Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

12. januára 2020

Podnikatelia, nezabudnite podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň aj zaplatiťPodnikatelia a firmy majú ešte necelé tri týždne, aby podali daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň zároveň aj zaplatili. Konečný termín je 31. január 2020.Zdieľať
daň z motorových vozidiel

 

Pozor na služobné cesty

„Povinnosť sa vzťahuje na všetky autá, ktoré podnikateľ využíval na podnikanie v uplynulom zdaňovacom období. Podať daňové priznanie a platiť daň na Slovensku musia podnikatelia aj za tie automobily, ktoré používajú na podnikanie v zahraničí a držiteľom ktorých je slovenský podnikateľ či firma,“ uviedla vedúca účtovného oddelenia Business Lease Slovakia Ladislava Pozdechová.

Ako zároveň dodala, pozor by si mali dávať aj podnikatelia a spoločnosti, ktorí síce vozidlá nemajú, ale ich zamestnanci na služobné cesty využívali vlastné autá.

Držiteľ sa nemusí zhodovať s majiteľom

„Zamestnávateľ musí aj tieto automobily zahrnúť do daňového priznania a zaplatiť daň v prepočte na počet dní, kedy sa využívali na podnikanie,“ objasnila Pozdechová. Držiteľ vozidla sa však nie vždy zhoduje s jeho majiteľom. „Daň platí ten, kto je ako držiteľ zapísaný v osvedčení o evidencii vozidla,“ upozornila.

Pri operatívnom lízingu tak podnikatelia či firmy daň neplatia, pretože držiteľom auta je lízingová spoločnosť a daň teda platí ona. Naopak pri finančnom lízingu je držiteľom automobilu podnikateľ alebo spoločnosť, aj keď ešte nie je majiteľom, takže daňové priznanie a daň z motorových vozidiel musí v stanovenom termíne zaplatiť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KINO NOVINKY TÝŽDŇA: Cats, Pod vodou, Národní trída a Veľké želanie
<< predchádzajúci článok
Foto Ples v opere 2020: Jubilejný 20. ples v opere otvoril plesovú sezónu na Slovensku

Podnikatelia, nezabudnite podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a daň aj zaplatiť - diskusné fórum čitateľov