17. novembra 2009

Slováci na záver roka 2009 v príprave prehrali s Čile

Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v utorňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí s hosťujúcim Čile 1:2 (1:1). Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. tak neúspešne zavŕšili vydarený rok ...

ŽILINA 17. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v utorňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí s hosťujúcim Čile 1:2 (1:1). Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. tak neúspešne zavŕšili vydarený rok 2009, v ktorom si vybojovali historický postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike. V dvanástom dueli v kalendárnom roku si Slováci pripísali piatu prehru, okrem toho majú na svojom konte päť víťazstiev a dve remízy pri aktívnom skóre 21:18. V druhom vzájomnom meraní síl týchto súperov od vzniku samostatnej SR je to prvý triumf Čile, v roku 2000 vyhrali Slováci na turnaji v meste Valparaiso 2:0.

Skóre zápasu na vypredanom žilinskom štadióne otvoril v 9. min stopér Juhoameričanov Gonzalo Jara, o osem minút neskôr vyrovnal hlavičkou po centri Petra Pekaríka krídelník Stanislav Šesták. Po zmene strán rozhodol o víťazovi zaujímavého súboja, v ktorom mali navrch technickí hostia, v 55. min hlavou Esteban Paredes.

Výsledok:

Slovensko - Čile 1:2 (1:1)
Góly: 17. Šesták - 9. Jara, 55. Paredes, ŽK: 82. Škrtel, 90.+ Jendrišek (obaja Slovensko), rozhodovali: István Vad - Györg Ring, Lajos Tóth (všetci Maď.), 11 072 divákov (vypredané)

Slovensko: Kamenár - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, M. Petráš (46. Zabavník) - Štrba (79. Štrba), Kucka (34. Švento) - Šesták (69. Stoch), J. Kozák (46. Jakubko), Hamšík (85. Vittek) - E. Jendrišek
Čile: C. Bravo - Vidal, P. Contreras, Jara, Cereceda - Millar, Maldonado (71. Carmona) - Fierro, Valdivia (15. M. Fernández), Tello (46. Orellana) - Paredes (68. Puch)

Stretnutie na vypredanom žilinskom štadióne sa začalo minútou ticha za zosnulého bývalého slovenského futbalového rozhodcu Karola Galbu. Potom sa už k slovu dostali aktéri na trávniku. Od úvodu boli aktívnejší hosťujúci hráči. Dominovali najmä v strede poľa, kde svojou technickou vyspelosťou spôsobovali Slovákom nemalé problémy. V 5. min chytil center unikajúceho Paredesa Kamenár, na opačnej strane po Kozákovom priamom kope hlavičkoval Ďurica nad. V 9. min domáca obrana kapitulovala prvýkrát - k odrazenej lopte sa dostal Jara a bezpečne ju poslal do siete - 0:1. V 16. min pohrozil z priameho kopu Tello, no na radosť skvelých fanúšikov udrelo o minútu na opačnej strane. Po pohľadnej akcii v strede poľa odcentroval Pekarík a ďalší bývalý hráč MŠK Žilina Šesták usmernil loptu hlavou od brvna do bránky - 1:1. Ani gól však zverencov trénera Weissa nezobudil, naďalej dominovali aktívni Čiľania. V 27. min strieľal nebezpečne Fierro, Kamenár nemusel zasahovať. V ďalších okamihoch hostia priklincovali Slovákov na ich polovicu, do vážnejšej šance sa však nedostali. Minútu pred prestávkou ešte napriahol Paredes, jeho strela však išla nad.

Po zmene strán sa na trávnik dostali v slovenskom výbere Zabavník a Jakubko. Druhý menovaný sa v 50. min dostal do dobrej streleckej pozície, jeho pokus šiel tesne vedľa pravej žrde. O päť minút neskôr zabudla domáca obrana na nabiehajúceho Vidala, ten hlavou priťukol dlhý center od Cerecedu úplne voľnému Paredesovi, ktorý rovnako hlavou prekonal Kamenára - 1:2. Čiľania aj po vedúcom góle naďalej produkovali svoju technickú hru s množstvom krátkych prihrávok, Slováci často nevedeli, kam skôr skočiť. Domáca obrana si oddýchla až počas dvoch slovenských štandardiek na polovici súpera štvrťhodinku pred koncom, no dvakrát Ďurica a raz Jendrišek nedokázali presne zakončiť. V 80. min mal obrovskú možnosť vyrovnať Jakubko, ale na Jendrišekov center nedočiahol. Slováci v závere zatlačili hostí a vytvorili si aj ďalšie šance. V 87. min po individuálnej akcii v rozhodujúcom okamihu nedočiahol na loptu striedajúci Vittek, o niekoľko desiatok sekúnd na to sa po strieľanom centri Stocha nepretlačil do zakončenia Jakubko. V nadstavenom čase zastavil Zabavníkovu gólovú strelu Vidal a Slováci aj preto prehrali s Čile 1:2.