsi s tým, že prvá časť prác sa týka najmä rekonštrukcie a zateplenia strechy, ako aj časti fasády.

"Vzhľadom na statické posúdenie strechy sa muselo upustiť od pôvodnej požiadavky na vybudovanie zelenej vegetačnej strechy. Z tohto dôvodu sa venovala veľká pozornosť vertikálnej zeleni," doplnil hovorca a dodal, že Karlova Ves na dvoch stenách, vrátane vnútorných átrií, vybuduje zelené fasády za pomoci popínavých rastlín, ktoré zlepšia klimatické a biodiverzitné prostredie.

Nové zateplenie aj rekonštrukcia elektroinštalácie


Obvodový plášť škôlky bude mať nové zateplenie, fasádne okná aj vstupné dvere. Obnova budovy je naplánovaná v etapách, aby sa čo najmenej ohrozil bežný chod MŠ. V ďalších etapách sa počíta s prácami na realizácii využitia zrážkových vôd, zdravotechnikou, rekonštrukciou elektroinštalácie a sadovníckymi prácami.

"Vo finálnych etapách budú riešiť obnovu vnútorných slaboprúdových a silnoprúdových rozvodov, osvetlenie, solárne panely, vzduchotechniku, hydraulické doregulovanie ústredného kúrenia a stavebné úpravy vnútorných priestorov," vymenoval hovorca a dodal, že posledné práce by mali byť odovzdané najneskôr na jeseň v roku 2022. Práce budú realizované vďaka prostriedkom z Nórskych grantov a programu LIFE v rámci projektu Life Deliver.

Karlovej Vsi sa podarilo získať z grantov Nórska a štátneho rozpočtu SR 1,4 milióna eur na realizáciu Klimatického akčného plánu pre Karlovu Ves. Vďaka týmto prostriedkom obnoví okrem školských zariadení mestskej časti napríklad aj park Kaskády.


Zdroj: Webnoviny.sk - Neštandardná rekonštrukcia materskej školy, budovu čaká radikálne zníženie energetickej náročnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Desiatky reštaurácií idú do rizika, plánujú otvoriť interiéry prevádzok aj napriek zákazu
<< predchádzajúci článok
V Dolnom Rakúsku si počas vinárskej jesene vo víne vychutnáte kombináciu tradície a inovácií