01. marca 2008

Štvrťfinále extraligy - sobota - súhrn

Súhrn sobotňajších výsledkov prvých zápasoch štvrťfinále play off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže - Slovnaft extraligy 2007/2008

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 7:1 (2:0, 3:1, 2:0) - stav série 1:0

Góly: 10. Kocák (Liščák, Pálffy), 13. R. Školiak (Beňa), 22. M. Ivičič (R. Hartmann, R. Školiak), 24. Kocák (R. Školiak, Pálffy), 36. Gula (Malík), 45. T. Višňovský (R. Hartmann, Rybár), 50. R. Školiak (Gründling) - 35. Krayzel (Klouda)
Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: 1. Zálešák 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku - 23. Cebák na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: P. Ország, Kubuš - Valach, Gašparík, 3900 divákov
Skalica: Rybár - V. Vlk, Gründling, M. Ivičič, Gula, Škadra, Šille, Škápik, Gula - Pálffy, Zálešák, J. Mikúš - Kocák, R. Školiak, Liščák - T. Višňovský, D. Pašek, R. Hartmann - Šátek, Horský, Malík
Zvolen: V. Hudáček (22. Bielik) - L. Čierny, Juraško, P. Frühauf, Dlouhý, Cebák, Babka, Štork, od 25. Ďaloga - Kopecký, Klouda, Kubenko - J. Čierny, Lipiansky, Cibuľa - Hvila, F. Turek, Krayzel - Dubec, Jurík, Paciga
Už v 12. sekunde museli predčasne pod sprchy Miroslav Zálešák, ktorému rozhodcovia za faul na Ladislava Čierneho udelili trest 5+DKZ. V 10. min dosiahol prvý gól v play off za domácich Peter Kocák, ktorý skóroval spoza ľavého kruhu nekompromisne príklepom k ľavej žŕdke. V 13. min najprv Rybár vychytal J. Čierneho a o pár sekúnd sa už znovu radovali zeleno-bieli, keď na 2:0 zvýšil Školiak strelou zápästím medzi betóny Hudáčka. V 19. min mohla tretia útočná formácia domácich po peknej kombinácii Višňovského, Pašeka a Hartmanna zvýšiť, ale zabránil im v tom Hudáček. V druhej časti hry naskočil na ľad po treste Hartmann, nahral obrancovi Ivičičovi, ktorý vymietol šibenicu - 3:1. V bránke hostí prišlo vzápätí k výmene gólmanov, keď Hudáčka nahradil Bielik. Ten musel musel vyťahovať puk zo svojej bránky už o dve minúty, keď Skalica využila druhú presilovku zásluhou Kocáka. Viackrát sa zaskvel skalický brankár Rybár. V 28. min si dokázal poradiť aj s trestným strieľaním za hodenie hokejky. Neúspešným exekútorom bol Turek. Domáci v závere druhej tretiny pohrozili z hokejky Malíka, Pašeka i Ivičiča, Rybár bol pozorný po šanciach Hvilu, Kopeckého a Lipianskeho. V 35. min si hosťujúci Krayzel svoj návrat z trestnej lavice osladil gólom a znížil na 1:4. O chvíľu neskôr skalický obranca Gula namieril presne od modrej čiary - 5:1. Rozbehnurá Skalica pridala šiesty gól v 45. min, keď Višňovský unikol v oslabení po vysunutí Hartmannom a skóroval po ľade medzi betóny Bielika. Na konečných 7:1 stanovil Školiak, ktorému ideálne nahral zozadu Gründling. Jeho strela zápästím vymietla pavučinu zvolenskej bránky.
Hlasy:
Peter Oremus (tréner Skalice): "My sme sa na toto stretnutie veľmi zodpovedne celý týždeň pripravovali. Vedeli sme, že vstup do série je dôležitý. Podstatné bolo aj to, že sme naše sily rozložili do všetkých štyroch formácií."
Ladislav Svozil (tréner Zvolena): "Prvý zápas sme nezvládli, určite sme si to predstavovali inak. Zaskočil nás zákrok na Laca Čierneho v prvej minúte. Neviem, či bude schopný nastúpiť v nedeľňajšom zápase. Rozhodne sa o tom v najbližších hodinách. Myslím, že z toho sme boli trochu v šoku, pretože sa nám rozpadla najúdernejšia presilovková formácia. Každopádne sme dnes veľmi ľahko inkasovali. Domáci na čo siahli, to im padlo do bránky."

MHC Martin - Dukla Trenčín 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) - stav série 1:0
Góly: 11. Podstavek (Vantroba, Klepáč), 30. Klepáč (Podstavek, Vantroba), 46. L. Havel (M. Macho, Lakosil), 47. Török (M. Beran) - 23. V. Král (Homer), 53. Pardavý (Křetinský, Homer)
Vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše: L. Říha (Martin) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 2:0, rozhodovali: J. Konc, P. Grečko - Gajan, M. Grečko, 4000 divákov
Martin: Lakosil - Vantroba, Kolba, Polák, Hriňa, Kolba, I. Ďatelinka, B. Majeský, V. Dvořák - Török, M. Beran, Podstavek - L. Havel, Koložváry, L. Říha - Džerinš, M. Macho, Markovič - Trokan, Mahdalík, Jančovič
Trenčín: Hála - Homer, Křetinský, Malinský, P. Mikuš, Fatyka, Urban, J. Mikuš, Ďuriš - Čacho, A. Kollár, V. Král - Hanzal, Húževka, V. Nemec - S. Saliji, Trochta, Marek Haščák - V. Kútny, Kóňa, Pardavý
Za asistencie televíznych kamier odštartovala na martinskom ľade štvrťfinálová séria dvoch tímov, ktoré v tejto fáze play off narazili na seba aj vlani. Obe mužstvá na začiatku duelu neodkryli svoje karty a prvá polovica úvodnej tretiny bola dosť opatrná. Potom sa však už hral hokej na dobrej úrovni, v 10. min mal na hokejke vedúci gól Král, no lapačka Lakosila, ktorý naposledy pred svojou autonehodou chytal 22. januára, zázračne zachránila domáce mužstvo od inkasovaného gólu. O minútu neskôr sa k slovu dostal Martin a to dokonca vo vlastnom oslabení, keď Vantroba vyslal dopredu Podstavka, ktorý strelou švihom otvoril skóre - 1:0. V ďalších minútach prvej tretiny mali navrch Martinčania, no z prevahy nič nevyťažili, lebo ich opäť zradila koncovka. Do druhej tretiny lepšie vstúpili hostia. V 23. min Lakosil najskôr opäť vo svojej bránke čaroval, no o pár sekúnd neskôr v presilovke Dukly predsa len kapituloval, keď martinskí zadáci nechali trestuhodne voľného Krála, ktorý sa nemýlil - 1:1. Tento úder hráčov MHC trošku zneistil, no nie nadlho. V 30. min využili domáci svoju početnú výhodu a dôrazný Klepáč prepasíroval puk za Hálov chrbát - 2:1. Potom sa hra opäť vyrovnala, no na ďalšie góly si diváci museli počkať. O osude zápasu sa rozhodlo medzi 46. a 47. min, keď Martin strelil v rozpätí 77 sekúnd dva góly. Najskôr v presilovke po skvelej prihrávke Macha napol sieť Havel a potom v oslabení domácich trafil do čierneho Török - 4:1. Vzápätí si hosťujúca lavička zobrala oddychový čas. Dukla znížila v 53. min, keď využil Pardavý presilovku svojho tímu. Na viac sa hostia už nezmohli a Martin si svoje zaslúžené víťazstvo, ktorému tlieskal celý štadión, postrážil až do konca.
Hlasy:
Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Najmä v prvej tretine to bolo z našej strany výborné. Škoda, že sme si vtedy nevytvorili väčší náskok, ale aj tak chcem hráčov pochváliť, lebo predviedli hokej, ktorý nám priniesol zaslúžené víťazstvo. Ťah s brankárom Lakosilom, ktorý predtým dlho nechytal, nám vyšiel do bodky. Potvrdilo sa, že Vlasto je jeden z najlepších gólmanov extraligy. Jediné čo nás mrzí, je zranenie Klepáča, ktorý ma natiahnutý väz v kolene a je otázne, či bude môcť zajtra nastúpiť."
Antonín Stavjaňa (tréner Trenčína): "Play off to je hra nervov a tie mali dnes domáci pevnejšie. Doplatili sme na zbytočnú nervozitu, psychicky sme to nezvládli. Martin bol lepším tímom, najmä v kľúčových okamihoch sa to potvrdilo. Myslím si, že keby Kollár za stavu 2:1, keď sme hrali v oslabení, dal gól, zápas by sa skončil iným výsledkom. Aj za stavu 4:2 som ešte dúfal, že niečo urobíme, no domáci si už zaslúžené víťazstvo nenechali vziať. Ak chceme zajtra uspieť, musíme podať kvalitnejší a najmä menej nervózny výkon."