Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. apríla 2024

Prístup izraelského premiéra Netanjahua k vojne s Hamasom je mylný, myslí si americký prezident BidenAmerický prezident Joe Biden považuje prístup izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k vojne proti militantnému hnutiuZdieľať
biden_israel_palestinians_united_states_67706 676x451 10.4.2024 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden považuje prístup izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k vojne proti militantnému hnutiu Hamas za mylný.


„To, čo robí, je chyba. Nesúhlasím s jeho prístupom,“ povedal Biden americkému vysielateľovi Univision, ktorý vysiela v španielčine.

Mali by súhlasiť s prímerím


Americký prezident odpovedal na otázku, či sa Netanjahu nechal vo vojne riadiť politickými faktormi. Rozhovor vznikol 3. apríla, dva dni po izraelskom údere na konvoj charity World Central Kitchen, pri ktorom zomreli humanitárni pracovníci, a odvysielali ho v utorok.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Šéf Bieleho domu povedal, že Izrael by mal súhlasiť s prímerím, v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch zaplaviť Pásmo Gazy, kde je zúfalá humanitárna situácia, pomocou a umožniť krajinám v regióne, aby pomohli s jej distribúciou. „To by sa malo spraviť teraz,“ skonštatoval.

Izrael a Hamas vedú rozhovory, ktorých cieľom je dosiahnuť prímerie výmenou za prepustenie rukojemníkov, hoci strany stále nesúhlasia s kľúčovými podmienkami dohody.

Washington je kritickejší


Washington po útoku Hamasu zo 7. októbra, ktorý vyvolal súčasnú vojnu, jasne vyjadroval podporu Izraelu.

V ostatných týždňoch sa však o ňom vyjadruje viac kriticky, vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy, pripravovanú izraelskú ofenzívu na mesto Rafah i spomenutý útok na konvoj.

Bidenove vyjadrenia pre Univision len zdôrazňujú zväčšujúce sa rozdiely medzi dvoma spojencami.


Zdroj: SITA.sk - Prístup izraelského premiéra Netanjahua k vojne s Hamasom je mylný, myslí si americký prezident Biden © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súdny dvor EÚ rozhodol v prospech dvoch ruských podnikateľov, na ktorých boli uvalené sankcie
<< predchádzajúci článok
Ruský útok v Charkovskej oblasti zabil troch civilistov, nemocnicu v pohraničnom meste Vovčansk zničili riadené bomby