Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

30. augusta 2006

Rumunsko získa späť 51 % akcií Daewoo Automobile RomaniaRumunsko podpísalo v stredu dohodu o spätnom odkúpení akcií automobilky Daewoo Automobile Romania od partnerskej juhokórejskej firmy Daewoo Motor. Informoval o tom rumunský minister hospodárstva ...Zdieľať

BUKUREŠŤ 30. augusta (WEBNOVINY) - Rumunsko podpísalo v stredu dohodu o spätnom odkúpení akcií automobilky Daewoo Automobile Romania od partnerskej juhokórejskej firmy Daewoo Motor. Informoval o tom rumunský minister hospodárstva Codrut Seres. Rumunská vláda sa už niekoľko mesiacov snažila získať 51-percentný podiel v Daewoo Automobile Romania od bankrotujúcej spoločnosti Daewoo Motor, aby mohla pre automobilku získať nového strategického partnera.

V súlade s dohodou z júna tohto roka zaplatí Rumunsko za podiel firmy Daewoo Motor v automobilke Daewoo Automobile Romania 51 mil. USD plus sumu 10 mil. USD za dlhy vyplývajúce z minulých úverov, za ktoré automobilka ručila. "Po uzavretí transakcie so súhlasom relevantných úradov znovu začneme privatizačný proces," oznámil Seres. Transakcia by sa mala uzavrieť 15. októbra, pričom vyhlásenie tendra by malo nasledovať o 60 dní. Podľa Seresa však rumunská vláda zatiaľ nerozhodla, aký veľký podiel v automobilke ponúkne na predaj v tendri.

Ešte minulý mesiac minister Seres informoval, že rozhodujúcim kritériom pre určenie víťaza tendra nebude cena, dodal však, že vláda bude chcieť získať späť prostriedky vynaložené na kúpu 51-percentného podielu od Daewoo Motor. Podľa nemenovaných zdrojov prejavili záujem o Daewoo Automobile Romania spoločnosti Ford Motor, General Motors, Renault-Nissan Motor a čínska firma Chery Automobile.

V roku 1994, kedy rumunskou vládou kontrolovaná firma Automobile Craiova založila spoločný podnik Daewoo Automobile Romania so spoločnosťou Daewoo Motor, vložila juhokórejská firma do automobilky kapitál 156 mil. USD. Do modernizácie závodu v blízkosti mesta Craiova, ktorý licenčne vyrába autá značky Olcit, investovala firma Daewoo Motor ďalších 850 mil. USD. Ako informoval Seres, závod bude pokračovať v licenčnej výrobe, avšak začne aj s produkciou nového modelu, ktorý by sa mal na trhu objaviť do dvoch rokov.

(1 USD = 29,465 SKK)

SITA, Reuters,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Microsoft vyšetruje únik videoklipov
<< predchádzajúci článok
Zdena Studenková predstaví Nové recepty