Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. novembra 2012

Rozchod môže byť plusom pre vaše zdravie i osobný rastRozchod si ľudia často spájajú s negatívnymi vecami – smútkom, plačom či zníženým sebavedomím. Poznáte predsa tú stereotypnú predstavu smokliacej ženy obklopenej množstvom čokolády či ...Zdieľať
zena stastie priroda radost BRATISLAVA 9. novembra ( – Rozchod si ľudia často spájajú s negatívnymi vecami – smútkom, plačom či zníženým sebavedomím. Poznáte predsa tú stereotypnú predstavu smokliacej ženy obklopenej množstvom čokolády či zlomeného muža zapíjajúceho v krčme smútok. To všetko naznačuje, že čo sa týka zdravia, rozchod mu rozhodne neprospeje.


Niekoľko štúdií však ukázalo, že v mnohých prípadoch je naopak prospešný, najmä ak ide o vzťah, ktorý vás nenapĺňal alebo obmedzoval.


Vďaka rozchodu sa môžete stať lepším človekom

Výskum, ktorý sa v spolupráci s 92 študentami pred deviatimi rokmi uskutočnil na Minnesotskej univerzite, ukázal, že človek môže po ukončení vzťahu osobnostne rásť. Účastníci uvádzali zvýšenie sebavedomia či to, že lepšie vedia, akého chcú partnera. "Keď sa vzťah skončí, už nemusíme hľadať dôvody, prečo by sme s niekým mali byť, takže vďaka tomu vidíme veci jasnejšie,“ vysvetlil vedúci štúdie Ty Tashiro.


Novšia štúdia zas dokázala, že po rozchode je človek zo seba samého mierne zmätený a nevie, čo si má o sebe myslieť. To však nie je zlé, znamená to totiž, že začnete nad sebou uvažovať. Ako vysvetlila spoluatorka výskumu Erica Slotter, môžu nasledovať pozitívne zmeny v správaní, napríklad začnete byť milší k okoliu. Podľa psychológa Christophera Fagundesa ľudia skrachovaný vzťah často vnímajú ako nový začiatok. Máte totiž viac času, s ktorým môžete robiť niečo užitočné a mnohí sa jednoducho rozhodnú byť lepšími a vyrovnanejšími ľuďmi, čo je plusom pre duševné i fyzické zdravie.


Budete pokojnejší

Prázdny byt, ticho a samota po rozchode nemusia automaticky znamenať depresiu, ale naopak priestor, možnosti, slobodu. Autor titulu The Path of Mindfulness Meditation Peter Strong odporúča, aby ste sa pustili do meditácie. Postačí pätnásť až dvadsať minút denne. "Ľudia vravia: ‘Som vystresovaný, lebo...’ alebo ‘Som nahnevaný, lebo...’ Žiadne ‘lebo’ neexistuje. Vy máte plnú zodpovednosť a kontrolu nad tým, ako sa cítite. Vaše pocity nesúvisia s tým, čo sa vám prihodí,” vysvetľuje svoju teóriu.


Lepšia životospráva

Priznajte si, však chodíte do reštaurácie častejšie, keď máte partnera alebo partnerku? A koľkokrát ste neodolali niečomu ‘hriešnemu’ z jedálneho lístka? Po rozchode je čas zobrať svoju životosprávu do vlastných rúk a špeciálne u žien sa neprispôsobovať sa svojmu priateľovi alebo manželovi – respektíve, neospravedlňovať si svoje nesprávne stravovacie návyky. Samozrejme, nie je to pravidlom, ale muži predsa len často jedávajú viac, ako potrebujú ženy a kalóriami si veľmi hlavu nelámu. A ak sa v rámci zdravého stravovania chcete zbaviť aj stresu, ktorý niekedy s rozchodom príde, siahnite po jedlách s vitamínmi C a B či draslíkom.


Plnohodnotnejší život

Obdobie po rozchode je úplne ideálne na to, aby ste sa opäť zamerali na seba. Môžete prehodnotiť, po čom túžite a aké sú vaše ciele. Psychologička Marsha Lucas upozorňuje na to, že zadané ženy často priveľa energie venujú partnerovi namiesto seba.

“Po rozchode možno opäť objavíte v sebe veci, na ktoré ste zabudli. Vtedy priťahujete ľudí, ktorí vedia, aké je ich miesto v tomto svete, a môžete povedať: “Mám rád jeho a mám rád seba,” vysvetľuje. Okrem psychickej sebarealizácie máte šancu novonadobudnutý voľný čas využiť cvičením, ktorým si zlepšíte kondíciu i celkový zdravotný stav a zbavíte sa prípadnej úzkosti a depresie.


Priateľstvá

Menej času s partnerom a viac zábavy s priateľmi, aj tak môže vyzerať single život. Ako dokázala štúdia Minnesotskej univerzity, po rozchode sa skutočne zlepšia vaše ostatné vzťahy.

Mimochodom, vaši blízki vám dokážu s láskou poradiť často lepšie, ako to viete vy sami. Takže ak budete mať chuť opäť začať randiť, spýtajte sa ich na ich názor. Podľa Tya Tashira akési "spriemerované“ rady viacerých priateľov celkom spoľahlivo ukážu, či má vzťah budúcnosť, či sa k vám daná osoba hodí a či s ním alebo s ňou budete šťastný. A keď zase stretnete lásku, nezabúdajte sami na seba!

Pridajte sa k nám na Facebooku a majte svoje zdravie pod kontrolou!

Zdroj: sheknows.com

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Sedem zdravých dôvodov, prečo si užiť sex (5. 11. 2012)
 Ako sa doma pohodlne zbaviť bolesti hrdla (31. 10. 2012)
 Zdravie mužov a krásu žien pomôže udržať tekvica (29. 10. 2012)
 Čo robiť, aby ste zabránili vzniku cukrovky (23. 10. 2012)
 Ako si doma pomôcť, keď vás ničí nervozita (22. 10. 2012)
 Ako mať silné kosti, keď nejete mliečne výrobky (19. 10. 2012)
 Nápoje, ktoré ničia vaše telo (16. 10. 2012)
 Prečo je brokolica kráľovná medzi zeleninou (15. 10. 2012)
 Spúšťače stresu, ktoré útočia nepozorovane (12. 10. 2012)
 Niekoľko vecí, ktoré ste netušili o bylinkách (10. 10. 2012)nasledujúci článok >>
Grécko dostane viac času na reformy, predpokladajú veritelia
<< predchádzajúci článok
Zhoršenie ekonomiky eurozóny sa dá zvládnuť, tvrdí Makúch