Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2021

Premiér by nemal urážať starostov a primátorov, ZMOS odmieta byť podriadený centrálnej vládeZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je znepokojené vyjadreniami členov vlády SR, ktorí uvažujú o tom, že samospráva bude podriadená centrálnej vláde.Zdieľať
Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, predseda ZMOS Branislav Tréger a riaditeľ sekcie rezortných činností Zdenko Krajčír.

Združenie tak reaguje na zverejnenú nahrávku zo 65. rokovania vlády.

Podľa nej predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na rokovaní uviedol, že je za to, aby schválili taký zákon, ktorý by donútil samosprávy vykonávať pokyny napríklad ministerstva zdravotníctva alebo armády, ak ide o ochranu zdravia a občanov. Stanovisko ZMOS-u poskytol v tlačovej správe ústredný riaditeľ kancelárie Michal Kaliňák.

Premiér by nemal urážať starostov

„Sme presvedčení, že ani zložitá situácia, v ktorej sa Slovenská republika nachádza, nemôže byť dôvodom k úvahám o centralizácii, či príkazoch vo vzťahu k miestnej územnej samospráve,“ pokračoval ZMOS.

K publikovanej nahrávke sa vyjadril aj poslanec za stranu Za ľudí Miroslav Kollár. Ten vyzval premiéra, aby neurážal starostov a primátorov.

„Vaše slová svedčia o bezprecedentnom nepochopení postavenia a úloh samosprávy, jej legitimite a hlavne o úlohe, ktorú zohrala v doterajšom zvládaní pandémie. Mimochodom, otvorte si ústavu a pozrite si, či tam náhodou nenájdete územnú samosprávu ešte pred výkonnou mocou,“ pokračoval Kollár.

Všetci robili čo mohli

Predseda vlády Igor Matovič tiež v nahrávke povedal, že keď bude celoslovenské testovanie na ochorenie COVID-19, tak „určite nie štýlom, že všetko organizuje armáda“. Kollár podotkol, že ak by nebolo starostov a primátorov, nebolo by žiadne plošné testovanie ani v prvom kole.

„Všetci sme si išli nohy, ruky polámať, aby sme to napriek organizačnému a informačnému chaosu, ktorý okolo toho vládol, zvládli tak, aby sme neohrozili našich občanov a malo to nejaký zmysel,“ dodal Kollár.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ľuďom, ktorí prekonali covid-19, vydrží imunita voči ochoreniu najmenej päť mesiacov, tvrdí britská štúdia. (14. 1. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 97 obetí, 3373 vyliečených a PCR testy odhalili takmer 3-tisíc nakazených (14. 1. 2021)
 SaS nepodporí povinné testovanie u veľkých zamestnávateľov nad 500 zamestnancov. (14. 1. 2021)
 Rakúsko zavádza povinnú elektronickú registráciu, opatrovatelia nemusia ísť do karantény (13. 1. 2021)
 Matematik Richard Kollár kritizuje premiéra. (13. 1. 2021)
 Analytici odkázali Matovičovi, aby si o nich “neotieral hubu“ a žiadajú ospravedlnenie (13. 1. 2021)
 Holandsko predĺžilo lockdown, strach naháňa krajine aj nový variant vírusu (13. 1. 2021)
 Matovič: Sulík narába s pravdou svojským spôsobom (13. 1. 2021)
 Krajčí: Iný spôsob boja s vírusom ako plošné testovanie nevidím (13. 1. 2021)
 Koronavírus: PCR testy odhalili ďalších vyše 3,5 tisíc nakazených a počet obetí sa zvýšil na 3163 (13. 1. 2021)nasledujúci článok >>
Lekárska komora nevidí význam ani úžitok celoplošného testovania, Kollár poukazuje na riziká
<< predchádzajúci článok
Ľuďom, ktorí prekonali covid-19, vydrží imunita voči ochoreniu najmenej päť mesiacov, tvrdí britská štúdia.

Premiér by nemal urážať starostov a primátorov, ZMOS odmieta byť podriadený centrálnej vláde - diskusné fórum čitateľov