Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

12. mája 2023

Organizátori: Zelenskyj nemôže predniesť prejav vo finále EurovízieFinále Eurovízie 2023 bude v sobotu 13. mája a jeho súčasťou bude špeciálna pocta Ukrajine, pričom vystúpi 11 tamojších umelcov.Zdieľať
Organizátori: Zelenskyj nemôže predniesť prejav vo finále Eurovízie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude môcť predniesť videoprejav vo finále pesničkovej súťaže Eurovízia, ktoré sa bude konať v sobotu. Vo štvrtok to oznámili organizátori podujatia. 


Európska vysielacia únia (EBU) priblížila, že Zelenského príhovor znemožnili "prísne pravidlá" súťaže. "Jedným zo základných pilierov súťaže je apolitický charakter podujatia," uviedla EBU. "Tento princíp zakazuje možnosť politických či podobných vyhlásení v rámci súťaže," vysvetlila.

EBU uviedla, že Zelenského žiadosť o príhovor vo finále Eurovízie, ktorá síce zahŕňa "obdivuhodné úmysly, avšak žiaľ nemôže byť schválená, pretože by to bolo proti pravidlám podujatia".

Finále Eurovízie 2023 bude v sobotu 13. mája a jeho súčasťou bude špeciálna pocta Ukrajine, pričom vystúpi 11 tamojších umelcov. Odvysielané budú i videoklipy znázorňujúce rozličné časti krajiny.

Anglické mesto Liverpool organizuje pesničkovú súťaž v mene vojnou zničenej Ukrajiny, keďže Sam Ryder ako reprezentant Veľkej Británie skončil minulý rok v talianskom Turíne na druhom mieste za ukrajinským Kalush Orchestra.

EBU vlani rozhodla, že Ukrajina, nebude môcť pre ruskú inváziu podujatie usporiadať. Na tomto rozhodnutí trvala napriek protestom zo strany ukrajinskej vlády, ktorá navrhovala preložiť miesto konania do pohraničnej oblasti v rámci Ukrajiny vzdialenej od frontu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VOLODYMYR ZELENSKYJ ZLOŽIL PREZIDENTSKÝ SĽUB (20. 5. 2019)
 V prezidentských voľbách na Ukrajine zvíťazil Volodymyr Zelenskyj (22. 4. 2019)
 ZELENSKYJ JE PODĽA EXIT POLLU PREZIDENTOM UKRAJINY (21. 4. 2019)nasledujúci článok >>
Archeológom sa podaril unikátny nález starý 2500 rokov, kopije pochádzajú z doby železnej (video+foto)
<< predchádzajúci článok
Na 20 tisíc ročnom prívesku zo zubu jeleňa našli DNA pravekej ženy