Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2024

Saudská Arábia nepristúpi k normalizácii vzťahov s Izraelom bez cesty k palestínskemu štátuMinister zahraničných vecí Saudskej Arábie, princ Fajsal bin Farhán, zdôraznil, že kráľovstvo nebude normalizovať vzťahy s Izraelom ani sa nebude podieľať na obnove Pásma Gazy bez dôveryhodnej cesty vedúcej k ...Zdieľať
22.1.2024 (SITA.sk) - Minister zahraničných vecí Saudskej Arábie, princ Fajsal bin Farhán, zdôraznil, že kráľovstvo nebude normalizovať vzťahy s Izraelom ani sa nebude podieľať na obnove Pásma Gazy bez dôveryhodnej cesty vedúcej k postupnému vytvoreniu palestínskeho štátu. Takýto scenár je však pre izraelskú stranu momentálne neprípustný.

Normalizácia vzťahov


Keď Fajsal bin Farhán v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN odvysielanom v nedeľu dostal otázku, či nedôjde k normalizácii vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom, ak nebude existovať dôveryhodná a nezvratná cesta k palestínskemu štátu, odvetil: „To je jediný spôsob, ako získame výhodu. Takže áno.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Na ďalšiu otázku, či by Saudská Arábia bohatá na ropu financovala rekonštrukciu Pásma Gazy, kde izraelská ofenzíva spôsobila bezprecedentnú skazu, dal princ podobnú odpoveď.

Pokiaľ budeme schopní nájsť cestu k riešeniu ... potom sa môžeme rozprávať o čomkoľvek. Ale ak sa práve opäť nastavujeme na status quo pred 7. októbrom, spôsobom, ktorý nás pripraví na ďalšie kolo toho, čo sme videli v minulosti, takýto rozhovor nás nezaujíma,“ povedal Fajsal bin Farhán.

Mier pre Izrael


Tento saudskoarabský predstaviteľ sa počas minulotýždňového Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose vyjadril v podobnom duchu, keď povedal, že jeho krajina súhlasila s tým, že „regionálny mier bude zahŕňať mier pre Izrael“ a na otázku, či Saudská Arábia uzná Izrael v rámci väčšej politickej dohody, odpovedal slovom „určite“.

To sa však môže stať len prostredníctvom mieru pre Palestínčanov, prostredníctvom palestínskeho štátu,“ povedal v Davose.

Riešenie konfliktu na Blízkom východe v podobe palestínskeho štátu podporujú aj Spojené štáty, no izraelský premiér Benjamin Netanjahu podľa vlastných slov oznámil Washingtonu, že nesúhlasí s takýmto riešením ako súčasti akéhokoľvek povojnového scenára.Zdroj: SITA.sk - Saudská Arábia nepristúpi k normalizácii vzťahov s Izraelom bez cesty k palestínskemu štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Agresívny muž v Bratislave napadol maloletého chlapca, jeho otca a následne aj privolaného policajta
<< predchádzajúci článok
Rusko riadenými bombami zaútočilo na základňu elektrikárov v okrese Kupiansk