Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

03. februára 2020

NOVÝ KORONAVÍRUS má 361 obetí, nakazených je vyše 17.200 osôbJedno úmrtie zaznamenali úrady v Čchung-čchingu, v ktorom aj po započítaní administratívnych hraníc žije vyše 30 miliónov ľudí a patrí tak medzi najľudnatejšie mestá v Číne.Zdieľať
NOVÝ KORONAVÍRUS má 361 obetí, nakazených je vyše 17.200 osôb

Epidémia nového koronavírusu si v Číne vyžiadala ďalších 57 obetí — s výnimkou jednej boli všetky hlásené z provincie Chu-pej. Celkový počet potvrdených úmrtí na koronavírus 2019-nCoV v Číne tak stúpol na 361, informovali v pondelok svetové agentúry s odvolaním sa na centrálnu zdravotnícku komisiu.

Jedno úmrtie zaznamenali úrady v Čchung-čchingu, v ktorom aj po započítaní administratívnych hraníc žije vyše 30 miliónov ľudí a patrí tak medzi najľudnatejšie mestá v Číne.

Počet nakazených v Číne stúpol o 2829 osôb a ku koncu nedele miestneho času dosiahol 17.205.

Novému koronavírusu tak podľahlo v pevninskej Číne viac ľudí ako epidémii ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), ktorá si na prelome rokov 2002 a 2003 vyžiadala 349 obetí, uviedla agentúra AFP.

Mimo Čínu bol koronavírus 2019-nCoV doteraz zaznamenaný v 24 krajinách, kde sa ním nakazilo vyše 150 ľudí. Prvú obeť za hranicami Číny hlásili Filipíny, kde cez víkend zomrel Číňan z mesta Wu-chan.

V snahe obmedziť šírenie vírusu čínske úrady v nedeľu oznámili opatrenia zamerané na uzavretie deväťmiliónového mesta Wen-čou ležiaceho na východnom pobreží krajiny asi 800 kilometrov od Wu-chanu, považovaného za ohnisko epidémie. Opatrenia zahŕňajú uzatvorenie ciest a obmedzenie pohybu obyvateľov.

V boji proti vírusu chcú postupovať spoločne priemyselne vyspelé krajiny združené v skupine G7, teda Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Veľká Británia a Spojené štáty, keďže všetky potvrdili prípady infikovania vírusom. V nedeľu to uviedol nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Rusko pre koronavírus pozastavuje vlakové spojenie s Čínou


Ruské štátne železnice v nedeľu oznámili, že od 3. februára na neurčito pozastavujú vlakové spojenie s Čínou. Opatrenie má zamedziť šíreniu nového nákazlivého koronavírusu zo stredočínskeho mesta Wu-chan, informovala agentúra Reuters.

Rozhodnutie, ktoré vstupuje do platnosti od nedeľňajšej polnoci moskovského času (od 22.00 h SEČ), sa týka všetkých vlakov zaisťujúcich prepravu osôb vrátane diaľkovej linky Moskva-Peking.

Ruské železnice RZD prisľúbili, že cestujúcim, ktorí si zakúpili v Rusku lístky na zrušené spoje, vrátia hodnotu cestovného v plnej výške a bez akýchkoľvek poplatkov.Už vypravený priamy vlak, ktorý vyrazil z Moskvy do Pekingu 1. februára, ukončí svoju jazdu v ruskej stanici Zabajkalsk na hraniciach s Čínou.

Vlakové spojenie medzi oboma krajinami bolo v súvislosti s epidémiou koronavírusu vo Wu-chane pozastavené už 31. decembra 2019, s výnimkou linky spájajúcej ruskú a čínsku metropolu, píše agentúra TASS.

Rusko prijalo už sériu opatrení s cieľom zamedziť šíreniu vírusu. Ruská vláda napríklad tento týždeň pozastavila bezvízový styk pre čínskych turistov a vydávanie pracovných víz pre občanov Číny. Už predtým obmedzilo pohyb na hraniciach s Mongolskom a začalo s dobrovoľnou evakuáciou svojich občanov zo stredočínskej provincie Chu-pej, odkiaľ sa nákaza šíri.

Rusko v piatok oznámilo, že v krajine zaznamenali prvé dva prípady nákazy vírusom 2019-nCoV. Nákaza koronavírusom bola zaznamenaná u dvoch občanov Číny v Zabalkajskom kraji pri čínskych hraniciach a v juhosibírskej Ťumenskej oblasti.

WHO varuje v súvislosti s vírusom pred "infodémiou"


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila v nedeľu znepokojenie z "masívnej infodémie", teda záplavy informácií o novom koronavíruse 2019-nCoV. Niektoré informácie sú správne, iné nie, WHO preto spustila rozsiahlu informačnú kampaň na Facebooku, Twitteri a ďalších sociálnych médiách.

V nej odpovedá na otázky, ako napríklad či proti vírusu pomáha konzumácia cesnaku (neexistujú o tom dôkazy) alebo dym z pyrotechniky (odpoveď je nie), informuje na svojej stránke Deutsche Welle.

Podľa WHO sa netreba obávať listov alebo balíkov odoslaných z Číny, pretože vírus na takýchto predmetoch alebo v nich dlho neprežije.

Na samostatnej webovej stránke WHO odporúča okrem iného pravidelné umývanie rúk, aj keď nie sú "viditeľne špinavé". Choré osoby by mali pri kýchaní používať dlane, ale ústa si zakryť ramenom alebo vreckovkou, ktorú potom treba odhodiť do uzavretého odpadkového koša.

Mimo Číny medzitým pribudli ďalšie potvrdené prípady infikovania novým koronavírusom. Tri z nich hlási Vietnam (celkovo má osem prípadov) a deviaty prípad sa vyskytol v americkom štáte Kalifornia.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Delta Air Lines a American Airlines pozastavujú lety do Číny, môže za to koronavírus (2. 2. 2020)
 Slovensko je pripravené na možný výskyt koronavírusu, nemocnica v Martine prípady nepotvrdila (2. 2. 2020)
 Rusko nepovolilo nemeckému lietadlu medzipristátie, letelo z oblasti postihnutej koronavírusom (1. 2. 2020)
 Koronavírus v Amerike: Spojené štáty vyhlásili stav zdravotnej núdze (31. 1. 2020)
 WHO VYHLÁSILA V SÚVISLOSTI S NOVÝM VÍRUSOM STAV GLOBÁLNEJ NÚDZE (30. 1. 2020)
 Koronavírus uväznil tisícky ľudí na luxusnej lodi v talianskom prístave (30. 1. 2020)
 V Číne, kde je rozšírený koronavírus, sú aj Slováci. Lajčákovo ministerstvo rieši ich návrat domov (30. 1. 2020)
 Koronavírus dáva do pozoru aj organizátorovo olympiády v Tokiu, (29. 1. 2020)
 Slovenská pošta: Zásielky z Ázie sú bezpečné. Nie je možné, aby v nich koronavírus prežil (29. 1. 2020)
 Koronavírus sa už objavil aj v Spojených arabských emirátoch, počet mŕtvych vzrástol na 132 (29. 1. 2020)nasledujúci článok >>
Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka (7. deň): Čítať sa majú výpovede aj znalecké posudky (foto)
<< predchádzajúci článok
Firmy po ukončení monopolu Tiposu za licencie na online kasína zaplatili zatiaľ 33 miliónov eur

NOVÝ KORONAVÍRUS má 361 obetí, nakazených je vyše 17.200 osôb - diskusné fórum čitateľov