Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

10. júla 2021

Odlesňovanie v Amazónii dosiahlo v júni nový rekordV prvom štvrťroku 2021 ubudlo celkovo 3609 kilometrov štvorcových Amazonského pralesa, čo je o 17 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.Zdieľať
Odlesňovanie v Amazónii dosiahlo v júni nový rekord

Odlesňovanie Amazonského pralesa v Brazílii dosiahlo v júni rekordný rozsah už po štvrtý mesiac za sebou, informovala v sobotu agentúra AFP.


Podľa brazílskeho Národného inštitútu pre výskum vesmíru (INPE) v júni ubudlo ďalších 1062 kilometrov štvorcových pralesa, čo je nárast v porovnaní s júnom 2020, keď bolo odlesnených 1043 kilometrov štvorcových. Ide zároveň o najvyšší júnový údaj odkedy INPE začal v roku 2015 zhromažďovať údaje.

V prvom štvrťroku 2021 ubudlo celkovo 3609 kilometrov štvorcových Amazonského pralesa, čo je o 17 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.

Od svojho nástupu k moci v roku 2019 brazílsky prezident Jair Bolsonaro presadzuje komercializáciu Amazónie a jej otvorenie pre ťažbu dreva a poľnohospodárstvo. Mimovládne organizácie, ktoré sa snažia dažďový prales chrániť, zvykne Bolsonaro označovať za "rakovinu". Nedávno však oprášil svoj sľub, že v Amazonskom pralese sa do roku 2030 úplne prestane s odlesňovaním a že Brazília bude do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym štátom.

Ochrancovia životného prostredia však napriek tomu aj naďalej obviňujú Bolsonarovu vládu z neodbornosti a dokonca zo sabotovania opatrení na ochranu životného prostredia.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová dráma/New Drama predstaví inscenácie z dvoch výberových období
<< predchádzajúci článok
Pandy už v Číne nepatria medzi ohrozené živočíchy, zachránilo ich dlhodobé úsilie ochranárov