Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2023

Odvolaní členovia Súdnej rady SR podajú sťažnosť na ústavný súdČlenovia Súdnej rady SR odvolaní vládou Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč ...Zdieľať
gettyimages 1307990239 676x451 3.11.2023 (SITA.sk) - Členovia Súdnej rady SR odvolaní vládou Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč podajú sťažnosť voči spôsobu svojho odvolania na ústavný súd. Uviedli to v spoločnom vyhlásení s tým, že svoje odvolanie vzhľadom na vznik novej vlády očakávali.


Podľa vlastných slov však predpokladali, že sa vec udeje korektným spôsobom a budú im oznámené konkrétne dôvody tohto rozhodnutia, ku ktorým sa budú môcť osobne vyjadriť.

Kedy dospeli k záveru?


„K tomuto predpokladu sme dospeli po oboznámení sa s návrhom skupiny 32 poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD, zastúpených advokátskou kanceláriou, v mene ktorej konal súčasný minister obrany Róbert Kaliňák, a ktorým sa v roku 2021 (v čase kedy bola strana Smer-SD v opozícii) domáhali na Ústavnom súde vyslovenia nesúladu s Ústavou SR okrem iného aj ustanovenia o možnosti kedykoľvek odvolať členov Súdnej rady pred uplynutím ich funkčného obdobia," uvádza sa vo vyhlásení.

Porušená transparentnosť aj rešpekt


Hlavným dôvodom návrhu podľa odvolaných členov rady bolo tvrdenie, že ide o neakceptovateľnú úpravu, ktorá likviduje inštitucionálnu a individuálnu nezávislosť členov súdnej rady a ktorá „zavádza disbalanciu ústavnej rovnováhy v rámci ústavného princípu deľby moci, preukazujúcu zámer zmeniť súdnu radu z odborného orgánu na politický orgán".

„Napriek tomu zástupcovia tej istej politickej strany, ktorá sa medzičasom dostala k moci, uvedené a podľa ich názoru „neústavné ustanovenie" bez zaváhania po prvýkrát uplatnili. Navyše, bez zachovania aspoň elementárnych pravidiel transparentnosti a rešpektu k výkonu mandátu členov súdnej rady," skonštatovali Javorčíková a Bradáč. Doplnili, že rozhodnutia o svojom odvolaní preto považujú za svojvoľné, ktoré im bránia vo výkone verejnej funkcie v súlade s ústavou.


Vláda vo štvrtok 2. novembra odvolala členov Súdnej rady SR a vymenovala nových. Z pozície členov Súdnej rady kabinet konkrétne odvolal Evu Mišíkovú, Ľudovíta Bradáča a Katarínu Javorčíkovú. Za členov Súdnej rady vymenovali Ľudmilu Joanidisovú, Martina Bezáka a Magdalénu Hromcovú.
Zdroj: SITA.sk - Odvolaní členovia Súdnej rady SR podajú sťažnosť na ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruská armáda zaútočila dronmi na mesto Charkov, zasiahli školu a spôsobili rozsiahle požiare (video+foto)
<< predchádzajúci článok
Poštovné po necelom roku opäť zdražie, Slovenská pošta je však naďalej v niekoľkomiliónovej strate