Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2019

Noví sudcovia vnímajú situáciu v justícii, zhodli sa na potrebe konaťNa snímke vymenovaní ústavní sudcovia zľava Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar, Peter Straka a Martin Vernarský počas ich vymenovania prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 10. októbra 2019 ...Zdieľať
Na snímke vymenovaní ústavní sudcovia zľava Ladislav Duditš, Libor Duľa, Rastislav Kaššák, Miloš Maďar, Peter Straka a Martin Vernarský počas ich vymenovania prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 10. októbra 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian
 
Bratislava 10. októbra (TASR) - Súčasnú situáciu so slovenskou justíciou vnímajú všetci novovymenovaní sudcovia Ústavného súdu SR. Podľa Libora Duľu sú tiene podozrenia hrôzostrašné, Peter Straka označil medializované informácie za nepríjemnú záležitosť pre demokraciu. Ladislav Duditš verí, že sudcovský stav situáciu vníma a sudcovia sa zamýšľajú nad tým, čo vyšlo na povrch. Rovnako ako viacerí jeho kolegovia hovoril o potrebe konania kompetentných orgánov.


"Tiene sú hrôzostrašné, to je samozrejmé, ale ten príbeh sa nemôže odohrávať len v mediálnom priestore, takže uvidíme, čo z toho vyjde oficiálne. Ak sa len časť potvrdí, je to veľké memento a bude to mať ťažké následky," skonštatoval s tým, že problém nezasahuje len justíciu, ale celú spoločnosť. Myslí si, že medializované informácie sudcami otriasli, sú znepokojení, pripomína však, že čakajú na oficiálne stanoviská. Upozornil, že samoočistné mechanizmy v justícii môžu byť funkčné len do určitej miery a treba, aby konali aj iné orgány.
 

"Informácie, ktoré vyplynuli v posledných týždňoch, najmä čo sa týka Threemy, sú veľmi závažné. Osobne si myslím, že ak by sa potvrdili, je tam vážne podozrenie dokonca zo spáchania trestného činu," uviedol Rastislav Kaššák. Ocenil, že by sa na dotknutých sudcov mali podať návrhy na disciplinárne konania. Očakával by výraznejšie prejavenie názoru od Súdnej rady.
 

"Jedna vec je otázka etická a morálna. Sú určité podozrenia, tie, samozrejme, dovoľujú vyvodiť dôsledky voči osobám, ktorých by sa komunikácia alebo jej dôsledky mali týkať. Na druhej strane máme ústavnú povinnosť rešpektovať prezumpciu neviny, takže treba nástrojmi, ktoré nám dovoľuje súčasný právny poriadok, vyvážene pristupovať k týmto okolnostiam, ktoré postupne vyplávajú na povrch, a, samozrejme, primerane reagovať," zhrnul po menovaní Miloš Maďar. Je presvedčený, že ústavní sudcovia by mali vystupovať ako pozitívne vzory.

Ďalší novovymenovaný ústavný sudca Peter Straka považuje medializované informácie za nepríjemnú záležitosť pre demokraciu. "Hlásim sa k tomu, že verejnosti treba dať nejakú odpoveď. Jedna vec je princíp prezumpcie neviny, ale poznám aj iné princípy. Je veľmi dôležité verejnosť upokojiť a odpovedať na otázky," poznamenal v súvislosti s doterajším konaním Súdnej rady.

Ako v tejto súvislosti pripomenul Martin Vernarský, dôležitý je nielen razantný prístup, ale aj chladná hlava. "Je veľmi dôležité nevkladať do riešenia týchto otázok emócie, pretože po právnej stránke v takomto prípade vznikajú riziká a najdôležitejšia v tomto smere je spravodlivosť," zhrnul.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala zvyšných sudcov Ústavného súdu SR. Verí, že noví ústavní sudcovia prispejú k spravodlivosti a dôvere v súdnu moc. Pri menovaní nových sudcov vo štvrtok pripomenula aj excesy sudcov a zdôraznila, že spoločnosť potrebuje dôverovať tomu, že sudcovský stav sa sám dokáže s týmito excesmi vyrovnať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Danko verí, že prezidentka vymenuje ústavných sudcov čo najskôr (25. 9. 2019)
 Prezidentka vyberie šiestich sudcov ÚS po návrate na Slovensko (25. 9. 2019)
 POSLANCI ZVOLILI ZVYŠNÝCH 4 KANDIDÁTOV NA ÚSTAVNÝCH SUDCOV (25. 9. 2019)
 ÚSTAVNOPRÁVNY VÝBOR ODOBRIL VŠETKÝCH 16 KANDIDÁTOV NA SUDCOV ÚS (16. 9. 2019)
 POSLANCI ZVOLILI ZA KANDIDÁTA NA SUDCU ÚS R. PROCHÁZKU (20. 6. 2019)
 A. KISKA NEVYMENUJE SUDCOV ÚS, KÝM ICH NEBUDE POTREBNÝ POČET (22. 5. 2019)
 POSLANCI ZVOLILI ĎALŠIEHO KANDIDÁTA NA SUDCU ÚSTAVNÉHO SÚDU (22. 5. 2019)
 Poslanci zvolili troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR (21. 5. 2019)
 O POST ÚSTAVNÉHO SUDCU SA UCHÁDZA 25 KANDIDÁTOV (15. 4. 2019)
 Poslanci zvolili šiestich kandidátov na sudcov ÚS, voľbu si zopakujú (3. 4. 2019)nasledujúci článok >>
Výbuch v závode na spracovanie odpadu zranil deväť osôb
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj: Stretnutie s Putinom sa zatiaľ neplánuje

Noví sudcovia vnímajú situáciu v justícii, zhodli sa na potrebe konať - diskusné fórum čitateľov