Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. septembra 2022

Putin nariadil čiastočnú mobilizáciu a varoval Západ, že neblafuje a je schopný všetkéhoRuský prezident Vladimir Putin v stredu varoval Západ, že ...Zdieľať
russia_putin_92187 74de9fbee99547ab9cc94aef39e50083 676x402 21.9.2022  -


Ruský prezident Vladimir Putin v stredu varoval Západ, že „neblafuje“ a v prípade ohrozenia územnej celistvosti Ruska, bude reagovať „všetkými dostupnými prostriedkami“. Vyjadril sa tak v stredu v televíznom prejave k národu, v ktorom tiež ohlásil čiastočnú mobilizáciu.

Jeho prejav nasleduje deň po tom, ako Ruskom okupované regióny na východe Ukrajiny zverejnili plány na referendá o pripojení sa k Rusku.

Západ obvinil z jadrového vydierania


Putin obvinil Západ z „jadrového vydierania“ a upozornil na údajné „vyjadrenia niektorých vysoko postavených predstaviteľov vedúcich štátov NATO o možnom použití jadrových zbraní hromadného ničenia proti Rusku“.

„Tým, ktorí si dovoľujú voči Rusku takéto vyjadrenia, chcem pripomenúť, že naša krajina má tiež rôzne ničivé prostriedky a sú modernejšie ako tie, ktoré majú krajiny NATO. A ak bude územná celistvosť našej krajiny ohrozená, na ochranu Ruska a našich ľudí určite použijeme všetky dostupné prostriedky,“ vyjadril sa.

Mobilizácia sa začne už v stredu


Rozhodnutie pre čiastočnú mobilizáciu je podľa Putina „úplne primerané hrozbám, ktorým čelíme, konkrétne ochrane našej vlasti, jej suverenity a územnej celistvosti, zaisteniu bezpečnosti našich ľudí a ľudí na oslobodených územiach“.

Putin uviedol, že dekrét o čiastočnej mobilizácii už podpísal a začne sa realizovať v priebehu stredy.

„Hovoríme o čiastočnej mobilizácii, znamená to, že odvody sa budú týkať iba občanov, ktorí sú rezervistami, a najmä tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách a majú určitú vojenskú špecializáciu a relevantné skúsenosti,“ zdôraznil ruský prezident.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
 

Vojenský výcvik pred nasadením


Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu povedal, že čiastočná mobilizácia, ktorú ohlásil Putin, sa bude týkať približne 300-tisíc rezervistov. Konštatoval však, že sa vzťahuje iba „na tých, ktorí majú predchádzajúcu vojenskú skúsenosť“.

Šojgu konštatoval, že rezervisti „pred nasadením dostanú vojenský výcvik“ a dodal, že mobilizácia sa nebude týkať „ľudí, ktorí v armáde slúžili ako odvedenci alebo študenti“. Šojgu pritom vyhlásil, že Rusko bojuje „nielen s Ukrajinou, ale s kolektívnym Západom“. Informuje o tom portál news.sky.com.

Šéf ruského rezortu obrany ďalej uviedol, že počas bojov na Ukrajine prišlo o život 5 937 príslušníkov ozbrojených síl krajiny. Tento údaj je podstatne nižší v porovnaní s odhadmi ukrajinských a západných inštitúcií.

Referendá v okupovaných oblastiach


Referendá, ktoré sa očakávali už v prvých mesiacoch ruskej invázie na Ukrajinu, sa začnú konať v piatok v Luhanskej a Chersonskej oblasti a na teritóriách Záporožskej a Doneckej oblasti, ktoré sú pod kontrolou ruských síl.

Motorom pre referendá sú pravdepodobne „obavy z bezprostredného útoku“ zo strany ukrajinských síl. V najnovšej aktualizácii spravodajských informácií o vývoji vojny na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany. Informuje o tom portál news.sky.com.

Britský rezort obrany dodal, že ruské sily naďalej „pociťujú nedostatok personálu“. „Putin akceptuje väčšie politické riziko podkopaním fikcie, že Rusko nie je vo vojne ani v národnej kríze, v nádeji, že vygeneruje viac bojovej sily,“ dodalo ministerstvo obrany Veľkej Británie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Putin nariadil čiastočnú mobilizáciu a varoval Západ, že neblafuje a je schopný všetkého © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Putin sa usiluje čím skôr ukončiť vojnu na Ukrajine, tvrdí Erdogan (20. 9. 2022)
 Rusi tlačia na urýchlené referendá v okupovaných územiach Ukrajiny, podľa šéfa Zelenského kancelárie sa boja prehry (20. 9. 2022)
 Ukrajina získala údaje Vagnerovcov. Každý kat, vrah a násilník bude prísne potrestaný, tvrdí Fedorov (20. 9. 2022)
 Ruská hviezda Pugačovová je za svoje slová o vojne vystavená kritike (20. 9. 2022)
 Rusi opäť zasiahli civilné ciele v Charkivskej oblasti, zranili niekoľko osôb vrátane dieťaťa (19. 9. 2022)
 Eurokomisia vyplatila Slovensku takmer 16 miliónov eur za pomoc ukrajinským utečencom (19. 9. 2022)
 Výbuch zabil desiatky ruských vojakov, „hotel“ si urobili z autobusovej stanice (19. 9. 2022)
 Rusi na Ukrajine ustupujú na chránenejšie pozície, Ukrajinci môžu získať späť aj celú Chersonskú oblasť (19. 9. 2022)
 Protiofenzíva bude pokračovať, Ukrajina musí byť slobodná – celá, sľúbil Zelenskyj (video) (19. 9. 2022)
 Rusko intenzívnejšie útočí na civilné miesta, nemá to však bezprostredný vojenský dosah (18. 9. 2022)nasledujúci článok >>
Vláda rozhodla o plate pre šéfa Štatistického úradu, presiahne tritisíc eur mesačne
<< predchádzajúci článok
ŠKODA Plus prináša jazdené autá s garanciou pôvodu, technického stavu a kvality