Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. apríla 2007

O obchvate Bratislavy sa bude diskutovať v stredu v StupaveV Dome kultúry v Stupave sa v stredu 2. mája o 17:00 uskutoční verejné stretnutie zástupcov samospráv s projektantom nultého obchvatu Bratislavy - diaľnice D4 - HBH Projekt spol. s r.o., Brno. ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - V Dome kultúry v Stupave sa v stredu 2. mája o 17:00 uskutoční verejné stretnutie zástupcov samospráv s projektantom nultého obchvatu Bratislavy - diaľnice D4 - HBH Projekt spol. s r.o., Brno. Zástupcovia štyroch samospráv vypracovali k navrhovaným variantom spoločné stanovisko, ktoré v najbližších dňoch odovzdajú ministrovi dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomírovi Vážnemu a zástupcom Národnej diaľničnej spoločnosti. Agentúru SITA informoval starosta obce Borinka Milan Maxian.

Ako sa v stanovisku ďalej uvádza, hoci sa objavili informácie o údajne zásadnom nesúhlase s výstavbou prepojenia diaľnice D1 a D2, stanovisko obcí Marianka, Záhorská Bystrica, Borinka a mesta Stupava vyjadruje snahu nájsť najvhodnejšiu trasu na odľahčenie dopravnej situácie v hlavnom meste. Obce poukazujú na to, že navrhované vyústenia tunela pod Malými Karpatmi by mali rešpektovať skutočnosť, že trasa bude vedená najzachovalejšou prírodou a životným prostredím v okolí Bratislavy. Žiadajú preto úplné zavrhnutie a vypustenie posudzovania variantov vedúcich cez Borinku a údolie pod Pajštúnom, posúdenie trasy vedenia diaľnice v smere Lamač - Rača a v prípade výberu jedného z troch variantov trasy Marianka - Rača doplnenie ochranných protihlukových prvkov a prekrytia cesty ešte pred tunelom. Požiadavky odôvodňujú platnou územno-plánovacou dokumentáciou a najmä našou a európskou legislatívou. Celá oblasť by sa mala v najbližších rokoch stať rekreačnou zónou, na ktorú pod názvom 'Zelené pľúca Bratislavy' pripravujú projekty financované z prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ.

Trasa cez Borinku nie je v súlade s územným plánom obce ani s Územným plánom VÚC Bratislavského samosprávneho kraja, križovala a znehodnotila by vyhlásené Územie európskeho významu Homolské Karpaty, Chránené vtáčie územie Malé Karpaty. Podľa obcí by priamo zasiahla do oblastí zaradených v sieti najprísnejšie chránených kútov Európy NATURA 2000, ktoré sa Slovenská republika zaviazala chrániť. Naopak s dlhodobo pripravovanou a diskutovanou trasou osemkilometrového tunela z Marianky do Rače územné plány počítajú, ovplyvňovala by prírodu regiónu najmenej a spolu s trasou Lamač-Rača nekoliduje ani s územiami NATURA 2000.

Podľa dotknutých obcí všetky doteraz navrhnuté varianty vedú cez Chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty, vyhlásenú v roku 1976.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Angelina Jolie zahrnula producentov hŕbou požiadaviek
<< predchádzajúci článok
Slávni Alexandrovci po 20 rokoch opäť na Slovensku

O obchvate Bratislavy sa bude diskutovať v stredu v Stupave - diskusné fórum čitateľov