Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

01. marca 2021

O Cenu Anděl za najlepší slovenský album bojuje aj Katka KnechtováPrvé kolo hlasovania Českej hudobnej akadémie skončilo 31. januára.Zdieľať
Katka Knechtová

Jubilejné tridsiate české Ceny Anděl Coca-Cola 2020 zverejnili nominácie za vydané albumy v minulom roku. Najviac nominácií získala Lenka Dusilová za album Řeka. V kategórii Najlepší slovenský album sú nominovaní Katarína Knechtová, Le Payaco a Richard Müller.Po prvom kole hlasovania slovenskej sekcie žánrových cien dostali najviac hlasov albumy Svety Kataríny Knechtovej, Pohybliví v nehybnom od Le Payaco a Hodina medzi psom a vlkom Richarda Müllera.

Prvé kolo hlasovania Českej hudobnej akadémie skončilo 31. januára. „Celkovo v ňom v pätnástich kategóriách hlasovalo 379 akademikov, výsledky hlasovania overuje notár,“ spresnila Petra Žikovská, riaditeľka Českej národnej skupiny Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (ČNS IFPI ), ktorá ocenenie vyhlasuje.

Českú hudobnú akadémiu (ČHA) tvoria každoročne odborníci z celého spektra hudobnej branže. Po ich hlasovaní v prvom kole je za rok 2020 favoritkou Lenka Dusilová, ktorá získala štyri nominácie za piaty sólový album Řeka. V prestížnej kategórii album je Dusilová nominovaná spolu s pesničkárom Jaromírom Nohavicom, ktorý zaujal albumom Máma mi na krk dala klíč a skupinou Tata Bojs s albumom Jedna Nula. Z tejto trojice interpretov budú akademici v druhom kole hlasovania vyberať aj víťaza v kategórii Skladba. Okrem toho má Dusilová šancu stať sa Sólovou interpretkou a môže na cenu premeniť aj nomináciu v kategórii Alternatíva a elektronika. Spomínaní Tata Bojs aj Jaromír Nohavica majú po tri nominácie. Uspeli aj v kategóriách Skupina a Sólový interpret.

„Pri bližšom pohľade je zrejmé, že nominácie 30. ročníka Andělov sú veľmi rozmanité a že ani menej známi muzikanti, ktorí si za svoju minuloročnú tvorbu rozhodne zaslúžia pozornosť, nezostali akademikmi nepovšimnutí. Rozhodne platí, že u nás aj v roku, ktorý bol pre živú kultúru veľmi ťažký, vzniklo množstvo výnimočných albumov,“ podotkol predseda Rady ČHA Honza Vedral.

Ceny Anděl udeľuje každoročne od roku 1991 Hudobná akadémia. Od roku 1995 sa realizujú pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 ich symbolizuje soška Anděla so šalmajom (historický dvojplátkový dychový nástroj, predchodca hoboja a anglického rohu) od sochára Jaroslava Rónu. Jubilejný 30. ročník odovzdávania Cien Anděl Coca-Cola 2020 odvysiela ČT1 v sobotu 29. mája. Slávnostný večer bude moderovať Ewa Farna.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Knechtová: Album Svety je súhrnom zážitkov, myšlienok aj pocitov (1. 12. 2020)
 Katarína Knechtová vydáva nový album Svety (27. 10. 2020)
 Katarína KNECHTOVÁ: V hudbe aj súkromí mám za sebou ťažký rok (11. 6. 2019)
 Prvý sólový album Katky Knechtovej vyjde 1. decembra (24. 11. 2008)nasledujúci článok >>
Spevák Ibrahim Maiga zľahčuje pandémiu koronavírusu, polícia upozornila na jeho statusy z Facebooku
<< predchádzajúci článok
V NP Malá Fatra platí od pondelka uzávera troch turistických chodníkov

O Cenu Anděl za najlepší slovenský album bojuje aj Katka Knechtová - diskusné fórum čitateľov