Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

07. júla 2020

Región Sibíri sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, počas júna padol teplotný rekordTeploty na Sibíri dosiahli počas júna rekord. ...Zdieľať
russia_forest_fires_36572 e767e45789574ebd99d397032844ca54 676x451 7.7.2020  - Teploty na Sibíri dosiahli počas júna rekord. Výskumníci uviedli, že v niektorých oblastiach sa zvýšili aj o desať stupňov Celzia. Podľa vedcov viedlo teplo k lesným požiarom a bezprecedentnému uvoľneniu 59 miliónov ton oxidu uhličitého.


Teplé letné počasie nie je v oblasti severného polárneho kruhu nič zvláštne, no uplynulé mesiace priniesli výnimočne vysoké teploty. Odborníci si myslia, že tento región sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, ako je globálny priemer.

Znepokojujúci trend


Carlo Buontempo, predstaviteľ služby monitorovania zmeny klímy programu Copernicus, vyhlásil, že tento trend je "znepokojujúci". Jeho kolegovia potvrdili, že oblasť zaznamenala nárast teploty v priemere o päť stupňov Celzia, čo je približne o jeden stupeň Celzia viac, ako namerali počas dvoch doteraz najteplejších júnov v rokoch 2018 a 2019.

V sibírskom meste Verchojansk bolo 20. júna 38 stupňov Celzia, čo je o 18 stupňov Celzia viac, ako je priemerná maximálna denná teplota v tomto mesiaci. Tento údaj však ešte musia overiť.

Lesné požiare


Začiatkom júna namerali v niektorých častiach Sibíri 30 stupňov Celzia. V ruskej Chatange zaevidovali májový rekord, keď ortuť vystúpila na 25,4 stupňa Celzia.

Podľa ruských úradov zaregistrovali do 6. júla viac ako 246 lesných požiarov, ktoré zasiahli plochu viac ako 1400 štvorcových kilometrov. Podľa vedca Marka Parringtona z programu Copernicus tieto dva javy spolu súvisia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Región Sibíri sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, počas júna padol teplotný rekord © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kriticky ohrozená gorila v americkej zoo očakáva potomka, učia ju ako správne držať novorodenca (foto)
<< predchádzajúci článok
Muža počas jazdy napadol druhý najjedovatejší had planéty, namieril si to rovno do jeho rozkroku

Región Sibíri sa otepľuje dvakrát rýchlejšie, počas júna padol teplotný rekord - diskusné fórum čitateľov