Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. septembra 2011

Rozhovor: Štvrtky v čitárni U červeného rakaNádhernú atmosféru pripravilo Ticho a spol. V spolupráci s Mestskou knižnicou aj v letnom období v Starom meste.Zdieľať
Ticho a spol. Štyri štvrtky boli naplánované do priestorov čitárne U červeného raka, počasie síce plány mierne zmenilo, no nie tak, aby sa koncerty neuskutočnili... Práve naopak, organizátori sa utvrdili v tom, že ich zámer a výber bol správny. Dramaturgičkou projektu bola Hana Daubnerová a za Ticho a spol. sa na výbere a príprave podieľal Miloš Janoušek.
 
H: Hana Daubnerová – dramaturgička prehliadky
M: Miloš Janoušek – dramaturg Pesničkárskej scény TICHA a spol. v Staromestskom klube 10 x 10
 
Počasie vám pokazilo, alebo skôr skomplikovalo úvodné koncerty, no napokon všetko vyšlo s úspechom...
H: V tomto sme mali smolu, keďže všetky tri folkové štvrtky boli upršané. Hlavné pódium sme mohli využiť až na záver, pri vystúpení pesničkára Janka Majerčíka z Liptovského Mikuláša a bratislavskej vokálnej skupiny Sklo.
Našťastie, Mestská knižnica je pripravená aj na alternatívu s dažďom. Náš folkový mini cyklus sme odštartovali v podkroví knižnice, v galérii na Kapucínskej.
Projekt dvojkoncertov sme totiž otvorili vystúpeniami dvoch popredných pesničkárov – Eda Klenu (z Prešova) a Petra Punta Remiša (z Piešťan), ktorí prijali naše sólové pozvanie; väčšina vyznávačov folku ich pozná s kapelami (Edo Klena a Klenoty, Punto a Rybacé hlavy alias Slniečko). Malý tesný priestor neubral ani jednému z nich. Svojim skalným fanúšikom priniesli nejedno prekvapenie. Edo nové piesne, Punto ukážky zo svojej najnovšej knižky.     
 
M: Tento rok naozaj neprial koncertom a to zrejme nielen v čitárni U červeného raka. Možno to bolo trochu na úkor návštevnosti – v minulých rokoch sa tieto koncerty zvykli odohrávať pred naplnenou čitárňou – ale na nálade a atmosfére to veľmi neubralo. Každý koncert bol iný a každý mal svoju neopakovateľnú atmosféru.
 
Druhý koncert sa dokonca pre viacpočetné zoskupenie hudobníkov konal pod oblúkom na Michalskej ulici...Mali ste pred týmto koncertom aj trochu obavy?
H: Určite som obavy mala, lebo v ten štvrtok, na ktorý sme pozvali legendy slovenského folku Soňu Horňákovú a skupinu Jednofázové kvasenie, lialo po celý deň.
 
Poslucháči sa však odradiť nenechali, dokonca si posadali aj do neďalekej čitárne...
M: Nielen to. Časť divákov sa vtesnala spolu s hudobníkmi pod most a zvyšní stáli pod dáždnikmi vonku. Údajne niektorí dokonca v daždi aj tancovali. Ako vravím – tieto koncerty sú nezameniteľné a majú neopakovateľnú atmosféru. Aj kvôli tomu, že nikdy sa nedá nič stopercentne zaručiť a predpokladať...
 
Vystúpilo aj Jednofázové kvasenie so svojimi novými piesňami, s akým ohlasom? Spokojní?
H: Zážitok z tohto dvojkoncertu bol jednoznačne skvelý – najskôr Sonino spievanie prinieslo počuteľné stíšenie duší a po nej „Jednofázoví“, najmä vďaka zvýšenému počtu svojich hosťujúcich hráčov (nedávno spoločne pochystali vynikajúcu novinku – dvojCD Bezfázový stav), vytvorili mimoriadne chytľavú atmosféru, počas ktorej jednoznačne prezradili ako i veľká je ich radosť z muziky a zo spievania.
 
M: Dokonca veľmi spokojní.  Na rozdiel od iných koncertov, kedy vystupujeme skôr v komornej akustickej zostave, sme sa tentoraz rozhodli odohrať pesničky v plnej paráde, tak ako znejú na našom najnovšom dvojalbume Bezfázový stav – teda s dychovou sekciou, elektrickými gitarami a klávesami. Atmosféra bola vynikajúca, dokonca si aj nejakí zahraniční návštevníci (dvaja boli až z Brazílie) kúpili naše cédečká... (smiech)
 
Čo vás najviac potešilo na letnom „festivale folku“? Viem, že pre menší počet peňazí z grantu ste ho museli trochu skresať, no napriek tomu...
M: Dôležité bolo, že sa tento „minifestival“ vôbec uskutočnil, aj keď vo výrazne zredukovanej podobe. Ak pesničkári zaujmú čo i len pár nových návštevníkov – a to sa podľa ohlasu určite podarilo – splnilo to svoj účel.
 
H: Potešil ma každý z koncertov – niektorých som už spomínala, jedinečný bol aj Peter Janků, ktorého folkové reportáže stále odvážne oslovujú, potešila ma Zuzka Homolová, ktorá neustále prichádza s novými hudobnými prekvapeniami. Doslova som si vychutnala „nového“ huslistu z jej Trojky Stana Palúcha.
 
O „festivale folku“ by som veľmi nehovorila, ani v úvodzovkách, pretože podľa mojich vedomostí a skúseností je miera prezentácie súčasnej slovenskej folkovej scény na verejnosti len minimálna a neadekvátna kvalite, ktorú slovenskí pesničkári produkujú. Jedným slovom, naša verejnosť ich takmer nepozná. Nehovoriac o tom, že ich nie je ani počuť, ani vidieť v našich médiách.
Napriek tomu, alebo práve preto, som sa počas nášho letného mini cyklu dvojkoncertov utvrdila v tom, že uvádzať tieto dary v oblasti kultúry, súčasťou ktorej sú aj tzv. menšinové žánre, má hlboký zmysel. 
 
Plánujete v tomto trende pokračovať?
H: Ťažko si ja naplánujem dramaturgiu, ak nenájdem podporu na jej naplnenie na kompetentných miestach. - Chcem byť ale optimista už preto, že som sa tento rok mohla oprieť o skúsených, a rovnako alebo podobne cítiacich a zmýšľajúcich ľudí – akou je Viki Janoušková z TICHA a spol., ktorá je garantom celého tohto projektu. V neposlednom rade patrí vďaka vedeniu Mestskej knižnice, menovite riaditeľovi Jurajovi Šebestovi a produkčnej Ivete Majerčíkovej, ktorí spoluorganizovali túto akciu a, samozrejme, aj MK SR za poskytnutie grantu.    
 
Čo plány na rok, počas sezóny?
M: Spolu so združením Ticho a spol. by sme radi pokračovali v organizovaní koncertov v Staromestskom klube 10 x 10 na Školskej. S Jednofázovým kvasením by sme chceli čo najviac hrať, a to nielen v Bratislave....
H: A o rok U červeného raka? Uvidíme... (smiech)

Autor: Jana Horváthová

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: “Macedónske tornádo”, ako sa sama označila Elena Kolek Spaskov, v lete zažiarila (13. 8. 2011)
 Rozhovor: Dramaturgička Zuzana Liptáková podporuje divadlo ducha (17. 7. 2011)
 Miki Škuta: Hudobník musí mať priestor na pravidelné koncertovanie (16. 7. 2011)
 Rozhovor: Ferko Kovár stále verí v dobro človeka (4. 7. 2011)
 Vladimír Kobielsky: "Improvizácia má presne stanovené miesta a dodržiava sa." (30. 6. 2011)
 Rozhovor: Krehké žieňa s jasným úsmevom dokáže zahrať nielen sebe vlastné charaktery - Zuzana Porubjaková (17. 6. 2011)
 Rozhovor: Herečka Alena Michalidesová miluje humor (3. 6. 2011)
 Rozhovor: „Nový názov, príjemný rok pôsobenia a novátorské vízie“, asi takto by sa dalo zhrnúť pôsobenie Ticha a spol. (2. 6. 2011)
 Chorea Slovaca nesie pečať mladej krvi a talentu (13. 5. 2011)
 Rozhovor: „Marián Geišberg dokáže o veciach otvorene rozprávať“ (6. 5. 2011)nasledujúci článok >>
Video: Freestyle futbalista v Paríži
<< predchádzajúci článok
Nový album Prago Union prichádza na Slovensko