Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. apríla 2007

Slávni Alexandrovci po 20 rokoch opäť na SlovenskuNa bratislavských Pasienkoch sa v utorok 1. mája predstavia slávni Alexandrovci. Zbor prežil komunizmus, perestrojku, divoký kapitalizmus, ťažké 90. roky i súčasnosť. Umelci nikdy nepoužívajú ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Na bratislavských Pasienkoch sa v utorok 1. mája predstavia slávni Alexandrovci. Zbor prežil komunizmus, perestrojku, divoký kapitalizmus, ťažké 90. roky i súčasnosť. Umelci nikdy nepoužívajú playback, vždy svoje vystúpenie prežívajú tak, ako by bolo posledné. Alexandrovci sa v nedeľu 29. apríla predstavili banskobystrickému publiku, dnes vystúpia v košickej Steel Arene.

Legendárny spevácky zbor Červenej armády s viac ako 120 členmi po dvadsiatich rokoch opäť zavítal na Slovensko. Jeho história siaha až do roku 1929. Odvtedy umelci cestujú po celom svete a publiku predvádzajú nezameniteľné piesne ruského národa. Postupom času sa zbor rozrástol o baletnú časť. Súbor začínal s 12 ľuďmi, kde boli ôsmi speváci, dvaja akordeonisti a tanečníci. Najznámejšou piesňou je Svätá vojna (Svjaščennaja vojna), ktorú po sebe zanechal zakladateľ zboru Alexandrov. Túto pieseň prvýkrát uviedli počas vyprevádzania vojakov do boja v roku 1941.

Umelci majú v repertoári známe piesne ako Kalinka, Donci Molodci, Šli vojaci. Alexandrovci boli i prví, kto naspieval slávny Sojuz nerušimyj, teda hymnu ZSSR. Popri ruskej klasike si v ich podaní môžeme vypočuť i Verdiho Zbor židov z Nabuca, Musorgského Raschodilas, razguljalas a mnoho melódií z vážnej hudby.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O obchvate Bratislavy sa bude diskutovať v stredu v Stupave
<< predchádzajúci článok
Špeciálny súd sa zatiaľ nesťahuje

Slávni Alexandrovci po 20 rokoch opäť na Slovensku - diskusné fórum čitateľov

Vstupné1.5. 3:04:51