Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

17. augusta 2020

Slovenskí včelári bijú na poplach, úroda bola katastrofálna a na Vianoce hrozí nedostatok meduSlovenskí včelári zaznamenali v roku 2020 katastrofálne nízku úrodu medu.Zdieľať
med

Zmeny klímy a priebeh počasia v roku 2020, najmä dlhotrvajúce daždivé a studené počasie so striedavými vysokými horúčavami, spôsobilo slovenskému včelárstvu najväčší výpadok za posledné tri dekády.

Konštatoval to v piatok pre agentúru SITA predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák. Vzhľadom na kritickú situáciu slovenskí včelári už požiadali o urgentnú pomoc Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Včelstvá zaznamenávajú hladomor

„Výrazné poklesy sme zaznamenali u agátových, lipových, kvetových, zmiešaných, ale aj medovicových medov. Celkovo tohtoročná úroda medu dosiahla len tretinu bežného priemerného roku,“ povedal Milan Rusnák.

Slovenský zväz včelárov (SZV) upozorňuje, že hrozí nedostatok slovenského medu pre občanov. S vysokou pravdepodobnosťou bude slovenský med chýbať aj na tohtoročné Vianoce.

„Celkovo sú úrody medu najnižšie za posledných 30 rokov. Na území Slovenska sú včelstvá bez dostatočnej kvetinovej výživy a mnohé včelstvá zaznamenávajú hladomor,“ vysvetlil predseda SZV.

Rovnaký osud postihol aj ďalšie európske krajiny

Slovensko tak tento rok postihol osud ostatných európskych krajín. V roku 2020 je totiž nedostatok medu a potravy pre včelstvá zaznamenaný v celej Európe. Veľmi rýchle klimatické posuny v kvitnutí jednotlivých druhov rastlín spôsobované klimatickou zmenou vyvolávajú nárazové nektárové a peľové znášky v krátkych časových obdobiach.

To spôsobuje takzvané znáškové medzery, ktoré môžu byť pre včelstvá, ale aj ostatné opeľovače, kľúčové nielen pre ďalší rozvoj, ale aj pre prežitie.

Slovenský zväz včelárov združuje 15 112 členov s 240 782 včelstvami po celom území Slovenska. Pozostáva zo 143 základných organizácií. Okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie stoviek mladých včelárov na Slovensku.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Špičkový notebook od Huawei, MateBook X Pro, prichádza do predaja na Slovensku
<< predchádzajúci článok
Film Šarlatán: Aj liečiteľ Jan Mikolášek mal svojich démonov a Agnieszka Holland ich ukáže (foto+video)

Slovenskí včelári bijú na poplach, úroda bola katastrofálna a na Vianoce hrozí nedostatok medu - diskusné fórum čitateľov