Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. júna 2024

Švajčiarsky samit o mieri na Ukrajine sa začal, úspešnosť stretnutia je však otáznaVo Švajčiarsku sa v sobotu začína dvojdňový samit o mieri na Ukrajine, na ktorom sa zúčastnia desiatky hláv štátov, šéfov vlád a ďalších lídrov. Švajčiarski organizátori uviedli, že na podujatie v ...Zdieľať
switzerland_ukraine_05086 676x451 15.6.2024 (SITA.sk) - Vo Švajčiarsku sa v sobotu začína dvojdňový samit o mieri na Ukrajine, na ktorom sa zúčastnia desiatky hláv štátov, šéfov vlád a ďalších lídrov. Švajčiarski organizátori uviedli, že na podujatie v Bürgenstocku nad Vierwaldstattským jazerom, príde viac ako 50 lídrov štátov a vlád, medzi nimi aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Rusko, ktoré proti Ukrajine vedie vojnu, však na samite prítomné nebude. Kto príde a nepríde sa stalo jedným z kľúčových bodov stretnutia, o ktorom kritici tvrdia, že bez prítomnosti vlády ruského vodcu Vladimira Putina bude zbytočné.

Tri body programu


Spojené štáty americké napríklad zastúpi viceprezidentka Kamala Harris. Turecko, Saudská Arábia či Slovensko tam budú mať ministrov zahraničia. Kľúčové rozvojové krajiny ako Brazília, India a Juhoafrická republika budú zastúpené na nižších úrovniach a Čína, ktorá je podporovateľom Ruska, bude medzi krajinami, ktoré sa nezúčastnia vôbec.

Na pozadí bojov a diplomatického taktizovania organizátori samitu predstavili tri body jeho programu, ktorými sú jadrová bezpečnosť, humanitárna pomoc a výmena zajatcov a potravinová bezpečnosť. Agentúra AP poukazuje na to, že tento zoznam úloh, ktorý zahŕňa niektoré z najmenej kontroverzných otázok, je oveľa kratší ako návrhy a nádeje, ktoré Zelenskyj uviedol v 10-bodovom mierovom pláne koncom roka 2022.

Príležitosť pre Ukrajinu


Putinova vláda medzitým chce, aby mierová dohoda bola postavená na návrhu dohody z počiatočných fáz vojny, ktorá obsahovala ustanovenia o neutrálnom štatúte Ukrajiny a obmedzeniach jej ozbrojených síl, a zároveň oddialila rozhovory o oblastiach okupovaných Ruskom. Poradenská organizácia Medzinárodná krízová skupina, ktorá sa zameriava na predchádzanie a riešenie konfliktov, tento týždeň skonštatovala, že „bez veľkého prekvapenia v Bürgenstocku“ podujatie „pravdepodobne neprinesie veľa dôsledkov“.

Napriek tomu je švajčiarsky samit pre Ukrajinu a jej spojencov príležitosťou zdôrazniť to, čo Valné zhromaždenie OSN uznalo v roku 2022 a zopakovalo vo svojej rezolúcii z februára 2023 o spravodlivom mieri na Ukrajine: Ruská totálna agresia je hrubým porušením medzinárodného práva,“ uviedla skupina.


Zdroj: SITA.sk - Švajčiarsky samit o mieri na Ukrajine sa začal, úspešnosť stretnutia je však otázna © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veľvyslanci EÚ sa dohodli na diskusných rámcoch pre začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom
<< predchádzajúci článok
Pellegrini si prevezme Prezidentský palác, program inaugurácie sa začne slávnostnou schôdzou Národnej rady