Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. apríla 2007

Schmögnerová je za povinný vstup do 2. pilieraBývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová je za povinný vstup do druhého piliera. Zároveň sa nezhoduje s vládou v názore, aby boli rušené niektoré prvky solidárnosti v dôchodkovom ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová je za povinný vstup do druhého piliera. Zároveň sa nezhoduje s vládou v názore, aby boli rušené niektoré prvky solidárnosti v dôchodkovom systéme, napr. dôchodkové sporenie ľudí na materských a rodičovských dovolenkách. Tieto prvky solidárnosti by bolo podľa nej treba posilniť a dofinancovať zo štátnych zdrojov. "Jedným, ale nie jediným zo spôsobov riešenia starnutia populácie je druhý pilier dôchodkového sporenia,“ konštatovala v rozhovore pre agentúru SITA viceprezidentka EBRD Brigita Schmögnerová. "Pri tvorbe druhého piliera by bolo vhodnejšie nastaviť ho tak, že postupne by sa zvyšovalo percento pre druhý pilier. Tak ako je to dnes, predstavuje veľký tlak na verejné financie a je otázne, či to bude finančne udržateľné najbližších niekoľko rokov,“ pokračovala Schmögnerová.

Pri hodnotení hospodárskej politiky súčasnej vlády Schmögnerová zásadné rozdiely medzi hospodárskou politikou tejto a predošlej vlády nevidí. Potvrdzujú to podľa nej aj finančné trhy, ktoré boli po júnových voľbách veľmi nespokojné, čo sa prejavilo oslabením slovenskej koruny. Neskôr sa slovenská koruna výrazne posilnila. "Zásadné rozdiely medzi politikou predchádzajúcej a tejto vlády, ktoré by v súčasnosti znepokojovali trhy, nie sú," dodala exministerka financií.

EBRD pozitívne hodnotí hospodársky rast v SR. "Upozorňuje však na určité riziká, ktoré sú spojené s nevyhnutnosťou znižovať verejný dlh, aby sa dodržali podmienky, ku ktorým sa SR zaviazala pred vstupom do eurozóny,“ uviedla viceprezidentka Schmögnerová k téme vysokého ekonomického rastu SR. Zároveň upozorňuje na niektoré nedostatky v podnikateľskom prostredí, nedostatky v otázkach administratívneho zakladania firiem, vo vymáhateľnosti práva. K téme šancí SR na prijatie eura dodala, že podľa uistenia z Národnej banky Slovenska a Ministerstva financií SR formálne podmienky pre vstup do eurozóny budú splnené a nebudú ťažkosti ani s inflačným cieľom.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Požiar pri Starých Horách ešte neuhasili, možno otvoria cestu
<< predchádzajúci článok
O amerických základniach netreba rokovať s EÚ, vraví Topolánek

Schmögnerová je za povinný vstup do 2. piliera - diskusné fórum čitateľov