Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

23. februára 2021

Nové zistenia o COVID-19. Pre astmatikov nemusí byť až taký strašiakNový koronavírus je pre odborníkov stále veľkou výzvou.Zdieľať
Nové zistenia o COVID-19. Pre astmatikov nemusí byť až taký strašiak

Analyzujú jeho dopad na ľudský organizmus a snažia sa nájsť cesty, ako vplyv čo najviac redukovať či dokonca zastaviť.

Do najrizikovejších kategórií patria starší ľudia či tí, ktorí majú aj iné zdravotné problémy. Austrálski vedci sa pozreli špeciálne na astmatikov a riziko, ktoré pre nich toto ochorenie predstavuje.

Astmatici a zdravá populácia

Výskum uskutočnili odborníci z austrálskeho George Institute for Global Health. Analyzovali pritom 57 štúdií, do ktorých sa zapojilo 587 280 ľudí. Takmer 350-tisíc z nich bolo infikovaných novým koronavírusom. Pochádzali z Ázie, Európy a Severnej a Južnej Ameriky.

Výsledky zverejnili v Journal of Asthma. Z nich vyplýva, že pacienti s astmou nemajú zvýšené riziko vážnejšieho priebehu či dokonca smrti v dôsledku koronavírusu.

Menšie riziko

Vedci zistili, že zo 100 ľudí pozitívnych na koronavírus, malo sedem astmu. Spomedzi bežnej populácie diagnostikovali COVID-19 zo sto ľudí ôsmim.

Astmatici tiež mali o 14 percent menšie riziko diagnostikovania ochorenia COVID-19 a oveľa menšiu pravdepodobnosť hospitalizácie v dôsledku vírusu. Takisto nenašli významný rozdiel v riziku úmrtia na COVID-19 medzi astmatikmi a zdravými ľuďmi.

Spoluautorka štúdie Christine Jenkins uviedla, že dôvody týchto zistení nie sú jasné, no existuje niekoľko možných vysvetlení. Jedným z nich je, že niektoré inhalátory obmedzujú schopnosť vírusu napadnúť pľúca.

„Chemické receptory v pľúcach, na ktoré sa viaže vírus, sú u ľudí s určitým typom astmy menej aktívne. Niektoré štúdie naznačujú, že inhalačné kortikosteroidy, bežne využívané na liečbu astmy, môžu ešte viac zredukovať ich aktivitu,“ vysvetlila.

Skúmanie konkrétneho dopadu

Zároveň uviedla, že počiatočná neistota týkajúca sa astmy a COVID-19 mohla viesť k zvýšenej opatrnosti v prevencii proti infekcii.

Vedúci štúdie Anthony Sunjaya uviedol, že ich výskum priniesol uistenie o riziku, ktoré predstavuje COVID-19 pre astmatikov. Dodal, že lekári a výskumníci sa snažia neustále zisťovať nové informácie o vplyve vírusu na človeka.

„Ukázali sme, že ľudia, ktorí trpia astmou, nemajú vyššie riziko diagnostikovania COVID-19 v porovnaní s tými, ktorí netrpia astmou. Potrebujeme však vykonať ďalšie skúmanie na lepšie pochopenie toho, ako konkrétne vírus vplýva na astmatikov,“ vyhlásil.

Zhoršenie príznakov astmy

Na začiatku pandémie sa astmatici obávali, že im hrozí oveľa väčšie riziko infekcie vírusom, horší priebeh ochorenia či smrť.

Predchádzajúce zistenia dokázali, že ľudia s chronickými respiračnými ochoreniami, ako napríklad astmou, boli viac ohrození blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS), ktorý má určité podobnosti ako SARS-CoV-2.

Sunjaya povedal, že respiračné infekcie, ktoré spôsobujú napríklad koronavírusy, môžu zhoršiť príznaky astmy.

„Avšak táto štúdia využívajúca najlepšie dostupné dôkazy o riziku infekcie, vážnosti ochorenia – prípadoch, vyžadujúcich si príjem na jednotku intenzívnej starostlivosti alebo pľúcnu ventiláciu, či úmrtiach v dôsledku COVID-19, nenašla u ľudí s astmou žiaden významný rozdiel, ktorý by dokazoval, že im hrozí väčšie riziko,“ dodal.

Rizikový faktor – vek

Odborníci analyzovali dovedna 22 štúdií zo Severnej Ameriky, 19 z Ázie, 14 z Európy a dve z Južnej Ameriky. Štyri štúdie zahŕňali dokopy 211 detí.

Priemerný vek respondentov bol 52. Z toho muži tvorili 52,5 percenta, fajčiari predstavovali 11,75 percenta, bývalí fajčiari 16,2 percenta a osem percent malo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.

Analýza tiež dokázala, že zvyšujúci sa vek je silne spojený s vyšším rizikom ochorenia COVID-19 u astmatikov „Toto zistenie sa zhoduje s inými štúdiami, ktoré dokazujú, že vek je jedným z najdôležitejších faktorov v súvislosti s rizikom ochorenia COVID-19,“ dodali autori.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Slovensku je aktuálne 19 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia ochorenia COVID-19. (22. 2. 2021)
 Pri kontakte s infikovaným sa treba hneď izolovať a nie testovať, upozorňuje ministerstvo (22. 2. 2021)
 Matovič chce školákov testovať viackrát týždenne, uprednostňuje výter z nosa (22. 2. 2021)
 Koniec Krajčího? Zrejme sa rozhodne sám minister, kľúčová bude podpora Matoviča (22. 2. 2021)
 Matovič: Na úrade vlády budú rokovať odborníci o situácii s pandémiou COVID-19 (22. 2. 2021)
 Traja najvyšší ústavní činitelia štátu budú spolu hovoriť o pandémii (22. 2. 2021)
 Trasovacie a karanténne aplikácie sú neefektívne, o ich spustení rozhodnú epidemiológovia a vláda (22. 2. 2021)
 Koronavírus: Počet úmrtí na Slovensku stúpol na 6577, stúpol aj počet hospitalizovaných (22. 2. 2021)
 SVLS: Ambulantným lekárom chýbajú informácie o liečbe ivermektínom (22. 2. 2021)
 Vláda a premiér podľa Hlasu úplne zlyhali, Matovič namiesto priznania chyby hodil vinu na vedcov (22. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí budú v ČR povinné respirátory
<< predchádzajúci článok
Prezidentka Čaputová sa stretla s P. Pellegrinim

Nové zistenia o COVID-19. Pre astmatikov nemusí byť až taký strašiak - diskusné fórum čitateľov